REKLAMA

Pozbud pracuje nad portfelem zleceń w segmencie stolarki; dobre perspektywy ma segment kolejowy

2021-02-17 11:00
publikacja
2021-02-17 11:00
Pozbud pracuje nad portfelem zleceń w segmencie stolarki; dobre perspektywy ma segment kolejowy
Pozbud pracuje nad portfelem zleceń w segmencie stolarki; dobre perspektywy ma segment kolejowy
fot. Robert Gardziński / / FORUM

Pozbud chce systematycznie zwiększać sprzedaż w segmencie stolarki otworowej i pracuje nad pozyskaniem portfela zleceń w oparciu o inwestycje deweloperskie - powiedział PAP Biznes prezes Łukasz Fojt. Ocenił, że dobre perspektywy ma segment kolejowy i można spodziewać się wielu inwestycji w tym obszarze.

"Zgodnie z naszą wiedzą do roku 2030 gwarantowane są środki na inwestycje infrastrukturalne w segmencie budownictwa kolejowego. Będziemy próbowali – tworząc wspólnie z naszymi partnerami konsorcja – brać udział w postępowaniach przetargowych na modernizację linii kolejowych oraz miejskich linii tramwajowych" – powiedział prezes.

Pozbud jest producentem okien i drzwi, ale jednym z założeń strategii grupy na lata 2021-23 jest dywersyfikacja działalności - Pozbud chce rozszerzać działalność na rynki i branże umożliwiające budowę portfela zamówień, zapewniającego rozwój i przychody, a nieobciążone wysokimi ryzykami.

Prezes dodał, że grupa chce wykorzystać potencjał i doświadczenie zdobyte podczas realizacji kontraktów infrastrukturalnych dla PKP PLK, w tym podczas realizowanego aktualnie kontraktu GSM-R.

"W ostatnim czasie, wspólnie z naszym partnerem, złożyliśmy ofertę dla PKP InterCity w przetargu z zakresu utrzymania taboru kolejowego (modernizacja i naprawy okresowe), co wskazuje, jak w praktyce wygląda realizacja założonej strategii" – powiedział Fojt.

W marcu 2018 r. konsorcjum, w którego skład wchodzi spółka zależna Pozbudu - SPC-2, podpisało ze spółką PKP Polskie Linie Kolejowe umowę na budowę systemu ERTMS/GSM-R na liniach kolejowych. Jak wówczas podawano, wysokość wynagrodzenia przypadającego na spółkę SPC-2 wynosi 720,5 mln zł netto (886,3 mln zł brutto).

"Mamy to szczęście, że spółki z naszej grupy zaangażowane są w realizację inwestycji dla solidnego i dużego klienta. Sprzedaż na kontrakcie GSM-R w roku 2020 została zrealizowana i rozliczona zgodnie z planem. Sprzyjały nam warunki atmosferyczne – łagodny początek zimy pozwolił nam na nieprzerwane prace budowlane" – powiedział prezes.

W 2021 r. Pozbud spodziewa się zwiększonego w przychodach grupy udziału kontraktu budowlanego GSM-R, który w tym roku wchodzi w zasadniczą fazę, a w perspektywie dwóch, trzech lat Pozbud chciałby również zająć silną pozycję na rynku odnawialnych źródeł energii.

Krajowy rynek deweloperski jest – zdaniem prezesa – stabilny i w oparciu o niego grupa będzie budować portfel w segmencie stolarki otworowej w 2021 r. i kolejnych latach.

"Naszym celem jest systematyczne zwiększanie poziomu sprzedaży w tym kanale. Chcielibyśmy, aby sprzedaż w obecnym roku podwoiła się" – dodał Fojt.

Zarząd spodziewa się, że udział eksportu w sprzedaży stolarki otworowej w ciągu najbliższych pięciu lat będzie się zwiększał, ale w krótkiej perspektywie kluczowa dla grupy będzie współpraca z krajowymi deweloperami, realizującymi inwestycje w dużych miastach.

"Dziś znamy nasze mocne i słabe strony, wiemy co należy zmienić i w którym kierunku kontynuować zmiany. Wprowadziliśmy brand Slonawy, zmieniamy strukturę oferty. Trwająca reorganizacja nie jest łatwa, ale w mojej ocenie zaczyna osiągać dobre efekty" – powiedział prezes.

"Zasoby, którymi dysponuje fabryka stolarki otworowej w Słonawach skłaniają nas do podjęcia decyzji o przejściu na produkcję o charakterze seryjnym. W związku z tym będziemy poszerzać naszą współpracę w zakresie dostaw i montażu stolarki otworowej z działającymi na rynku polskim deweloperami. Ofertę planujemy poszerzyć o produkcję drzwi wewnętrznych klasy średniej, co pozwoli na sprzedaż produktów poprzez duże sieci handlowe. Równolegle kładziemy nacisk na rozwój sprzedaży eksportowej. Nawiązaliśmy współpracę z partnerem działającym na rynku francuskim i szwajcarskim, gdzie promować będziemy nasze produkty pod marką Alpenorm" – dodał.

Fojt powiedział, że grupa wstrzymała się z uruchomieniem nowych projektów w segmencie deweloperskim do czasu sprzedaży i rozliczenia zrealizowanego projektu Strzeszyn-Zacisze w Poznaniu oraz rozpoznania konsekwencji pandemii dla tego segmentu budownictwa, ale szacuje, że rozliczenie nastąpi do końca drugiego kwartału 2021 r., co ma pozwolić na rozpoczęcie działań zmierzających do uruchomienia kolejnego projektu.

Skonsolidowane przychody Pozbudu w okresie trzech kwartałów 2020 r. spadły do 130,7 mln zł z 138 mln zł rok wcześniej. Prezes ocenił, że było to wynikiem kończącej się sprzedaży mieszkań projektu deweloperskiego, marcowego lockdownu, kiedy na kilka tygodni wyłączona została produkcja okien i drzwi w zakładzie w Słonawach, a także wycofania z oferty usług uszlachetniania półproduktów

charakteryzujących się dużą czasochłonnością obróbki mechanicznej, co generowało relatywnie niską rentowność sprzedaży.

Prezes pytany o plany inwestycyjne na najbliższe kwartały powiedział, że obecnie prowadzona jest reorganizacja produkcji w fabryce w Słonawach, co wymaga niewielkich inwestycji w doposażenie narzędziowe już posiadanych linii produkcyjnych. Zarząd nie wyklucza także akwizycji, o ile – jak powiedział prezes – będą one uzasadnione biznesowo.

Pod koniec 2020 r. wygasł list intencyjny dotyczący realizacji budowy elektrociepłowni na biomasę na Ukrainie, ale – jak powiedział Fojt – sprawa nawiązania współpracy przy tym projekcie pozostaje otwarta.

"Aktualnie czekamy na informację zwrotną po rewizji założeń do projektu przez inwestora. Jest dla nas całkiem zrozumiałe, że przeprojektowanie podejścia do tak ogromnej i złożonej inwestycji wymaga czasu. Pandemia, która skłania instytucje finansujące do bardziej ostrożnościowego podejmowania decyzji, ma wpływ na zwiększenie wymagań odnośnie zabezpieczeń w zakresie finansowania inwestycji, czemu próbuje sprostać inwestor, a od tego spółka uzależnia dalsze decyzje w zakresie zaangażowania się w projekt" – dodał prezes.

Dominika Antoniak (PAP Biznes)

doa/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki