REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

500 zł kary dla zapominalskich. Ważne zmiany w warszawskim metrze

2023-03-24 12:49
publikacja
2023-03-24 12:49

Ważna zmiana czeka warszawskie metro. Bowiem od 8 kwietnia za pozostawienie bagażu w metrze będzie można zapłacić grzywnę do 500 zł - wynika z opublikowanej W Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego uchwale o zmianach w przepisach porządkowych w stołecznej komunikacji miejskiej.

500 zł kary dla zapominalskich. Ważne zmiany w warszawskim metrze
500 zł kary dla zapominalskich. Ważne zmiany w warszawskim metrze
fot. udmurd / / Shutterstock

Do stołecznych radnych z wnioskiem o nowelizację przepisów zwrócił się Zarząd Transportu Miejskiego. Radni zagłosowali jednomyślnie i uchwałę przyjęli. Zaostrzone przepisy zaczną obowiązywać 8 kwietnia - 14 dni po opublikowaniu uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

"Potrzeba wprowadzenia zmian w przepisach porządkowych wynika z doświadczeń służb Metra Warszawskiego, które zwracają uwagę na to, że Policja odstępuje od karania sprawców określonych zachowań (np. pozostawiania bagażu w metrze - PAP) powołując się na fakt, że nie są one wprost wymienione w przepisach" - napisano w uzasadnieniu uchwały.

Kara za porzucony bagaż to niejedyne zmiany

Rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego Tomasz Kunert powiedział PAP, że chodzi nie tylko o zmiany dotyczące bagażu. Do listy urządzeń, z których nie można korzystać w komunikacji miejskiej dodane zostały np. hulajnogi, czy wózki rowerowe.

"Dodano też zapisy zabraniające wchodzenia na dachy pojazdów, ich części zewnętrzne, do kabin sterowniczych oraz na wiaty przystankowe. Zaproponowaliśmy także dodanie zakazu pozostawiania bez opieki bagażu lub innych przedmiotów" - powiedział. "Niestety, dość często mamy do czynienia z pozostawionymi bagażami, np. na stacjach metra, co na długi czas dezorganizuje funkcjonowanie podziemnej kolei i jest uciążliwe dla pasażerów. Każdy taki przedmiot musi być sprawdzony przez specjalistyczne służby, co wiąże się z zamknięciem stacji i zatrzymaniem ruchu oraz ewakuacją pasażerów. Po wprowadzeniu proponowanych zmian możliwe będzie sankcjonowanie określonych zachowań przez policję" - wyjaśnił rzecznik ZTM.

Przyjęta uchwała wprowadza również zapis mówiący o tym, "że zabrania się zachowań, które mogą wywołać awaryjne lub nieplanowane zatrzymanie pojazdu albo wymuszających zmianę wyznaczonej trasy".

Kodeks wykroczeń przewiduje za złamanie przepisów porządkowych karę nagany bądź grzywny do 500 zł. (PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ akub/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
dawid_gmyrek
Aj-waj, dlaczego jakiś Kunert czy wcześniej inny Rabiej działają na szkodę Polaków? To niekoszernie!

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki