REKLAMA

Porywacze z Haiti zażądali 17 mln dol. okupu za misjonarzy z USA i Kanady

2021-10-23 06:00
publikacja
2021-10-23 06:00
Porywacze z Haiti zażądali 17 mln dol. okupu za misjonarzy z USA i Kanady
Porywacze z Haiti zażądali 17 mln dol. okupu za misjonarzy z USA i Kanady
fot. RALPH TEDY EROL / / Reuters

Gang porywaczy z Haiti, który w weekend uprowadził 17 chrześcijańskich misjonarzy z USA i Kanady, zażądał miliona dolarów okupu za każdego z porwanych - podał we wtorek "Wall Street Journal". Według gazety negocjacje z przestępcami mogą potrwać tygodnie.

Informację o żądaniach porywaczy z wpływowego gangu 400 Mawozo przekazał w poniedziałek minister sprawiedliwości kraju Liszt Quitel. Minister dodał, że porwani misjonarze i ich rodziny - 16 obywateli USA i Kanadyjczyk - są przetrzymywani w domu pod stolicą Haiti, Port-au-Prince. Negocjacje z udziałem miejscowych władz oraz FBI rozpoczęły się tuż po porwaniu, ale według ministra mogą potrwać tygodniami.

Należący do protestanckiej grupy z Ohio misjonarze zostali porwani w sobotę na przedmieściach Port-au-Prince, w drodze powrotnej z sierocińca, który odwiedzili. Wśród porwanych jest pięciu mężczyzn, siedmiu kobiet, a także pięcioro dzieci w wieku 8 miesięcy oraz 3, 6, 14 i 15 lat.

Jak powiedział telewizji CNN były wicedyrektor FBI Andrew McCabe, choć amerykańskie władze zasadniczo odradzają płacenia okupów, by nie wspierać "przemysłu porwań", w praktyce często dochodzi do zapłaty.

"Żądania okupu są bardzo, bardzo rzadko spełniane w całości. Dochodzi do negocjacji i zwykle ta kwota zdecydowanie spada" - powiedział McCabe, dodając, że w przypadku 400 Mawozo wcześniejsze kwoty okupu były liczone w dziesiątkach tysięcy dolarów.

Porwania dla okupu są w Haiti częstym źródłem dochodu dla organizacji przestępczych, a sytuacja pogarsza się wraz z politycznym paraliżem i kryzysem w kraju, zwłaszcza po zamordowaniu prezydenta Jovenela Moise'a. Ofiarami padają nie tylko obcokrajowcy, ale nawet np. miejscowi sprzedawcy.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
alberto2020
To są drobne dla kościoła. Wystarczy sprzedać dwie dobre działki i mają 17 mln dol. Ale nie muszą tego nawet robić bo finanse mają zdrowsze niż Szwajcaria

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki