REKLAMA
TYLKO U NAS

Popularna marka papierosów zniknie. To decyzja koncernu Philip Morris

Agata Wojciechowska2023-06-08 06:00redaktor
publikacja
2023-06-08 06:00

Kowboj z papierosem w ustach i luźno przerzuconym przez ramię lasso - to był symbol, który towarzyszył Marlboro przez lata. Teraz zniknie on, jak i papierosy, które reklamował, z przestrzeni. Philip Morris ogłosił koniec tej najsłynniejszej marki. 

Popularna marka papierosów zniknie. To decyzja koncernu Philip Morris
Popularna marka papierosów zniknie. To decyzja koncernu Philip Morris
fot. Anggunpurnomo_artwork / / Shutterstock

Koncern Philip Morris ogłosił, że wycofuje się z klasycznego "tytoniowego" biznesu na rzecz podgrzewaczy tytoniu i e-papierosów. - Będziemy oferować jedynie produkty o obniżonym ryzyku - zaznaczył dyrektor generalny w Niemczech i Austrii Markus Essing, który zacytowało "DIe Welt". Jak na razie nie podano daty.

Philip Morris już w 2017 roku zaprzestał działań marketingowych na rzecz klasycznych papierosów w odróżnieniu od British American Tabacco, Reemstsma czy Japan Tabacco Teraz głównie koncentruje się na podgrzewaczach Iqos, w których tytoń nie jest palony, a jedynie podgrzewany do wysokiej temperatury. To, zgodnie ze słowami koncernu, powinno zmniejszyć ich szkodliwość (zmniejsza zanieczyszczenia o 95 proc. w porównaniu do tradycyjnych papierosów). Potwierdził to m.in. Federalny Urząd ds. Oceny Ryzyka w Niemczech. Jednak tytoń w podgrzewaczu także zawiera nikotynę, a co za tym idzie, jest równie uzależniający, co "fajka".  

Philip Morris wierzy, że m.in. tym krokiem zachęci do powrotu inwestorów, którzy w ostatnich latach pozbyli się akcji koncernu. Jak zwierzył się w Financial Times CEO Philip Morris International Jacek Olczak, "wierzę, że ostatecznie Philip Morris mógłby być sklasyfikowany jako ESG (kategoria spółek ocenianych na podstawie czynników społecznych, społecznych i ładu korporacyjnego, a co za tym idzie eliminująca firmy, których produkty lub praktyki są szkodliwe dla społeczeństwa lub środowiska). I jak uściślał, chcemy sprawić, by papierosy stały się przestarzałe. 

To jednak nie spowodowało, że lepszej prasy przemysłu tytoniowego. Wśród pojawiających się zarzutów jest m.in. jednorazowy e-papieros za 10 euro, który został wyposażony w baterię litową. Jak sama nazwa wskazuje, trzeba go wyrzucić po jednym użyciu, a co za tym idzie, generuje on dodatkowe odpady. Większość części zamiennych sprowadzana jest do niego z Chin. Dlatego też UE zastanawia się nad zakazem tego typu produktów.

***

Popkultura i pieniądze w Bankier.pl, czyli seria o finansach "ostatnich stron gazet". Fakty i plotki pod polewą z tajemnic Poliszynela. Zaglądamy do portfeli sławnych i bogatych, za kulisy głośnych tytułów, pod opakowania najgorętszych produktów. Jakie kwoty stoją za hitami HBO i Netfliksa? Jak Windosorowie monetyzują brytyjskość? Ile kosztuje nocleg w najbardziej nawiedzonym zamku? Czy warto inwestować w Lego? By odpowiedzieć na te i inne pytania, nie zawahamy się zajrzeć nawet na Reddita.

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
niezaszczepiony
Paskudny nowy wspaniały świat, już nawet zapalić sobie nie można
trooper
Zaczęło się źle dziać od tego, że zakazali wciągania koki nosem, potem usunęli ją z coca coli, a teraz to już zupełnie cenzura.
doji
Lubiłem gdy laska częstowała mnie mentolowym Marlboro ;)
zoomek
"o obniżonym ryzyku"
To było jakieś ryzyko wcześniej?
To niekoszernie!
and00
Czekam aż Daimler-Benz zlikwiduje Mercedesa

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki