REKLAMA

Poprawki Senatu do ustawy o pomocy dla małych i średnich firm

2017-12-21 20:00
publikacja
2017-12-21 20:00

Senat wprowadził w czwartek kilka doprecyzowujących poprawek do zmian prawa restrukturyzacyjnego i kodeksu postępowania administracyjnego, umożliwiających pomoc dla małych i średnich firm, które popadły w tarapaty.

/ YAY Foto

Zmiany w prawie restrukturyzacyjnym zawierają nowe przepisy o pomocy publicznej. Mają one na celu umożliwienie udzielenia wsparcia ze środków publicznych podmiotom objętym postępowaniem restrukturyzacyjnym bez naruszenia przepisów prawa unijnego i bez konieczności zgłaszania tego Komisji Europejskiej, jako dozwoloną prawem unijnym pomoc publiczną.

Jak wyjaśniał w toku prac parlamentarnych wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, zmiany w prawie restrukturyzacyjnym mają przede wszystkim na celu dostosowanie przepisów tej ustawy, dotyczących pomocy publicznej, do warunków sformułowanych przez Komisję Europejską w ramach postępowania notyfikacyjnego, dotyczącego polskiego "Programu pomocowego przewidującego udzielanie pomocy w celu ratowania i restrukturyzacji małych i średnich przedsiębiorców".

Zaproponowane w ustawie instrumenty prawne, jak mówił, mają umożliwić sprawne funkcjonowanie systemu pomocy publicznej, jako efektywnego źródła wsparcia procedur restrukturyzacyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce.

Wyjaśniał też, że wprowadzenie zmian pozwoli na wejście w życie wydanej przez KE warunkowo decyzji, pozwalającej na udzielanie pomocy publicznej bez konieczności indywidualnej notyfikacji Komisji Europejskiej.

Wśród poprawek zaproponowanych przez Senat jest m.in. zmiana terminu funkcjonowania Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości, który miałby działać od 26 czerwca 2018 roku. Jest to zmiana w ustawie o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności (czyli tzw. pakiecie wierzycielskim).

Teraz ustawa wróci do Sejmu. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

edytor: Jacek Ensztein

pś/

Źródło:PAP
Tematy
OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki