REKLAMA

"Polski ład" to bubel uderzający w polskich przedsiębiorców, czyli o rządowym programie w Senacie

2021-10-15 12:32
publikacja
2021-10-15 12:32
"Polski ład" to bubel uderzający w polskich przedsiębiorców, czyli o rządowym programie w Senacie
"Polski ład" to bubel uderzający w polskich przedsiębiorców, czyli o rządowym programie w Senacie
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Nowela ustaw podatkowych, wprowadzająca rozwiązania z Polskiego Ładu, będzie polskim nieładem, działającym przeciw polskim przedsiębiorcom - mówił w piątek senator Adam Szejnfeld (KO). W swojej pracy nie widziałem tak źle napisanej ustawy - dodał doradca podatkowy prof. Adam Mariański.

 

W piątek w Senacie odbywa się wspólne posiedzenie Senackiego Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju oraz Senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw nt. "Polski ład - chaos w podatkach i niepewność w emeryturach".

Na poprzedzającej spotkanie konferencji prasowej przewodniczący senackiego Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju senator Krzysztof Kwiatkowski (niez.) podkreślał, że "Polski ład" karze osoby najbardziej przedsiębiorcze, a nawet tych przedsiębiorców, którzy są na emeryturze, bo - jak mówił - emerytura w okolicach 4 tys. złotych nie będzie zwolniona z podatku.

"Co to znaczy, jeżeli w przeszłości jakiś obywatel zaufał przedstawicielom państwa, którzy mówili - nie przechodź jeszcze na emeryturę, popracuj jeszcze kilka lat, będziesz miał wyższą emeryturę, to dziś ci ludzie za to zapłacą, bo będą płacić wyższe podatki niż ci, którzy mają emeryturę niższą" - mówił Kwiatkowski. "Zrobimy wszystko w Senacie, żeby te niekorzystne rzeczy zmienić" - dodał.

Przewodniczący senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw senator Adam Szejnfeld (KO) zwracał uwagę na brak konsultacji społecznych w sprawie rozwiązań podatkowych z "Polskiego ładu". "Nie waham się tej ustawy nazwać bublem prawnym" - przekonywał Szejnfeld. "W tak ekspresowym tempie tak zasadniczych zmian się nie robi w Polsce, to też się nie uda" - przekonywał.

"Wbrew temu, co twierdzi rząd i PiS, co napisano w uzasadnieniu do tej ustawy, ona przede wszystkim uderzy w najmniejsze, rodzinne polskie firmy, a nie firmy zagraniczne" - podkreślał Szejnfeld. "Tworzy się rozwiązania, które będą powodować pułapki podatkowe dla przedsiębiorców" - mówił.

Jego zdaniem ustawa zarazem "będzie niekorzystna dla uczciwych i korzystna dla nieuczciwych". "Ta ustawa będzie polskim nieładem, działającym przeciw polskim przedsiębiorcom" - podsumował Szejnfeld.

Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych i przewodniczący Komisji Podatkowej Business Center Club prof. Adam Mariański ocenił, że zawarte w ustawie rozwiązania powodują "jeszcze większe obciążenie osób, które podejmują małą działalność gospodarczą". Doprowadzi też do zwiększenia niesprawiedliwości podatkowej - dodał.

"W swojej kilkudziesięcioletniej pracy doradcy podatkowego nie widziałem tak źle przygotowanych ustaw, dotyczących prawa podatkowego, których nie jest w stanie zrozumieć nawet doradca podatkowy" - mówił ekspert.

W jego opinii, cały "Polski ład" powinien być przyjęty z bardzo długim, co najmniej półrocznym vacatio legis.

Ekspert Instytutu Emerytalnego Oskar Sobolewski wyrażał zadowolenie, że o "Polskim ładzie" można prowadzić w Senacie debaty, który zajmuje się nią 30 dni. Jego zdaniem "Polski ład" dowodzi, że rząd uważa decyzję o obniżeniu wieku emerytalnego za błąd, bo chce niwelować skutki tej decyzji.

(PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (3)

dodaj komentarz
bdc
jeżeli tak mówi pan Szeinfeild to oznacza, iż jest to dobry program
zosia3005
Liczymy na Senat - nie możecie dopuścić, żeby to przepchnęli !!
lipsk
Tak pamiętamy jak ten gość w programach tv wyborczych zapowiadał 3 x 15 w podatkach i nic 8 lat rządził z PO tylko taka ściema dla przedsiębiorców. Więc teraz chłopie możesz się schować ze swoimi ocenami. jesteś śmieszny i tyle.

Powiązane: Polski ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki