REKLAMA
APOGEUM IV FALI

"Polski ład". Fiskus zgodzi się na amnestię, ale za opłatą

2021-11-24 06:51
publikacja
2021-11-24 06:51
"Polski ład". Fiskus zgodzi się na amnestię, ale za opłatą
"Polski ład". Fiskus zgodzi się na amnestię, ale za opłatą
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Będzie łaska fiskusa dla oszustów. Ale tylko dla niektórych przypadków i za słonymi opłatami - informuje w środę "Rzeczpospolita".

"Polski ład", czyli wielka redystrybucja dochodu

Policzyliśmy, kto zyska, a kto straci

"Wśród wielu zmian przewidzianych w ustawie wprowadzającej tzw. "Polski ład" jest też swoista amnestia dla tych, którzy zatajali przed władzami skarbowymi swoje dochody. I choć rzeczywiście przewidziano łagodne potraktowanie tych, którzy dobrowolnie zgłoszą swe fiskalne grzechy, to amnestia nie obejmie wszystkich" - czytamy w środowej "Rz".

Jak podaje, zwykle gdy fiskus wykryje dochody z nieujawnionych źródeł, obciąża podatnika 75-proc. podatkiem. "Łagodne traktowanie będzie oznaczało, że do tych, którzy dobrowolnie zgłoszą zatajone dochody, fiskus tej drakońskiej sankcji nie zastosuje. Przewidziana w ustawie procedura pozwala zgłosić naruszenia prawa podatkowego, które jeszcze się nie przedawniły (tj. z ostatnich pięciu lat). Nie będzie można zgłaszać nieprawidłowości w VAT ani przestępstw skarbowych (tj. zawinionych i umyślnych działań na szkodę Skarbu Państwa). Wnioski w tych sprawach można składać od 1 października 2022 r. do 31 marca 2023 r. - podkreśla "Rz".

Dodaje, że darowanie win nie oznacza jednak, że fiskus na tym nic nie zarobi. Od ujawnionych dochodów trzeba będzie zapłacić jednorazowo specjalny 8-proc. podatek. W ustawie nazwano go „przejściowym ryczałtem od dochodów”. "Do tego trzeba będzie doliczyć opłatę od stosownego wniosku do urzędu skarbowego. Ma wynieść 1 proc. ujawnianego dochodu, nie mniej niż 1000 zł i nie więcej niż 30 tys. zł" - czytamy w gazecie.

Jak napisano, na tym nie skończą się obciążenia osób, które same na siebie doniosą. "W ustawie przewidziano rozwiązanie dla sytuacji, w których podatnik nie będzie pewny, czy jego postępki były naruszeniem prawa podatkowego i czy wobec nich da się zastosować amnestię. W tym celu minister finansów ma powołać specjalną Radę ds. Repatriacji Kapitału. Ma wydawać opinie kosztujące po 50 tys. zł. W trakcie prac parlamentarnych zgłaszano zastrzeżenia co do wysokości „ryczałtu”. Senackie Biuro Legislacyjne sugerowało wręcz, że może to być naruszenie konstytucyjnej zasady równości podatników. Skoro bowiem uczciwi płacą PIT według stawek 17 i 32 proc., to 8-proc. danina byłaby wręcz preferencją" - podano. (PAP)

bf/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (8)

dodaj komentarz
300_pala
Muszą swoich uniewinnić przed wyborami
jpelerj
Furtka dla tych z koryta+ na czas przedwyborczy (bo potem byłaby konfiskata rozszerzona). To wybory bliżej niż sądziliśmy.
anty12
zlodzieje z pisu wiedza ze traca wladze i postanowili "rozliczyc sie" ze swojego zlodziejstwa. To wam nic nie da. Odpowiedzei za te ukradzione miliardy.
anty12
To jest dla zmiana dla pisowcow. Nakradli si , zaplaca grosze i mysla ze sa rozliczenie. Nie, nie jestescie. Prawo nie dziala wstecz. Odpowiedzie za to co si enakradlisice.
cov_id
pinokio, a zakup działki wartej 70 baniek za ułamek wartości od czarownika w kiecce podpada pod oszustwo, czy nie?
welsandar
Nie podpada bo nie wiedział że sprzeda za 70 baniek.
bogdant
Ale im dowala - całe 8 + 1 procent,
należy im się "surowa" kara za unikanie podatku 19 i 32 procent - nauczą się...
czarny_bambo
Ten rzad moze malowac trawe na zielono ale ja im nie daruje tego "Polskiego Ladu".

Powiązane: Polski ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki