Polski PMI: przemysł kwitnie, ale inflacja kiełkuje

Indeks PMI dla polskiego przemysłu wyniósł w lutym 54,2 pkt. – podała firma IHS Markit. To wciąż wynik bardzo wysoki, ale słabszy niż miesiąc temu i gorszy od oczekiwań analityków. Szybko rosnącej produkcji towarzyszyła nasilająca się presja inflacyjna.

Ekonomiści spodziewali się odczytu na poziomie 54,8 pkt., czyli takim samym jak w styczniu, gdy PMI osiągnął najwyższą wartość od 22 miesięcy. Malejące odczyty PMI powyżej 50 punktów sygnalizują spowolnienie wzrostu aktywności gospodarczej w badanym sektorze.

(Bankier.pl)

Niemniej jednak lutowy wynik PMI świadczy o utrzymaniu szybkiego tempa ekspansji w sektorze wytwórczym, które było tylko nieco wolniejsze niż w nadzwyczajnie dobrym styczniu. W dalszym ciągu rosła liczba nowych zamówień, wielkość bieżącej produkcji oraz poziom zatrudnienia.

„Respondenci badania uzasadniali wyższą produkcję wzmożonym napływem nowych zamówień. Sezonowo modyfikowany wskaźnik dla tej zmiennej zarejestrował wartość zbliżoną do styczniowego półtorarocznego rekordu. Polscy producenci zasugerowali, że wprowadzenie nowych produktów wpłynęło pozytywnie na popyt. Najnowsze dane zasygnalizowały również wzmożony napływ zleceń eksportowych” – czytamy w raporcie IHS Markit.

Rosnące zamówienie przełożyły się na zwiększenie produkcji, zakupów, zapasów i zatrudnienia. Działo się tak pomimo nasilającej się presji kosztowej. „Tempo inflacji kosztowej przyspieszyło i zarejestrowało najwyższą wartość od niemal sześciu lat” – ankietowani menedżerowie skarżyli się na niekorzystny wpływ drożejących surowców i niestabilnych kursów walutowych.

Wraz z presją kosztową powróciła presja na podwyżki cen wyrobów gotowych. Ceny sprzedaży wzrosły w najgwałtowniejszym tempie od kwietnia 2011 roku i był to najdłuższy okres inflacji od 2012 roku.

„Wielkość produkcji i liczba nowych zamówień znacznie wzrosły, co zmotywowało firmy do zwiększenia wydajności poprzez tworzenie nowych miejsc pracy (...) Rosnąca inflacja wydaje się stanowić główne zagrożenie dla prognoz, jednak obecnie polskie firmy przewidują, że  korzyści płynące z poprawy koniunktury przewyższają wszelkie ryzyko podwyżki cen” – tak wyniki lutowego badania skomentował Paul Smith, starszy ekonomista IHS Markit i autor raportu.

Raport IHS Markit opiera się na oryginalnych danych  zebranych od reprezentatywnego panelu ponad 200 firm z polskiego sektora przemysłowego.  Grupa respondentów ustalana  jest w oparciu o udział branży w PKB i poziom zatrudnienia. Wskaźnik Managerów Logistyk (PMI) jest wskaźnikiem złożonym opierającym się na pięciu pojedynczych wskaźnikach: nowych zamówieniach, produkcji, zatrudnienia, prędkości dostaw i zapasów zakupionych.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~bkb2

PIS musi przetrwać następną kadencję aby Polska na stałe pozbyła się wpływu na nasz kraj post k () munistycznej i s beckiej części społeczeństwa. Po 2020 roku nie będzie już pieniędzy z EU. Nie będzie też dużej kasy chińczyków na którą liczy nasz rząd... Jedynym plusem i pozytywną sprawą może być rozwój gospodarek Ukraińskiej i Białoruskiej. Ukraińcy po zapowiedzi i wprowadzeniu ruchu bezwizowego do EU odżyją i wzmocnią swoją gospodarkę transferami z zarobionych na Zachodzie pieniędzy... Jednak nie ma co liczyć na jakiekolwiek duże profity z tej współpracy w najbliższej przyszłości.. Brawo Ukraina że wytrwaliście i doczekacie się tych wiz dla siebie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~niepelnosprawny_org

uwaga na inflacje, bedzie duzo czynnikow "inflacjogennych", rosnące zatrudnienie, wzrost najniższej emrytury i najnizszego wynagrodzenia, firmy zapowiadaja wzrost wynagrodzenia wiekszego niz kiedykolwiek, najniższa emrytura, obniżka podatków, kilka ustaw, niektóre obniżające podatki, zezwolenia na wycinke drzew, wzrost opłat w bankach, co może sie bardzo realnie nie tylko statystycznie odbic na inflacji, co statystyczne moze zmniejszyc inflacja m.in. przez obnizke rozmów komorkowych...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 0 ~real

no i w czym problem ze bedzie wysoka inflacja ? najlepsza rada bedzie na to kupno akcji najbardziej przecenionych bankow. inflacja to z czasem podwyzka stop procentowych a wiec czysty zysk dla bankow bo kredyt bedzie drozdszy. getin noble, bos i getin . to trzy najlepsze banki na gieldzie.

! Odpowiedz
1 2 ~Karbinadel

Inflacja jest wywoływana celowo. 500 nominalnie zostanie 500 nawet jeśli za rok będzie warte tyle, co dziś 100

! Odpowiedz
2 2 ~ło_matko

ale prymitywna prostacka pisia propaganda ten artykulik czy naprawdę z tą pisia III RP jest tak tragicznie że wymaga jak narkoman codziennej dawki coraz wiekszej ilości narkotyku (czytaj propagandy i ewidentnych kłamstw)

! Odpowiedz
1 9 ~PJB

Inflacja nie kiełkuje tylko już gna a nawet pędzi przekraczając 2%. Szybciej to tylko rządowe limuzyny w kolumnach uprzywilejowanych się poruszają. Za wzrost inflacji zapłacimy WSZYSCY w wyższych cenach żywności, prądu, gazu, benzyny, wyższych podatkach, opłatach np. na poczcie, wyższy abonament RTV, droższe samochody, wakacje, domy. Tylko nieliczni w rodzinach wielodzietnych dzięki 500+ nie odczują pogorszenia sytuacji materialnej. Reszta po chwilowym zachwycie w drugiej połowie 2016 roku zobaczy jak bardzo za te przywilej przyjdzie nam zapłacić. Co gorsza RPP nic nie robi a kreując ujemna stopę procentową zniechęca społeczeństwo do oszczędzania. Jeszcze nigdy zamożność nie wzrosła dzięki kredytom czy rozszalałej konsumpcji. Bez oszczędności nie będzie inwestycji, a bez nich wzrostu PKB. Do tego ministerstwa sprawiedliwości i finansów zaczęły polowanie na odważnych, chcących rozwijać biznes Zaczął się bal na polskim tytanicu finansów narodowych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 8 ~bajerowanie

spójrzcie na wykres w artykule -- na początku 2014-2015-2016 po osiągnięciu lokalnego wysokiego poziomu PMI okazało się, że każdorazowo następował SPADEK a nawet ZJAZD z górki na pazurki --------- Co rządzący PIS w ramach swojej medialnej PROPAGANDY powiedzą swoim wyborcom jeżeli TERAZ niedługo będzie podobnie na wykresie i w realu...?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 9 ~ana

Inflacja w pełni , a nie "kiełkuje". Morawiecki wie że tylko hiperinflacja go uratuje

! Odpowiedz
7 4 ~garb

Myślę , że tak jak przy ankietach oglądalności TV, władza wymusza dostęp do klucza bazy badawczej i jeśli się udało to teraz już będą tylko dobre wyniki .

! Odpowiedz
10 15 ~ubawiony

Oszołomy które rok temu pisały że będzie katastrofa gospodarcza teraz piszą o fałszowaniu statystyk :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil