Polski PMI najwyżej od 2 lat. 50 pkt. przebite

Michał Żuławiński2020-08-03 09:05analityk Bankier.pl
publikacja
2020-08-03 09:05
fot. Robert Wozniak / FORUM

Lipiec przyniósł długo oczekiwany powrót indeksu PMI dla polskiego przemysłu powyżej kluczowego poziomu 50 punktów.

W lipcu wskaźnik PMI dla polskiego sektora wytwórczego wzrósł do 52,8 pkt. wobec 47,2 pkt. w czerwcu – poinformowała firma badawcza IHS Markit. Ekonomiści oczekiwali wyniku na poziomie równo 50 pkt. Po raz ostatni polski PMI znajdował się tak wysoko dwa lata temu, w lipcu 2018 r. (52,9 pkt.).

Podany dziś wynik kończy długą passę odczytów poniżej 50 pkt. Poprzedni wynik powyżej tej bariery, oddzielającej recesję od ekspansji, odnotowano w naszym kraju w październiku 2018 r. Był to najdłuższy trend spadkowy w polskim przemyśle od blisko 18 lat. Oczywiście najgorsze w historii wyniki przypadają na początek pandemii (31,9 pkt. w kwietniu) – od tamtego czasu sytuacja poprawia się z każdym miesiącem, co winduje wskaźnik PMI.

Warto dodać, że wzrost o 5,6 pkt. był trzecim najwyższym w historii badania zaraz po odnotowanych w maju i czerwcu. Dodatkowo lipcowy wynik przewyższa długoterminową średnią obliczaną od 1998 r. (50,3 pkt.).

Kliknij, aby przejść do notowań / Bankier.pl

Wskaźnik PMI kalkulowany jest na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród menedżerów firm przemysłowych. Proszeni są o porównanie z poprzednim miesiącem wielkości nowych zamówień (30 proc.), produkcji (25 proc.), zatrudnienia (20 proc.), prędkości dostaw (15 proc.) oraz zapasów (10 proc.). Wyniki poniżej 50 punktów sygnalizują spadek aktywności ekonomicznej w badanym sektorze, zaś odczyty powyżej 50 punktów wskazują na ekspansję gospodarczą.

W lipcu wszystkie subindeksy pozytywnie wpłynęły na odczyt głównego wskaźnika dla Polski, w tym największe wzrosty odnotowały kolejno produkcja (+2,6 pkt.), nowe zamówienia (+2,1) i czas dostaw (+0,6)

- Najnowszy odczyt opierał się przede wszystkim na wynikach odnotowanych przez dwa subindeksy – produkcji i nowych zamówień, które wzrosły dzięki rozluźnieniu obostrzeń nałożonych na gospodarkę w czasie pandemii. Wskaźnik Produkcji trafnie zasygnalizował ostre spadki produkcji przemysłowej w marcu, kwietniu i maju, a także czerwcowy wzrost wykazane później w oficjalnych danych. Najnowszy odczyt Wskaźnika Produkcji sugeruje, że tempo wzrostu r/r w oficjalnych danych osiągnie wysoki jednocyfrowy wynik w lipcu – napisał w komentarzu do danych z Polski Trevor Balchin, ekonomista IHS Markit.

- W lipcu zatrudnienie znów spadło, choć warto wspomnieć, że trend zniżkowy rozpoczął się długo przed wybuchem pandemii koronawirusa. Poziom zatrudnienia obniża się niemal nieustannie od października 2018 (z wyjątkiem dwóch miesięcy). Tempo spadku powróciło do średniego poziomu sprzed kryzysu (trend obserwowany od ponad dwóch lat) - dodał Balchin.

Dane do czerwcowego badania zebrano w dniach 13-27 lipca 2020 r. Wskaźnik PMI oparty jest o wyniki ankiety przeprowadzonej wśród kadry kierowniczej w przeszło 200 firmach produkcyjnych. Grupa respondentów ustalana jest w oparciu o udział branży w PKB i poziom zatrudnienia.

Na kolejny zestaw danych z polskiego przemysłu poczekać będziemy musieli do 20 sierpnia, kiedy GUS przedstawi raport o produkcji przemysłowej. Wcześniej, bo 14 sierpnia, polscy statystycy poinformują o dynamice PKB w drugim kwartale.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
specjalnie_zarejestrowany2
Zamówienia rosną szczególnie w spółkach Szumowskiego. Co nam teraz zafundują, foliowe czapeczki anty-5g?
marxs
"170 przedsiębiorstw złożyło wnioski o wsparcie z tarczy finansowej PFR dla dużych firm - powiedział PAP prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Większość złożonych wniosków dotyczy firm z sektora prywatnego."-to pewni ci co optymistycznie patrzą w przyszłość "posiłkując" się kasą bezradnego "170 przedsiębiorstw złożyło wnioski o wsparcie z tarczy finansowej PFR dla dużych firm - powiedział PAP prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Większość złożonych wniosków dotyczy firm z sektora prywatnego."-to pewni ci co optymistycznie patrzą w przyszłość "posiłkując" się kasą bezradnego nędzarza(czytaj polskiego podatnika) tak jak ten handlarz chińskimi butami co dostał ponad 20 mln zł od podatników
marxs
a poniżej info "Zysk netto Grupy Żywiec w I półroczu 2020 mocno spadł"-i to jest to bo jak ludzie już nie chcą chlać albo z przerażenia że zostaną bezrobotnymi, bezdomnymi i głodnymi albo po prostu z braku kasy to istna katastrofa bo browar w PISiej Republice Rad jest tak samo powszechny jak chleb,musztarda a poniżej info "Zysk netto Grupy Żywiec w I półroczu 2020 mocno spadł"-i to jest to bo jak ludzie już nie chcą chlać albo z przerażenia że zostaną bezrobotnymi, bezdomnymi i głodnymi albo po prostu z braku kasy to istna katastrofa bo browar w PISiej Republice Rad jest tak samo powszechny jak chleb,musztarda i kaszanka
ps.no nie ma wyjścia Pinokio, Glapa i jego Pixi i Dixi trzeba wprowadzić dopłaty do spożycia piwa a najlepiej wzorować się na bonie turystycznym 500 zł i dorzucić do tego bon browarny np.300 zł za chlanie w pubach i ogródkach piwnych
chipek
"...wyniki ankiety przeprowadzonej wśród kadry kierowniczej w przeszło 200 firmach produkcyjnych" ale czy to nie przypadkiem większość tych firm nie podlega pod zarządzanie "misiewiczów" Sasina i wspólników PiSowskich ? To i wynik ankiety musiał być powyżej 50 bo już to agencje zachodnie odnotowały "...wyniki ankiety przeprowadzonej wśród kadry kierowniczej w przeszło 200 firmach produkcyjnych" ale czy to nie przypadkiem większość tych firm nie podlega pod zarządzanie "misiewiczów" Sasina i wspólników PiSowskich ? To i wynik ankiety musiał być powyżej 50 bo już to agencje zachodnie odnotowały a przecież propaganda sukcesu to dla PiSu priorytet.
marxs
nie da rady żeby kolejne 3 lata PISy mogły swoją NSDAPowską prpagandę prowadziły tym bardziej że dzielą nas tylko tygodnie no góra miesiące przed zderzeniem ze ścianą która nazywa się Apokalipsa Gospodarcza
santoriusz
przecież wy nieudaczniki razem z PiS iorami zatoniecie więc po co wieścicie te swoje apokalipisy? weźcie się trochę za higienę osobistą

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki