Polska bankowość w liczbach - II kw. 2017 r.

analityk Bankier.pl

Po raz kolejny serwis PRNews.pl podsumował w liczbach polski sektor bankowy. Na koniec II kwartału 2017 roku banki uniwersalne prowadziły 31 mln kont osobistych, miały 15 mln aktywnych użytkowników bankowości internetowej i blisko 9 mln użytkowników bankowości mobilnej. Portfele klientów wypchane były po brzegi kartami płatniczymi.

Jak co kwartał podsumowaliśmy sektor bankowy w kilkunastu obszarach tematycznych. Zebrane przez nas informacje to szczegółowe dane liczbowe dotyczące rynku kont osobistych, kart płatniczych, bankowości internetowej i mobilnej. W porównaniu do poprzednich edycji raportu dołożyliśmy więcej informacji o kontach, m-bankowości i bankomatach. Tradycyjnie znajdziecie tu dane o liczbie zatrudnionych w bankowości czy liczbie placówek. Jest to opracowanie zbiorcze - materiały dotyczące poszczególnych działów publikujemy na bieżąco w sekcji „Raporty” serwisu PRNews.pl.

Raport "Polska bankowość w liczbach - II kw. 2017" [Pobierz]

46 mln klientów ogółem obsługiwały banki komercyjne na koniec II kwartału 2017 roku. Najwięcej PKO BP, Pekao i mBank. Liczba  powinna być jeszcze większa, ale informacji nie podał nam Getin Bank. Ostatnie dostępne o liczbie klientów Getin Banku są z grudnia 2015 r. Wówczas miał ich około 2 mln.

31,5 mln ROR-ów prowadziły banki na koniec czerwca 2017 r. Jest to o 930 tys. więcej niż rok wcześniej. Liderem rynku jest PKO BP, który prowadzi blisko 7 mln kont. Kolejne miejsca zajmują Pekao (3,8 mln) i mBank wraz z Orange Finanse (3,6 mln).

25,7 mln kart debetowych mieli Polacy w swoich portfelach na koniec czerwca. Karty debetowe to najpopularniejszy typ karty płatniczej w Polsce. Najwięcej kart należało do klientów PKO BP, BZ WBK i Pekao.

15,5 mln klientów korzystało aktywnie z bankowości internetowej. To osoby, które przynajmniej raz w miesiącu logowały się do swojego rachunku w banku. Umowę umożliwiającą korzystanie z bankowości internetowej miało drugie tyle osób (32,5 mln).

8,7 mln użytkowników bankowości mobilnej miały banki na koniec II kwartału 2017 r.  Użytkownikami bankowości mobilnej są osoby, które korzystają nie tylko z aplikacji, ale również z serwisów lite czy RWD. Najwięcej mobilnych klientów ma PKO BP -1,9 mln.

6,07 mln kart kredytowych obsługiwały banki w czerwcu 2017 r. W porównaniu do danych prezentowanych kwartał wcześniej jest to spadek o 65 tys. kart, a do danych sprzed roku o 93 tys. kart.

4,8 mln klientów banków korzystało z aplikacji mobilnej. Jeden z graczy mógł się w czerwcu 2017 r. pochwalić przekroczeniem bariery miliona – to mBank

2,9 mln rachunków walutowych miały ankietowane banki. Najwięcej BZ WBK - 795 tys. Drugie miejsce pod względem liczby prowadzonych kont walutowych zajmował Alior Bank (666 tys.), a trzecie ING (660 tys.).

1,6 mln klientów banki klasyfikowały jako „mobile only”. Terminem tym w żargonie bankowym określa się klientów, którzy korzystają z bankowości elektronicznej wyłącznie w urządzeniach mobilnych.

412 tys. kart HCE było zainstalowanych w smartfonach klientów. Trzy banki – PKO BP, BZ WBK i Bank Pekao – mają 65 proc. całego tortu. Największym wydawcą kart HCE jest PKO Bank Polski. Na koniec  czerwca miał już 93 tys. mobilnych kart zbliżeniowych.

4,8 tys. etatów ubyło w bankach w okresie od czerwca 2016 r. do czerwca 2017 roku. Niemal wszystkie w ciągu ostatniego roku zmniejszyły stan zatrudnienia. Największe cięcia objęły Bank BPH, który został wchłonięty przez Aliora.

554 placówek własnych zamknęły banki w okresie od czerwca 2016 r. do czerwca 2017 roku. Łącznie na koniec II kwartału ankietowane banki miały 6207 oddziałów własnych. To o 136 mniej niż kwartał wcześniej i aż o 554 mniej niż rok temu. Najwięcej oddziałów stracił Bank BPH

Wojciech Boczoń

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne