Polska Izba Handlu o ustawie o podatku od marketów: niszczy polski handel

To jest projekt ustawy o zniszczeniu polskiego handlu - tak dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński nazwał rządowy projekt ustawy o podatku od handlu detalicznego.

Polska Izba Handlu o ustawie o podatku od marketów: niszczy polski handel
Polska Izba Handlu o ustawie o podatku od marketów: niszczy polski handel (fot. leaf / YAY Foto)

Na zorganizowanej w czwartek konferencji prasowej przedstawiciele PIH bardzo negatywnie ocenili rządowy projekt. Przekonywali, że podczas ostatnich konsultacji z rządem na spotkaniu Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego postulowali zmianę założeń projektu, przede wszystkim zmianę zapisów o franczyzie. Tymczasem rząd niemal nic w tym projekcie nie zmienił.

W wersji opublikowanej na stronach RCL, projekt, zdaniem PIH, jest wymierzony w polski tradycyjny handel. Największe protesty handlowców wzbudzają zapisy o wspólnym opodatkowaniu przedsiębiorców zrzeszonych w sieciach franczyzowych, partnerskich i spółdzielczych.

Dyrektor generalny PIH Maciej Ptaszyński podkreślał, że takie zapisy są nie tylko sprzeczne z programem PiS, który deklarował wsparcie dla polskich handlowców, ale także z ordynacją podatkową. "To jest projekt ustawy o zniszczeniu polskiego handlu" - ocenił.

"Jeśli mały sklep, należący do systemu franczyzowego, działający na minimalnej rentowności, rzędu 0,5 proc., zostaje objęty opodatkowaniem za to, że należy do grupy i wchodzi wtedy w opodatkowanie według stawki 1,3 proc., to znaczy że jest o 0,8 proc. na minusie. Nikt więc nie będzie prowadził biznesu, który przynosi straty" - tłumaczył Ptaszyński.

"Sklep będzie karany tylko dlatego, że jest w tym systemie - ma wspólne logo, wspólne promocje, wspólne działania marketingowe" - dodał.

Jan Sałata z PIH podkreślał, że podatek w tej wersji i tak nie przyniesie skarbowi państwa dochodu, bo zagrożone podatkiem sklepy wycofają się z franczyzy, by nie płacić podatku. Wtedy, dodał, "zostaną wystawione na łatwy łup konkurentów", czyli dyskontów i hipermarketów. W efekcie te ostatnie całkowicie zdominują rynek i będą mogły dyktować swoje ceny.

Ptaszyński poinformował o akcji listów, jakie handlowcy będą wysyłać do premier Beaty Szydło i parlamentarzystów. Ponadto w poniedziałek 8 lutego PIH organizuje swoje konsultacje, na które zaprasza przedstawicieli MF, a 11 lutego planowana jest demonstracja handlowców pod Sejmem. "Mam informację o setkach autokarów" - powiedział dyrektor PIH.

Sałata dodał, że z jego informacji wynika, iż w obecnej wersji projektu nie zamierza poprzeć wielu posłów PiS, którzy są nawet zdecydowani głosować wbrew własnemu rządowi, jeśli ten podtrzyma projekt w obecnej wersji. Zdaniem premier Beaty Szydło podatek będzie tak skonstruowany, żeby ochronić polskich handlowców.

Rządowy projekt o podatku od sprzedaży detalicznej trafił we wtorek do uzgodnień międzyresortowych. Jego wprowadzenie ma w 2016 r. przynieść budżetowi 2 mld zł. Podatek ten ma być jednym z dodatkowych źródeł dochodów, z których sfinansowany zostanie m.in. program 500+.

Zgodnie z propozycją MF, podatek ma mieć dwie zasadnicze stawki. Stawka 0,7 proc. ma obciążać przychód nieprzekraczający w danym miesiącu kwoty 300 mln złotych. Stawka 1,3 proc. ma być płacona od nadwyżki przychodu ponad 300 mln złotych w tym miesiącu. Inne stawki podatku od sprzedaży mają obowiązywać w soboty, niedziele i święta - 1,3 proc. (dla uzyskujących przychód poniżej 300 mln zł miesięcznie) oraz 1,9 proc. (powyżej tego progu).

Projekt przewiduje kwotę wolną od podatku w wysokości 1,5 mln zł miesięcznie. Podatnicy, którzy przekroczą tę kwotę, będą opodatkowani tylko w zakresie nadwyżki przychodów ze sprzedaży detalicznej powyżej niej. Ustawa miałaby wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu. W swych ostatnich publicznych wypowiedziach w sprawie projektu minister finansów Paweł Szałamacha mówił, że być może stanie się to w drugiej połowie marca.

Podatek obrotowy także od e-sklepów

Podatek obrotowy także od e-sklepów

W pierwotnej wersji podatek od obrotów w handlu miał dotyczyć tylko tradycyjnych sklepów. Po konsultacjach z handlowcami przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk poinformował w jednym z wywiadów, że podatek ten również obejmie sklepy internetowe.

(PAP)

pś/ son/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~czesio

podatek ten również obejmie sklepy internetowe
to znaczy że za zakupy z do domku albo tesco zapłacę więcej ?

! Odpowiedz
0 2 ~ed

Lepiej podnieść VAT na 25proc.

! Odpowiedz
3 1 ~edc

Ja mam pomysl jak wprowadzic oferowane przez rzad nowe podatki dla marketow i nie zaszkodzic nimi Polskim sklepom. Rzad niech do swoich oferowanych podatkow wprowadzi dodatkowy podatek od sumy sprzedawanych zagranicznych produktow tzn. jak naprzyklad tesco w ciagu roku sprzeda w swoich marketach zagraniczny towar ktory wyniesie 70% calosci towaru, to tesco zaplaci dodatkowe 0,7% podatku, jak zagranicznych produktow bedzie 10%, to tesco zaplaci 0,1% dodatkowego podatku i itp. Polskie male sklepy nie stac zeby sciagac wiekszosc produktow z zagranicy i sprzedaja Polskie, czesto miejscowe produkty, wiec ten podatek ich tak nie uderzy jak markety i tu bedzie ich przewaga. Ktos moze powiedziec ze Unia sie nie zgodzi, to ja mowie, ze jezeli brytyjczycy zmieniaja obecne reguly, to dlaczego my nie moglibysmy tez czegos zmienic.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 5 ~Pawlo

Ceny pójdą w górę i wszystko się wyrówna obawiam sie że niektórym braknie tych 500zł a rząd i cała biurokracja przeje częśc tego podatku....

! Odpowiedz
1 7 ~adammm

Taki przykład aby pokazać KŁAMSTWO TEZY "Franczyza pracuje na marży 0,5%"
Dzisiaj byłem w InterMarche Bielsko-Biała ( franczyza ) i porównałem cenę jednego produktu"
"Śmietanka do kawy 12% Łaciata 0,5L"
InterMarche - 3,69 zł. , MAKRO - 2,50 zł. Różnica,UWAGA, ponad 47% a przecież Makro nie sprzedaje tej śmietanki po kosztach tylko ze swoją marżą.
A więc ILE chce InterMarche zarobić na tej jednej śmietance ? Ponad 50% ? SKANDAL

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 6 ~wa-wa46

Podatek obrotowy jednakowy dla wszystkich - małych, dużych i cwaniaczków - proszę bardzo. Ale program pisi polega na dzieleniu Polaków na równych i równiejszych - a z tego tylko patologia korzysta.

! Odpowiedz
10 1 ~da

i wcale mi nie szkoda tych groszków żabek i lewiatanów tak jak na osiedlu cwaniaczki się podorabiały i cwaniakują wielkie byznesmeny - leję na nich sam przesiadłem się głównie na biedronkę i makro i mi wystarczy

! Odpowiedz
15 19 ~dobrze_jest

program PiSu to zniszczyć Polskę, więc nie ma się czemu dziwić. Zamknąć sklepy i przeczekać. Zostało już tylko 3 lata i 8 miesięcy.

! Odpowiedz
7 6 ~ocokaman

Spoko, ja sobie wtedy kolejny sklep otworzę, bo szanse będę miał w końcu większe przy walce z tymi gigantami.

! Odpowiedz
1 10 ~Rooo

Podatek obrotowy dla wszystkich !!!! odliczany od podatku dochodowego
To spowoduje że każdy podmiot unikający płacenia podatków zostanie zmuszony do zapłacenia podatku w PL

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil