Szydło: Podatek od sprzedaży detalicznej, będzie tak skonstruowany, żeby ochronić polskich handlowców

Premier Beata Szydło zapowiada, że podatek od sprzedaży detalicznej będzie tak skonstruowany, aby opodatkować wielkie sieci handlowe, które nie dają konkurować polskim kupcom.

Premier Beata Szydło
Premier Beata Szydło (fot. P. Tracz / premier.gov.pl)

Zdesperowani handlowcy na spotkaniu z dziennikarzami w Warszawie mówili, że propozycje rządu, o których teraz słyszymy, prowadzą do wspólnego opodatkowania przedsiębiorców zrzeszonych w sieciach franczyzowych i partnerskich z dyskontami i hipermarketami. A to gwóźdź do trumny polskiego handlu, bo nasze firmy nie mają takich pieniędzy jak zagraniczne.

Kupcy zapowiedzieli, że jeśli rząd nie podejmie z nimi prawdziwych rozmów jedenastego lutego zorganizują przed Sejmem wielką manifestacje.

Premier, która jest z wizytą w Londynie, ze stolicy Wielkiej Brytanii uspokajała. - Rozmawiamy i będziemy rozmawiać z kupcami, po to, aby ochronić polski handel - mówiła. Premier dodała, że zabezpieczenie krajowych firm jest dla niej ważniejsze nawet od wpływów do budżetu. - Chcę, aby ta ustawa opodatkowała wielkie sieci handlowe, które nie dają szans na konkurowania naszym handlowcom - mówiła Beata Szydło. Przyznała, że wie o problemie z franczyzą, ale rząd pracuje nad jego rozwiązaniem.

Poproszony przez IAR o komentarz Maciej Ptaszyński dyrektor Polskiej Izby Handlu z radością przyjmuje zapowiedzi szefowej rządu. - Czekam na konkrety, bo do tej pory ministerstwo finansów działało tak, że polscy kupcy zginą - dodaje.

Narzeka zwłaszcza na postawę ministerstwa finansów, które jego zdaniem działa tak, jakby chciało pogrążyć naszych kupców.

PIH zaprasza rząd na konsultacje, które odbędą się 8 lutego w Warszawie. Na 11 lutego zaplanowana jest z kolei manifestacja pod Sejmem, organizowana z oddolnej inicjatywy polskich sprzedawców. PIH nie jest z nią jednak związany.

IAR/ Grzegorz Maciak / gaj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 ~rippe

Przecież Pani Premier powiedziała, że rząd pracuje. A jak rząd mówi, że pracuje, to...trzeba wierzyć! Po to w końcu wprowadza się ten podatek, żeby chronić polski handel. I o nawet kosztem budżetu. Damy na narodowy handel kosztem górników i emerytów. A jeśli będzie mało, zmienimy zasady ekonomii. Przegłosujemy, że dwa plus dwa to pięć i prezydent podpisze.
Tak 3-mać, damy radę!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil