REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Polscy budowlańcy opuszczają Norwegię. Branża odczuwa braki

2021-12-28 06:51
publikacja
2021-12-28 06:51
Polscy budowlańcy opuszczają Norwegię. Branża odczuwa braki
Polscy budowlańcy opuszczają Norwegię. Branża odczuwa braki
fot. RUBEN M RAMOS / / Shutterstock

Polacy pakują się i wracają z Norwegii do kraju, nie tylko przez pandemię Covid-19. Powodem jest wzrost płac w Polsce i spadek wartości korony. Norweskiej branży budowlanej i stoczniowej brakuje pracowników - alarmuje telewizja NRK.

Norweski nadawca publiczny NRK rozmawia z hydraulikiem Wojciechem Persińskim, szefem organizacji polonijnej, który potwierdza, że zna wielu rodaków, którzy wrócili do Polski lub wyjechali do Niemiec. "Zarobki są tam lepsze niż wcześniej, praca w innym kraju jest trudna zarówno ze względu na inną kulturę, jak i język" - tłumaczy Persiński.

Zajmująca się pośrednictwem w znalezieniu pracy w Norwegii Paulina Olbryś mówi, że "Norwegia nie jest już tak popularna wśród Polaków jak 10-12 lat temu".

NRK zauważa, że wielu Polaków zaczęło opuszczać kraj fiordów już w 2016 roku, gdy spadać zaczęła wartość korony norweskiej.

Kilku zapytanych przez NRK pracodawców potwierdza, że sytuacja się zmieniła. "Trudno pozyskać z Polski siłę roboczą, w szczególności wykwalifikowaną" - mówi zatrudniający 160 pracowników z Polski Jan Helge Vassnes z firmy Vassnes Solutions.

Jorgen Leegaard z Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Budowlanego zauważa, że "w wielu krajach dzieje się coraz lepiej". "Robotnicy z Europy Wschodniej wolą pracować w swoich krajach niż w dalekiej Norwegii" - podkreśla.

Leegaard obawia się, że brak pracowników może spowodować opóźnienia w realizacji wielu projektów budowlanych, w tym ważnych obiektów użyteczności publicznej, takich jak szpitale czy szkoły.

Cytowany przez NRK Stein Lier-Hansen, dyrektor organizacji branżowej Norweski Przemysł, zwraca uwagę, że "w krajach, z których Norwegia pozyskiwała siłę roboczą, gwałtownie wzrosły płace".

Jak przypomina NRK, od 2004 roku (gdy Polska oraz inne kraje regionu wstąpiły do UE - PAP) gwałtownie wzrosła liczba osób migrujących z Europy Wschodniej do Norwegii i krajów Europy Zachodniej. "Doprowadziło to do braku wykwalifikowanej siły roboczej, z czego konsekwencjami muszą teraz zmierzyć się takie kraje jak Polska" - podkreśla norweski dziennikarz.

Mający siedzibę w Oslo Instytut Pracy i Badań Społecznych (FAFO) w swoim raporcie z 2020 roku zwrócił uwagę na rozwój szkolnictwa zawodowego w Polsce, w tym praktyk mających pomóc w znalezieniu następców tych, którzy wyjechali.

Według eksperta FAFO Jona Erika Dolvika Norwegia powinna podjąć starania, aby "odnaleźć się" po wyjeździe pracowników z Europy Wschodniej. "Musimy postawić na szkolenie zawodowe, przekwalifikowanie pracowników i mieć długofalowe strategie, aby zapewnić sobie podaż siły roboczej. Nie możemy być drugim Kuwejtem, który jest uzależniony od międzynarodowej koniunktury" - podkreśla Dolvik.

Z opublikowanych wiosną br. badań FAFO wynika, że co czwarty Litwin i co piąty Polak pracujący w Norwegii rozważa powrót do ojczyzny.

W związku z pandemią Covid-19 rok 2020 był dla pracujących w Norwegii imigrantów trudny z powodu przestojów, zwolnień oraz zamknięcia granicy dla pracowników tymczasowych.(PAP)

zys/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (32)

dodaj komentarz
arzab
Jak czytam takie propagandowe wrzutki to tak samo jakby oglądać TVP ! Wszędzie jest bee tylko w tym zasmrodzonym grajdole jest cacy !
nostsherlock
Widzę to w nieznacznie inny sposób. W artykule żalą się firmy od pośrednictwa... a te w myśl filozofii januszowania biznesowego zdzierają prowizję na wszystkim. Po prostu za bardzo podociskali opłaty za byle co i mają ból 4 liter. Jeśli chodzi o osoby, ktore znają język i są ogarnięte, nie ma takiej tendencji
msp
Oby zdążyli zanim to … lnie . A budowlańców będzie się pikapem zabierać spod dworca, etc. Na dniówki.
polskiniemiec
Dobrze mówisz mój kolegen zwija manatki i jedzie do mnie do Innsbrucka
marxs odpowiada polskiniemiec
a to są tam Innsbrucku jakies fajne noclegownie?
polskiniemiec odpowiada marxs
Przyjedź to się przekonasz
bt5
Pierwsza sprawa jest taka że Norwegia nie potrzebuje ot tak zwykłych osób jak pracowników lecz potrzebuje fachowców . A przecież szkolnictwa zawodowego nie ma w Polsce od lat. Już w 2004 jak mozna było robić w Norwegi to 60 - 70 % to byli panowie siwowłosi. Oni juz wypadli z gry a nowego narybku nie ma. Na odcinku najbardziej Pierwsza sprawa jest taka że Norwegia nie potrzebuje ot tak zwykłych osób jak pracowników lecz potrzebuje fachowców . A przecież szkolnictwa zawodowego nie ma w Polsce od lat. Już w 2004 jak mozna było robić w Norwegi to 60 - 70 % to byli panowie siwowłosi. Oni juz wypadli z gry a nowego narybku nie ma. Na odcinku najbardziej poszukiwanego w norwegi fachu czyli cieśli od domków drewnianych pozyskanie fachowców z polskiego rynku jest nierealne bo to 1% budownictwa w Polsce. A ci fachowcy co sie wczesniej wyuczyli na budowach Chicago i New Yorku to też za starzy już dla Norwegów. Jesli chodzi o stocznie to podobnie czyli brak odpowiednich fachowców.Do tego w 2016 zlikwidowali w Norwegi Status Pendler czyli praktyczny brak podatku dla pracowników zameldowanych w Polsce a pracujacych w Noprwegi. Niski podatek dziś mozna dostac tylko na Svalabardzie gdzie wynosi on 8% zamiast 36% ale jesli sa ogłoszenia na Svalabard za wysoką stawke i niski podatek to tylko lipne wabiki a kazą jechać do Oslo hdzie jest koszmar cenowy i kounikacyjny a zarobki takie sobie. I kolejna rzecz jak ktoś nie chce sie zaszczepić to w ogóle rzucają słuchawką. Tak że za chwile praca Polaków w norwegi przejdzie do historii. Nie znaczy to że w Polsce jest miód.
nie_strajkuje
Polacy wracają, bo w Polsce są spokojni o swoje rodziny.
I zarobki są całkiem niezłe.
Nie to co było za czasów PO :(
300_pala
Wracają po resztę rzeczy..
Kolejny naiwny głupiec.
pstrzezek
„który potwierdza, że zna wielu rodaków, którzy wrócili do Polski lub wyjechali do Niemiec” A ty się dalej czarujesz że większość wróciła nad Wisłę? ;)) Pocieszne

Powiązane: Polacy podbijają zagraniczne rynki pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki