REKLAMA

Policja i straż przez radio ostrzegą, że jadą na sygnale. Jest projekt

2022-01-19 06:50
publikacja
2022-01-19 06:50
Policja i straż przez radio ostrzegą, że jadą na sygnale. Jest projekt
Policja i straż przez radio ostrzegą, że jadą na sygnale. Jest projekt
fot. Shutterstock.com /

Specjalny trzeci sygnał – tym razem radiowy – o pojazdach uprzywilejowanych ma poprawić bezpieczeństwo na drogach. Kierowca go usłyszy nawet przy wyłączonym radiu – pisze w środę "Rzeczpospolita".

Według informacji "Rzeczpospolitej" sejmowy zespół ekspertów ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego ma pomysł, jak poprawić bezpieczeństwo przejazdu aut uprzywilejowanych.

"Projekt jest gotowy. Wprowadza trzeci sygnał dla takich pojazdów. Powód? Kolizje radiowozów, limuzyn VIP-pów czy wozów strażackich, nawet z ofiarami śmiertelnymi" – czytamy.

Jak pisze dziennik, inicjatywa grupy posłów została zgłoszona w lutym 2020 r. "Chcą oni, by do ustawy wprowadzić zapis o dodatkowym sygnale do ostrzegania kierowców, kiedy w pobliżu jedzie pojazd uprzywilejowany" – wskazuje gazeta.

"Mechanizm jego działania opierać się ma na prostym założeniu nadawania komunikatu słownego ostrzegającego o przejeździe pojazdu uprzywilejowanego. Dzięki zamontowaniu w karetkach, radiowozach czy wozach straży pożarnej specjalnego urządzenia pojazdy te mogłyby emitować komunikat słowny: +Uwaga! Pojazd na sygnale. Proszę ułatwić przejazd+" – tłumaczy dziennik.

Gazeta podaje, że komunikat usłyszy każdy kierowca, który będzie miał zainstalowane radio, niezależnie jakiej stacji słucha, ponieważ "każda audycja zostałaby w tym celu na chwilę przerwana". "Ponadto komunikat ma być nadawany nawet wtedy, gdy kierowca nie będzie słuchał radia. Szczegóły techniczne ma określić rozporządzenie. W obecnym kształcie projekt mówi, że sygnału radiowego używać mają tylko służby ratujące życie: pogotowie, straż pożarna i policja. Kolumny rządowe i auta Służby Ochrony Państwa dziś w projekcie nie ujęto" – dodaje "Rz". 

bf/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (6)

dodaj komentarz
antek10
Niech dadzą sygnał ze jedzie Beacia aby zjechać im z drogi
knl111
"Ponadto komunikat ma być nadawany nawet wtedy, gdy kierowca nie będzie słuchał radia". A nasza władza wymyśli pewnie taki system, że komunikat będzie odbierany nawet wówczas, gdy kierowca nie posiada radia :-) A tak na poważnie, to współczuję wszystkim zamieszkałym w pobliżu remiz czy stacji pogotowia, którym co chwilę "Ponadto komunikat ma być nadawany nawet wtedy, gdy kierowca nie będzie słuchał radia". A nasza władza wymyśli pewnie taki system, że komunikat będzie odbierany nawet wówczas, gdy kierowca nie posiada radia :-) A tak na poważnie, to współczuję wszystkim zamieszkałym w pobliżu remiz czy stacji pogotowia, którym co chwilę będą przerywać słuchanie ulubionych audycji.
polityka_to_nie_ekonomia
Ten pomysł jest mocno oderwany od rzeczywistości, ale jak go wdrożą to nie zdziwię się, że będzie wysyp co cwańszych elektroników co też będą siać po całym paśmie w formie protestu i skończy się zabawa.
cov_id
czyli po raz kolejny najważniejsze jest mienie i VIP-y
karetka jadąca do szarego obywatela żadnych przywilejów - niech się przebija przez korki
ktoś ma jeszcze wątpliwości, że zwykły obywatel to "mięso armatnie" ?
forfun
chyba myślą o sobie bo co i rusz jakiś dzwon ze śpieszącym się na pizze polityczkiem
polityka_to_nie_ekonomia
"Ponadto komunikat ma być nadawany nawet wtedy, gdy kierowca nie będzie słuchał radia" - gdy kierowca nie słucha radia to mogą sobie nadawać. Poza tym jak, przy użyciu aktualnego sprzętu (bez montowania dodatkowych odbiorników w samochodach), będzie to działać wybiórczo czyli tylko dla kierowców? Będą jeździć po mieście,"Ponadto komunikat ma być nadawany nawet wtedy, gdy kierowca nie będzie słuchał radia" - gdy kierowca nie słucha radia to mogą sobie nadawać. Poza tym jak, przy użyciu aktualnego sprzętu (bez montowania dodatkowych odbiorników w samochodach), będzie to działać wybiórczo czyli tylko dla kierowców? Będą jeździć po mieście, siać po całym paśmie radiowym i prosić ludzi w domach by zrobili przejazd?

Powiązane: Bezpieczeństwo na drogach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki