PODCASTPłynne inwestycje, czyli jak zarabiać na alkoholu

Marcin Bołtryk2023-11-25 06:00redaktor
publikacja
2023-11-25 06:00

Inwestycje w alkohol są stosunkowo odporne na wahania w porównaniu z innymi inwestycjami alternatywnymi. Aby dobrze ulokować pieniądze, trzeba jednak znać zasady, jakimi rządzi się ten rynek.

Płynne inwestycje, czyli jak zarabiać na alkoholu
Płynne inwestycje, czyli jak zarabiać na alkoholu
fot. Amy Chen / / Unsplash

Alkohol towarzyszy człowiekowi od dawna. Spokojnie można zaryzykować stwierdzenie, że… od zawsze. Towarzyszy jako trunek, lecz jako dobro inwestycyjne stosunkowo od niedawna. Zapraszamy państwa do stołu zastawionego butelkami i beczkami z najlepszymi napojami wyskokowymi. Ale, choć to weekend, nie będziemy próbowali trunków. Porozmawiamy o ich potencjale inwestycyjnym, bo zamknięty w butelce wysoko- i niskoprocentowy płyn, jeśli go nie wypić oczywiście, może przynieść spory zarobek.

Jak zarabiać na alkoholu?

Zacznijmy od whisky. O specyfice inwestowania w butelki i beczki wypełnione tym trunkiem opowiada Szymon Falkowski, dyrektor William Grant & Sons na Polskę. Rozmowa powinna zainteresować przede wszystkim tych, którzy dopiero planują zacząć przygodę z lokowaniem oszczędności w… no właśnie, butelki czy beczki? Szymon Falkowski wyjaśni, jak podejść do tematu i jak długo trzeba czekać na zwrot z inwestycji, który potrafi być pokaźny.

Nieźle można zarobić również na winie. Kilkanaście dni temu Desa zorganizowała pierwszą w Polsce akcję win. Na pytania o to, jak poszła, jakie ceny osiągały wystawione na niej butelki, jak Polski rynek inwestycji w wina wypada na tle zachodnich i czym inwestycje w wino różnią się od inwestycje w alkohole mocne odpowiada Dawid Kulkiewicz, koordynator projektu Fine Wine w Desie Unicum.

Lokowanie kapitału w butelki czy beczki z alkoholem należy do inwestycji alternatywnych. Można jednak inwestować w trunki tradycyjnie na giełdzie. O tym, czy miłość ludzkości do napojów wyskokowych przekłada się giełdową atrakcyjność spółek go produkujących lub nim handlujących, rozmawiamy z Przemysławem Barankiewiczem, szefem robodoradcy Finax w Polsce.

Serdecznie zapraszam do słuchania.

Wszystkie odcinki „Pulsu Biznesu do słuchania” są dostępne na stronie pb.pl/dosluchania oraz w aplikacjach podcastowych, m.in. na Spotify i Apple Podcasts.

Źródło:

Rocznik 1975. Absolwent dziennikarstwa na UW. W "Pulsie Biznesu" pracuję od 1998 r. Od początku związany jestem z tematami motoryzacyjnymi i transportowymi. Od 1999 r. prowadzę czwartkową sekcję Transport i logistyka. Zaczynałem od artykułów poświęconych firmom z branży logistycznej i transportowej, by szybko zdać sobie sprawę, że w tematykę tę łatwo da się wpisać moje prywatne zainteresowania - motoryzację. Od 1999 r. regularnie publikuję więc teksty o samochodach. Z zainteresowaniem przyglądam się kierunkom, w których rozwija się rynek. Z nostalgią wspominam minione czasy. Powoli dopada mnie kryzys wieku średniego.

Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (2)

dodaj komentarz
zgadujzgadula
Palikot w tej materii udzieli porad na priv.

Powiązane: Alkohol

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki