REKLAMA

Płace nauczycieli w górę o 4 proc. Weszło w życie rozporządzenie o podwyżkach

2022-05-19 12:50
publikacja
2022-05-19 12:50
Płace nauczycieli w górę o 4 proc. Weszło w życie rozporządzenie o podwyżkach
Płace nauczycieli w górę o 4 proc. Weszło w życie rozporządzenie o podwyżkach
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym w zależności od stopnia awansu zawodowego wzrasta o kwotę od 130 zł brutto do 178 zł brutto. Weszło w życie rozporządzenie ministra edukacji i nauki dotyczące wynagrodzeń.

Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

Zgodnie z nowelizacją Karty nauczyciela, uchwaloną w marcu br. przez Sejm, tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrasta od 1 maja br. o 4,4 proc. Projekt nowelizacji Karty przygotowali posłowie PiS.

Podniesienie średniego wynagrodzenia spowodowało konieczność znowelizowania przez ministra edukacji i nauki rozporządzenia o wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

Załącznikiem do projektu rozporządzenia jest tabela, w której podanych jest 8 stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Uwzględnione są wszystkie cztery stopnie awansu zawodowego nauczycieli, tj. stażysta, nauczyciel kontraktowy, nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany, oraz dwa poziomy wykształcenia.

Ile zarobią nauczyciele po zmianach?

Zgodnie z nią minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela z tytułem zawodowym magistra i przygotowanie pedagogicznym w zależności od stopnia awansu zawodowego wzrasta od 1 maja br. o od 130 zł brutto do 178 zł brutto.

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty z takim poziomem wykształcenia od 1 maja br. wynosi 3079 zł brutto (wzrost o 130 zł brutto), nauczyciela kontraktowego - 3167 zł brutto (wzrost o 133 zł brutto), nauczyciela mianowanego - 3597 zł brutto (wzrost o 152 zł brutto), nauczyciela dyplomowanego - 4224 zł (wzrost o 178 zł brutto).

Minimalne wynagrodzenie nauczyciela stażysty z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym wynosiło dotąd 2949 zł brutto (było niższe od minimalnego wynagrodzenia obowiązującego od 1 stycznia 2022 r. - wynoszącego 3010 zł brutto). Minimalne wynagrodzenie nauczyciela kontraktowego z takim poziomem wykształcenia wynosiło dotąd 3034 zł brutto, nauczyciela mianowanego - 3445 zł brutto, a nauczyciela dyplomowanego - 4046 zł brutto.

Nauczyciele z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym – stanowią najliczniejszą grupę wśród nauczycieli - to ponad 95 proc. wszystkich nauczycieli.

Pozostali to nauczyciele to osoby z zawodowym tytułem magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego, z tytułem licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytułem licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych.

W dotychczas obowiązującym rozporządzeniu płacowym byli zaszeregowani w ośmiu grupach w zależności od stopnia awansu zawodowego i dwóch poziomach wykształcenia, w znowelizowanym rozporządzeniu są w czterech grupach, gdyż z dwóch poziomów wykształcenia utworzony został jeden.

Nauczyciele z tych grup zaszeregowania otrzymają podwyżki od 132 zł brutto do 599 zł brutto. Wśród ośmiu grup zaszeregowania sześć ma obecnie wynagrodzenie poniżej obowiązującego od 1 stycznia 2022 r. wynagrodzenia minimalnego.

Zgodnie z nowelą minimalne wynagrodzenie zasadnicze dla nauczyciela z zawodowym tytułem magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego, z tytułem licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytułem licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych, będącego nauczycielem stażystą od 1 maja br. wynosi 3010 zł brutto, będącego nauczycielem kontraktowym - 3079 zł brutto, będącego nauczycielem mianowanym - 3134 zł brutto, będącego nauczycielem dyplomowanym - 3678 zł.

W przypadku nauczyciela z zawodowym tytułem magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego, z tytułem licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym będącego stażystą oznacza to wzrost o 192 zł brutto, będącego nauczycielem kontraktowym - 256 zł brutto, będącego nauczycielem mianowanym - 132 zł brutto, będącego nauczycielem dyplomowanym - 155 zł brutto.

W przypadku nauczyciela z tytułem licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych oznacza to wzrost o 210 zł brutto, będącego nauczycielem kontraktowym - 261 zł brutto, będącego nauczycielem mianowanym - 293 zł brutto, będącego nauczycielem dyplomowanym - 599 zł brutto.

Dodatki w pracy nauczyciela

Oprócz wynagrodzenia zasadniczego, którego minimalną wysokość określa minister edukacji w rozporządzeniu, nauczyciele otrzymują też dodatki do niego. Są one określone w Karcie nauczyciela. Jest ich kilkanaście: za wysługę lat, funkcyjne (wynikający z pełnienia funkcji kierowniczej, dla opiekuna stażu, dla wychowawcy klasy, nauczyciela doradcy, nauczyciela konsultanta), motywacyjny, za warunki pracy, za uciążliwość pracy, nagroda jubileuszowa, nagroda ze specjalnego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastka), odprawa emerytalno-rentowa i odprawa z tytułu rozwiązania stosunku pracy, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa.

Wysokość części dodatków przepisy uzależniają od wysokości wynagrodzenia zasadniczego (np. dodatek stażowy i wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe) – wzrost wynagrodzenia zasadniczego spowoduje automatyczny wzrost składników od niego zależnych. O wysokości innych dodatków decydują samorządy w regulaminach wynagradzania. Samorządy mogą też przyznać nauczycielom wyższe wynagrodzenie zasadnicze niż wynika z rozporządzenia ministra edukacji.

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli została w środę opublikowana w Dzienniku Ustaw. Weszła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli w czwartek, z mocą od dnia 1 maja 2022 r. Ponieważ nauczyciele otrzymują wynagrodzenie na początku miesiąca, wraz z wypłatą czerwcową uwzgledniającą podwyżkę otrzymają też wyrównanie za maj. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (9)

dodaj komentarz
zoomek
to chyba jakiś żart przy ok 20% inflacji
zoomek
CBA bodaj dostali od 18 do 25% czyli potrafią ocenić realną inflację- srogo dymająąą belfrów
ddaamm
Tragiczne są te pensje w budżetówce i następuje pauperyzacja urzędników (za podwyżkę można zakupić 50kg wegla - na 1 dzień).
Abstrahując od tego, ile zadań biurokratycznych jest zbędnych i tylko przeszkadza społeczeństwu się rozwijać, Ci naprawdę potrzebni urzędnicy (jak chociażby nauczyciele, jeśli nie stawiamy na bardziej wolny
Tragiczne są te pensje w budżetówce i następuje pauperyzacja urzędników (za podwyżkę można zakupić 50kg wegla - na 1 dzień).
Abstrahując od tego, ile zadań biurokratycznych jest zbędnych i tylko przeszkadza społeczeństwu się rozwijać, Ci naprawdę potrzebni urzędnicy (jak chociażby nauczyciele, jeśli nie stawiamy na bardziej wolny rynek edukacyjny) powinni godnie (ale nie godnie wg pisu 4tys brutto) zarabiać - godnie w XXIw wg mnie to:
mieszkanie + utrzymanie, min pokój na 1os, utrzymanie dzieci i ich rozwoj, co najmniej 1 samochód średniej klasy, wakacje 2 tyg raz do roku, możliwość oszczędzania 10% wynagrodzenia po zaspokojeniu potrzeb edukacyjnych, kulturalnych, rozrywkowych.
Na nasze dzisiejsze to ok 5tys netto/os.

Państwo jedynie co może zapewnić to obiecanki, socjalizm na wysokim poziomie utrzymuje jedynie kastę rządząca + wojsko.

drakejj
Ponad 4,5 k brutto (czyli bez ZUSu) ma zarabiać szeregowy w wojsku + dodatki + 13 pensja. Po co się było uczyć skoro człowiek po podstawówce może zarabiać więcej.


HAHAHAH! PIS wam pokazuje co myśli naprawdę o edukacji. Tylko jak oni chcą zbudować nowoczesny kraj????
salad77 odpowiada drakejj
to idź do wojska i zarabiaj
drakejj odpowiada salad77
Wszyscy idźmy! Po co nam naukowcy, inżynierowie, lekarze, pielęgniarki, technicy, etc. skoro mamy wojsko!

Tylko nawet do wojska trzeba mieć podstawy matematyki. Tylko kto nauczy wojskowych matematyki skoro wszyscy będą już w wojsku?
drakejj
Mundurówka 1000+ podwyżki. Nauczyciele 170+.

Trzeba się było uczyć BELFRY!!!! Po co nam belfry i dobrze wykształceni ludzie? Od wrześnie wszyscy nauczyciele powinni się zwolnić i przejść do WOJSKA! Po co nam szkoły?! Skoro wszystko i tak możemy kupić od amerykanów!

PIS => KOMUNA =>
Mundurówka 1000+ podwyżki. Nauczyciele 170+.

Trzeba się było uczyć BELFRY!!!! Po co nam belfry i dobrze wykształceni ludzie? Od wrześnie wszyscy nauczyciele powinni się zwolnić i przejść do WOJSKA! Po co nam szkoły?! Skoro wszystko i tak możemy kupić od amerykanów!

PIS => KOMUNA => PISOKOMUNA!
inwestor.pl
Czy według Ciebie państwowa edukacja to porażka?

Zielony - TAK
Czerwony - NIE

(SONDA NIESPONSOROWANA)
salad77
a co państwowego nie jest porażką? wszystko co działa, działa wbrew państwu a nie dzięki niemu, może jedynie poza policją, strażą pożarną i wojskiem

Powiązane: Zarobki nauczycieli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki