REKLAMA

Pionierskie testy mobilnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Gdyni

2021-06-09 15:40
publikacja
2021-06-09 15:40
Pionierskie testy mobilnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Gdyni
Pionierskie testy mobilnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Gdyni
/ Twitter

W Gdyni rozpoczęto w środę testy pierwszej w Polsce, mobilnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych, pobierającej energię z trakcji trolejbusowej. To prekursorskie rozwiązanie także w skali europejskiej.

„To kolejne rozwiązanie z zakresu innowacyjnej elektromobilności w naszym mieście. Wdrażamy do testowania stację ładowania, która jest mobilna tzn. nie wymaga trwałego związania z gruntem i łatwo jest ją przemieścić w inne miejsce. W taki sposób możemy sprawdzić, czy wybór lokalizacji jest dobry i czy rzeczywiście będzie odpowiadał w przyszłości na potrzeby mieszkańców” – powiedziała w środę na konferencji prasowej w bazie Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Mobilna stacja ładowania pojazdów elektrycznych jest bezpieczna. Urządzenie ma specjalną podstawę, która uniemożliwia jej przewrócenie.

„Stację ładowania można dowolnie przemieszczać w granicach miasta, wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z trakcją trolejbusową (sieć trakcyjna trolejbusów liczy w Gdyni ok. 86 kilometrów – PAP), a jej zasilanie będziemy mieć z energii odzyskanej w czasie hamowania pojazdów” – dodała Gruszecka-Spychała.

Podkreśliła, że jest to rozwiązanie „unikatowe nie tylko na skalę Polską, ale też europejską”.

Zastępca prezesa Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej (PKT) w Gdyni Tomasz Labuda zaznaczył, że mobilna stacja ładowania pojazdów elektrycznych może być podłączona nie tylko do sieci trakcyjnej trolejbusowej, ale także tramwajowej. Może też współpracować z fotowoltaiką.

Urządzenie posiada m.in. zasobnik energii w postaci baterii, która była wcześniej eksploatowana w pojeździe trolejbusowym.

Testowanie mobilnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych, prowadzone przez gdyńskie PKT, ma trwać ok. pół roku.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Wybierz ubezpieczenie, które działa w szkole i poza nią! Kun online! >>

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Elektromobilność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki