REKLAMA

Pepco Group chce ostrożniej podchodzić do tempa wzrostu, mocniej postawić na dyscyplinę kosztową

2023-09-28 14:40
publikacja
2023-09-28 14:40

Pepco Group, które zapowiedziało przegląd strategii, chce skoncentrować się na core biznesie i ostrożniej podchodzić do tempa wzrostu, zwracając większą uwagę na dyscyplinę kosztową i pracę nad poprawą rentowności - poinformował PAP Biznes Andy Bond, prezes Pepco Group. Spółka zakłada, że jesienią jej marże się poprawią.

Pepco Group chce ostrożniej podchodzić do tempa wzrostu, mocniej postawić na dyscyplinę kosztową
Pepco Group chce ostrożniej podchodzić do tempa wzrostu, mocniej postawić na dyscyplinę kosztową
fot. Anatol Chomicz / / FORUM

"W ostatnim czasie działaliśmy na zbyt wielu frontach. Będziemy się teraz chcieli skoncentrować na naszym core biznesie. Musimy pracować nad rentownością, wykazać poprawę marży brutto. Co więcej, musimy się rozwijać w bardziej zdyscyplinowany sposób, jeśli chodzi o ilość i potencjał otwieranych sklepów. Będziemy ostrożniej podchodzić do tempa wzrostu, mocniej zwracać uwagę na dyscyplinę kosztową. Będziemy nadal rozwijać naszą sieć sklepów, ale będziemy bardziej selektywni w tym obszarze" - powiedział PAP Biznes prezes Andy Bond.

"Chcemy rosnąć efektywnie na rynkach, na których jesteśmy już obecni. Mamy miejsce, by na tych rynkach rosnąć. Nie znaczy to, że będziemy ograniczać nasze ambicje" - dodał.

Jak poinformował, więcej o przeglądzie strategii i nowych kierunkach strategicznych grupa będzie mogła powiedzieć w połowie października.

Pepco poinformowało w czwartek, że powołano nowy Komitet Wykonawczy, który przeprowadzi przegląd strategii w ramach całej grupy, zwracając szczególną uwagę na koszty i inicjatywy, które mogą przynieść odpowiednie korzyści w najbliższym czasie, przyspieszyć transformację w bardziej ujednoliconą organizację i ponownie skoncentrować się na głównych rynkach.

Ponadto, jak podano, Anand Patel, dyrektor zarządzający marką Pepco, ustąpi ze stanowiska ze skutkiem natychmiastowym. Zastąpi go Barry Williams, dyrektor zarządzający sieci Poundland. Austin Cooke, który jest obecnie dyrektorem operacyjnym (COO) Poundland, przejmie rolę dyrektora zarządzającego tej sieci.

Grupa poinformowała też w czwartek o dalszej korekcie w dół prognozy na cały rok obrotowy 2023. Zakłada, że bazowa EBITDA za rok obrotowy 2023 (MSSF 16) wyniesie około 750 mln euro w porównaniu do EBITDA za rok obrotowy 2022 w wysokości 731 mln euro.

12 września Pepco informowało, że spodziewa się, iż wynik EBITDA (MSSF 16) na koniec 2022/23 będzie nieco niższy od pierwotnych założeń. Wcześniejsze prognozy dotyczące EBITDA na cały rok zakładały osiągnięcie kilkunastoprocentowego wzrostu EBITDA (MSSF 16) przy założeniu stałego kursu walutowego, zakładając brak dalszego znaczącego pogorszenia otoczenia handlowego.

Grupa podała, że w ostatnich tygodniach odczuwała trudniejsze warunki handlu na głównych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, przy słabszym popycie konsumenckim na kluczowe kategorie, tj. odzież i towary ogólnego przeznaczenia. W efekcie odnotowano niższe od oczekiwanych przychody Pepco w sierpniu, które pogorszyły się we wrześniu, przy ujemnej dynamice porównywalnej sprzedaży i słabszych niż oczekiwano wynikach nowych sklepów. Ponadto, termin pojawienia się jesienno-zimowej kolekcji w sklepach zbiegł się z utrzymującą się rekordowo ciepłą pogodą na głównych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej.

"Klienci nadal są ostrożni, jeżeli chodzi o zakupy, a zostało to jeszcze spotęgowane przez wyjątkowo wysokie temperatury, co wpływa niekorzystnie na sprzedaż kolekcji jesiennej, która jest już w sklepach. Te trendy są widoczne na wszystkich rynkach. Mogliśmy pewnie wykonać lepszą pracę, ale ewidentnie otoczenie rynkowe nam nie pomaga" - powiedział Andy Bond.

Jak podała spółka, w związku ze spowolnieniem sprzedaży, nie zaobserwowano jak dotąd oczekiwanego wzrostu marż brutto, ponieważ w ofercie wciąż są produkty pochodzące z zapasów z początku roku zakupione po wyższych cenach.

Grupa zakłada poprawę marż jesienią.

"Zakładamy, że jesienią nasze marże się poprawią. Kolekcje wiosna-lato były kupowane znacznie drożej niż kolekcje jesień-zima, ceny surowców były wtedy wyższe. Sytuacja powinna się więc teraz poprawić" - powiedział Andy Bond.

"Spadek stóp procentowych, spadek inflacji – to wszystko powinno poprawić popyt konsumencki i tym samym perspektywy dla handlu. W połowie października będziemy mogli więcej powiedzieć o perspektywach na kolejne okresy" - dodał, pytany o spodziewane trendy w kolejnym kwartale.

Prezes Pepco Group poinformował, że celem właścicieli pakietu większościowego spółki, czyli wierzycieli dawnego Steinhoff, jest rozłożona w czasie sprzedaż akcji.

"Nie mogę się wypowiadać w imieniu akcjonariuszy, wierzycieli Steinhoffa, ale chcę stanowczo powiedzieć, że nie ma żadnego ryzyka bankructwa Pepco. Myślę, że akcje będą sprzedawane w uporządkowany sposób, rozłożony w czasie, co najmniej do połowy 2026 roku. Nie będzie więc krótkoterminowego ryzyka sprzedaży tego pakietu na rynku" - powiedział Andy Bond.

Anna Pełka

pel/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki