REKLAMA

"Parkiet" zmienia parkiet. Precedens na GPW

Adam Torchała2017-01-31 20:26redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-01-31 20:26

Akcjonariusze spółki KCI wyrazili zgodę na przeniesienie akcji spółki z rynku głównego GPW na rynek NewConnect - poinformowała firma w komunikacie po walnym. Takiej operacji polski rynek jeszcze nie widział.

Przejście do notowań na New Connect spółka uzasadniała m.in. mniejszymi wymogami formalnymi dla spółek rynku NC oraz kryzysem rynku regulowanego Giełdy Papierów Wartościowych. - Nie widzę w tej chwili żadnej wartości dodanej w byciu firmą z głównego parkietu - mówił w rozmowie z "Parkietem" kontrolujący spółkę Grzegorz Hajdarowicz. 

Sprzeciw wobec uchwał zgłosiła grupa mniejszościowych akcjonariuszy, jednak przedstawiciele spółki ripostowali, że pomysł jest zgodny z dokumentem pt. „Strategia działalności spółki KCI SA po zakończeniu restrukturyzacji na lata 2017-2020".

Warto jednak dodać, że same oszczędności z tytułu przeniesienia się na NewConnect nie wydają się zbyt duże. Dodatkowo na NewConnect także obowiązuje MAR, który tak nie podoba się emitentom z głównego parkietu. Ciężko więc rzeczywistej motywacji podjętych działań szukać w tych dwóch obszarach. Zdecydowanie większe korzyści w tych kwestiach można by osiągnąć, kompletnie wycofując spółkę z giełdy. To na rynku głównym wymaga jednak ogłoszenia wezwania. Na rynku NewConnect zasady te są dużo bardziej korzystne dla głównego akcjonariusza, stąd obawy inwestorów mniejszościowych. Ci ostatni zwracają nawet uwagę, że przejście na NewConnect może być próbą opuszczenia giełdy tylnymi drzwiami, bez konieczności ogłaszania wezwania.

fot. SKLODOWSKI KRZYSZTOF/FOTORZEPA / / FORUM

Transfer pełen zagadek

Samo przeniesienie spółki z GPW na NewConnect nie jest niezgodne z żadnymi regulaminami, byłoby jednak procesem pionierskim. Nigdy bowiem w historii polskiego rynku taki przypadek nie miał miejsca. Ba, wydaje się, że uruchamiając NewConnect, władze giełdy nie brały nawet takiego scenariusza pod uwagę. To GPW miała być celem, NewConnect tylko przedsionkiem. 

Taki stan rzeczy może rodzić poważne konsekwencje. Brak bowiem gotowej procedury, według której przenosiny miałyby zostać przeprowadzone. Otwartym pozostaje np. pytanie, czy w ramach ochrony praw akcjonariuszy mniejszościowych, nie należałoby poprzedzić takiej migracji właśnie wezwaniem. Kupowali oni bowiem spółkę z rynku głównego, na którym obowiązują bardziej rygorystyczne zasady, a nie spółkę z "luźniejszego" NewConnect. W GPW już trwają pracę nad rozgryzieniem tego problemu, póki co przedstawiciele giełdy zapewniają, że dołożą wszelkich starań, by zapewnić ochronę praw i interesów wszystkich zainteresowanych.

KCI jest spółką giełdową tworzącą grupę kapitałową, której działalność skoncentrowana jest w dwóch obszarach: segmencie nieruchomościowym, opartym o posiadane kompleksy przy ul. Romanowicza oraz ul. Wrocławskiej w Krakowie, oraz w segmencie medialnym, zbudowanym wokół tytułów prasowych, takich jak "Rzeczpospolita" i "Gazeta Giełdy Parkiet". W kontekście tego ostatniego tytułu warto sobie jeszcze raz przypomnieć wypowiedź Hajdarowicza o braku wartości dodanej z tytułu bycia na rynku głównym warszawskiej giełdy

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (22)

dodaj komentarz
~80lewychbaniek
przed prokuratura sie nie wywiniecie towarzyszu cwaniaku
~LOLek
Wystarczy popatrzeć na tego gościa i wszystko jasne.
~Gościu
Od jutra przestaję kupować "Parkiet"
~CEDC
Pamiętacie gdzie był KNF...jak okradano akcjonariuszy CEDC??? i jak rusek balangował z radości ......po prostu akcje znikły jak widmo....kasa też !!!!!!! to wszystko było za rządów po...
~aha
bo oni " umiom" robić kase tylko w drodze kryminalnych przewałów, wypuść ich na wolny rynek - swą podwójnymi zerami jak damski kibel. ośmiorniczkowa mafia cvveli.
~ja34
Powiem szczerze - to test czy Nazór czuwa nad dobrem drobnych akcjonariuszy. To moment gdzie może pokazać, że warto inwestować na GPW bo nie ma zgody na przekręty. Niestety znając życie drobni zostaną wydy..ni po całości
~ekspert
po tych kudłach jak u baranka widać, że to żyd
~okradziony
a co ze zlodziejeami boryszew ktory okradli inwestorów hutmena !
~DeStefani
Gina Lokobrigida drobnych akcjonariuszy ma za nic. Wystarczy spojrzeć na wykres kci i przesledzic stosunek Lokiego do drobnych. PO miała to gdzies mam nadzieje, ze PIS dobierze mu sie do loczków na ....
~x_
dobierze. ostatnie dni na wolności.

Powiązane: Newconnect

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki