Pamiętacie „SIM-swap”? Teraz ostrzegają przed nim urzędnicy

W związku z tym, że oszuści znaleźli kolejny skuteczny sposób okradania kont bankowych polegający na podrabianiu kart SIM, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wystąpił do dostawców mobilnych usług telekomunikacyjnych i Związku Banków Polskich z wnioskiem o podjęcie działań mających na celu przeciwdziałanie nadużyciom.

Ostatnio w mediach było głośno na temat nowego sposobu wyprowadzania pieniędzy z kont bankowych, na świecie znanego jako „SIM swap fraud”. Polega on na podmianie karty SIM służącej do autoryzacji transakcji w systemach bankowości internetowej. O procederze pisaliśmy szczegółowo w artykule "Głośno o SIM-swap. Tak się teraz okrada klientów banków".

UKE ostrzega przed „SIM-swap”
UKE ostrzega przed „SIM-swap” (YAY Foto)

W związku z pojawianiem się coraz większej ilości nadużyć, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej wystosował oficjalny komunikat do dostawców mobilnych usług telekomunikacyjnych oraz Związku Banków Polskich, w którym stwierdza konieczność podjęcia działań mających na celu przeciwdziałanie oszustwom na rynku telekomunikacyjnym i bankowym. Jak podkreśla, w wyniku nadużyć związanych głownie z podmianą kart SIM (SIM swap fraud) i usługą przekierowywania połączeń, dochodzi do kradzieży pieniędzy z kont bankowych klientów.

W komunikacie czytamy: „Ze względu na ochronę interesów użytkowników będących uczestnikami rynku telekomunikacyjnego i bankowego, Prezes UKE rekomenduje dostawcom usług telekomunikacyjnych przedsięwzięcie stosownych działań, które mogą przyczynić się do wyeliminowania opisanego zjawiska, a użytkownikom zachowanie szczególnej ostrożności.”

Przypominamy, że w celu wyrobienia duplikatu karty SIM przestępcy najczęściej podszywają się pod użytkownika w salonie operatora. Po przejęciu numeru telefonu jest on wykorzystywany do sparowania mobilnych aplikacji bankowych i realizacji przelewów bankowych lub przejęcia kont poczty elektronicznej klientów czy kont w serwisach społecznościowych. Oszuści, mając dostęp do autoryzacji lub uwierzytelnienia operacji bankowych, mogą swobodnie wyprowadzić pieniądze z kont bankowych nieświadomych klientów.

Katarzyna Rostkowska  

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 10 tomaszjk

Wydaje mi się, że bez kreta w salonie operatora nie jest to takie proste.

! Odpowiedz