REKLAMA

PZU będzie przejmował. Sam Alior nie ma sensu

Adam Torchała2015-11-20 17:10redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-11-20 17:10
PZU będzie przejmował. Sam Alior nie ma sensu
PZU będzie przejmował. Sam Alior nie ma sensu

- Nie zawieszamy swoich planów, wciąż przyglądamy się bankom, które mogą być na sprzedaż – zadeklarował podczas konferencji „Profesjonalny Inwestor 2015” Piotr Wiśniewski, kierownik zespołu relacji inwestorskich w PZU.

PZU pod koniec maja ogłosiło chęć zakupu pakietu akcji Alior Banku. Spółka nie chciała wówczas wchodzić z biznesem ubezpieczeniowym na Zachód, ani do Rosji, brakowało też akwizycyjnych okazji w Europie Środkowo-Wschodniej, stąd właśnie miał zrodzić się pomysł otwarcia nowego frontu. Planowane były również kolejne przejęcia i budowa jednego z pięciu największych banków w Polsce, lecz wraz z upływem czasu perspektywa silnego wejścia w sektor coraz bardziej się rozmywała. Piotr Wiśniewski przekonuje jednak, że pomysł ubezpieczyciela nie uległ zmianie i spółka wciąż poluje na bankowe okazje.

- Kupowanie samego Aliora z biznesowego punktu widzenia nie ma dla nas żadnego sensu. Aby nasza koncepcja zadziałała potrzebujemy jeszcze innych banków – uzasadniał swoje słowa Wiśniewski. Jak zaznaczył koncepcja zakłada połączenie Aliora, banku zdrowego, mającego zadowalające wskaźniki, z jednym lub dwoma bankami, które za sprawą wysokiej bazy kosztowej są zdecydowanie mniej efektywne. - Wartość uzyskanego po fuzji banku chcielibyśmy budować na prostych synergiach kosztowych - zapewnił.

Nowy bank, po osiągnięciu wspomnianych synergii, mógłby być częściowo sprzedany przez PZU na giełdzie. Wielkość ewentualnego pakietu, który miałby pozostać w rękach spółki, ubezpieczyciel uzależnia od sytuacji rynkowej i wymogów KNF-u.

Winna polityka

Wiśniewski zapytany o przyczynę odwlekania akwizycji uzasadniał, że zmieniły się nieco warunki gry. - W momencie ogłaszania chęci kupna Aliora zakładaliśmy, że do końca roku zdążymy nabyć jeszcze jeden bank, jednak z uwagi na sytuację polityczną, przede wszystkim widmo podatku bankowego, wszystko to nieco się przedłużyło – przekonywał. Wiśniewski dodatkowo zapowiedział, że póki nowy rząd nie wyklaruje nieco sytuacji, zdradzając np. ostateczną wersję dotyczącą wysokości wspomnianego podatku, ubezpieczyciel raczej nie zintensyfikuje swoich działań na bankowej szachownicy.

Podatek bankowy dla PZU nie musi oznaczać jednak samych negatywów.  – Po pojawieniu się podatku bankowego, co uważam już raczej za przesądzone, istnieje szansa, że na sprzedaż trafią kolejne banki. Na pewno z chęcią przyjrzymy się wtedy ofertom i będziemy polowali na okazję, aby urzeczywistnić nasz plan zbudowania jednego z pięciu największych banków w Polsce – powiedział inwestorom Wiśniewski.

Spotkanie z Piotrem Wiśniewskim odbyło się w dniu 20 listopada 2015 roku w ramach konferencji „Profesjonalny Inwestor 2015” organizowanej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Bankier.pl jest partnerem medialno-technologicznym tej imprezy.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~razabi
Kto wie czy coś się nie dzieje w BZWBK. Skoro Morawiecki wolał wejść w politykę? A i sam Santander jakoś dziwnie (moim zdaniem) gospodaruje swoimi nieruchomościami. Własne sprzedaje a później je dzierżawi. Rotacja pracowników (zamiana dl zamiany) bez względu czy są wyniki w oddziale czy nie. Czyżby Hiszpanie chcieli Kto wie czy coś się nie dzieje w BZWBK. Skoro Morawiecki wolał wejść w politykę? A i sam Santander jakoś dziwnie (moim zdaniem) gospodaruje swoimi nieruchomościami. Własne sprzedaje a później je dzierżawi. Rotacja pracowników (zamiana dl zamiany) bez względu czy są wyniki w oddziale czy nie. Czyżby Hiszpanie chcieli wydrenować bank jak niegdyś wydojono FagorMasterccok dziwnymi tranzakcjami ze spółką matką a następnie postawiono w stan upadłości.
~awentaj
PZU to niech najpierw daje godziwe odszkodowania za zdarzenia losowe a nie ochłapy na odczepnego....kradzione nie tuczy
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~MAZUR
Spokojnie i bez nerwów, to bardzo ciekawa polityka, ale ze względu na CHF, czyli zadłużenie we franku i sposoby oddłużenia, pozostałe banki mogą być tylko zbędnym balastem, sam zastanawiam się czy nie lepiej gdyby kilka mniejszych banków ogłosiło niewypłacalność, a to co zostało bez zobowiązań można by zagospodarować przez PZU.
~Bogdan
Zakup Aliora to było zwykłe wyprowadzenie pieniędzy ze spółki. Pan Klesyk dysponował pieniędzmi, a pan Sobieraj tych pieniędzy potrzebował i już cały biznes. Tym bardziej, że rynek bankowy zaczął być trudny dla stosunkowo małych podmiotów, jak Alior, więc część ryzyka przejęło PZU, które straty utopi w ogólnym Zakup Aliora to było zwykłe wyprowadzenie pieniędzy ze spółki. Pan Klesyk dysponował pieniędzmi, a pan Sobieraj tych pieniędzy potrzebował i już cały biznes. Tym bardziej, że rynek bankowy zaczął być trudny dla stosunkowo małych podmiotów, jak Alior, więc część ryzyka przejęło PZU, które straty utopi w ogólnym rachunku spółki.
~dsds
pewno że nie am sensu bo już pńąswtwoe pzu starciło na prywartnym aliorze 20% czyli jakiś 300 mln zpln ale co tam klient zapłaci za głupotę w skłądkach
~PJB
Po wprowadzeniu podatku bankowego zyskowność banków znacznie spadnie, do tego ograniczona zostanie ich zdolność do kredytowania, czyli do rozwoju. Praktycznie poza największymi bankami (te są raczej poza zasięgiem PZU) pozostałe banki nie będą miały dość kapitałów. Zdecydowanie PZU przeszarżował. Już stracił miliony Po wprowadzeniu podatku bankowego zyskowność banków znacznie spadnie, do tego ograniczona zostanie ich zdolność do kredytowania, czyli do rozwoju. Praktycznie poza największymi bankami (te są raczej poza zasięgiem PZU) pozostałe banki nie będą miały dość kapitałów. Zdecydowanie PZU przeszarżował. Już stracił miliony na zakupie Aliora, teraz chyba tylko chce ratować twarz. Jeżeli spadną stopy w NBP, co raczej jest przesądzone po wymianie członków RPP, spadnie też dochodowość PZU. Nie tylko nie będzie sensu ekonomicznego kupowania kolejnych banków ale jeszcze PZU nie będzie stać na takie zakupu. Ta strategia była od początku chybiona, bardziej polityczna repolonizacji sektora bankowego niż ekonomiczna. Czas aby przyznać się do błędu i powiedzieć ile stracono. Sektor bankowy dobiją kredyty frankowe. Cokolwiek wymyślą zabije to wyniki na wiele lat. Po co inwestować w coś o takim ryzyku?
~Obrońca_Przebraża
Klesyk to rekordzista posiedzeń u Sowy i Przyjaciół przy akompaniamencie krewetek, i jak to ględził Zdradek, ośmiorniczek z Lidla!!! Smacznego akcjonariuszom PZU, życzę!!! Radości z takiego prezesa również!!!
~njnyn
pzu walczylem z pzu uleglem wypadkowi samochodowemu klient najechal na tyl mojego auta uszkodzony kregoslup szyjny wstrzac mozgu obrazenia kregoslupa piersiowego -i co komisja zaoczna pzu stwierdza 0 procent uszczerbku na zdrowiu i co walka prawie 3 lata w sadzie wyrok 10 tys zl zadoscuczynienia smiechu warte na prywatna rehabilitacje pzu walczylem z pzu uleglem wypadkowi samochodowemu klient najechal na tyl mojego auta uszkodzony kregoslup szyjny wstrzac mozgu obrazenia kregoslupa piersiowego -i co komisja zaoczna pzu stwierdza 0 procent uszczerbku na zdrowiu i co walka prawie 3 lata w sadzie wyrok 10 tys zl zadoscuczynienia smiechu warte na prywatna rehabilitacje wydalem wiecej pzu wie ze trzeba szybko wracac do pracy splacac kredyt i utrzymac rodzine dlatego proponuja okolo 1000zl lub 2000zl a wiec ja nie chce znac tego ubezpieczyciela i tego co z nim zwiazane -poszkodowanym podpowiadam azeby powiadamiac rzecznika praw ubezpieczonych i nie odpuszczac bo oni ida na wykonczenie osoby bo trzeba placic rachunki POZDRAWIAm

Powiązane: Konferencja Profesjonalny Inwestor

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki