PZU podpisał umowę nabycia akcji Alior Bank

PZU podpisał przedwstępną umowę zakupu 25,25 proc. akcji Alior Banku za 1,63 mld. PZU chce konsolidować sektor bankowy i stworzyć bank, który byłby w piątce największych w Polsce pod względem wielkości aktywów. PZU liczy, że do końca roku kupi akcje kolejnego banku - poinformował prezes PZU.

"Nie jest naszą intencją bycie grupą ubezpieczeniowo-bankową, jest to tylko transakcja finansowa - chcemy zarobić dla naszych akcjonariuszy. Widzimy tutaj duży potencjał wzrostu wartości" - powiedział na sobotniej konferencji Andrzej Klesyk, prezes PZU.

(HH)

"Żadnych synergii zakupowych nie przewidujemy. Jedyna potencjalna współpraca z Alior Bankiem będzie polegała na tym, że będziemy chcieli dystrybuować nasze produkty przez oddziały Alior Banku" - dodał.

Sobotnia umowa na efekt wcześniejszego zobowiązania Carlo Tassara, największego akcjonariusza tego banku. Zobowiązał się on przed KNF do sprzedaży swojego 25 proc. pakietu do połowy 2016 r.

Umowa dotyczy 18.318.473 akcji Alior Banku. Cena za jedną nabywaną akcję banku wyniesie 89,25 zł. Na zamknięciu piątkowej sesji akcje banku warte były 92,96 zł.

Zakup akcji nastąpić ma w trzech transzach.

W pierwszej transzy PZU kupi 6.744.900 akcji banku należących do Alior Lux i 500.000 akcji należących do Alior Polska, w drugiej transzy kupi 7.244.900 akcji banku należących do Alior Lux, natomiast w trzeciej transzy PZU kupi 3.828.673 akcji należących do Alior Lux.

Realizacja kolejnych transz będzie się odbywała po upływie 70 dni od zakończenia poprzedniej transzy.

Umowa zawarta została pod warunkiem uzyskania wymaganych zgód przez KNF, UOKiK oraz Komitetu Antymonopolowego Ukrainy. W przypadku nieotrzymania zgód do 31 marca 2016 r. umowa wygaśnie.

Prezes poinformował, że po przejęciu 25 proc. pakietu akcji PZU nie chce zwiększać zaangażowania w Alior Banku i nie przeprowadzi wezwania po pozostałe akcje banku.

"Nie ma intencji robienia jakiegokolwiek wezwania na Alior Bank, nie ma intencji zwiększania swojego zaangażowania w Alior Banku" - powiedział Klesyk.

"Mam nadzieję, że transakcja z Aliorem będzie sfinalizowana w tym roku" - dodał.

PZU CHCE KONSOLIDOWAĆ BANKI

Prezes Klesyk poinformował, że sobotnia transakcja to nie koniec zakupów aktywów bankowych i ubezpieczyciel chce stworzyć bank, który byłby w piątce banków w Polsce pod względem aktywów.

Komentarz eksperta

główny ekonomista Bankier.pl
PZU szykuje się do akwizycji

Państwowy ubezpieczyciel jest niekwestionowanym liderem rynku. Tylko w pierwszym kwartale zysk PZU wyniósł prawie 1 mld zł. Nie jest tajemnicą, że państwowy gigant śpi na pieniądzach.

Od dawna mówi się o możliwości zakupu przez PZU banku lub innej instytucji finansowej. Oczekiwania polityczne skłaniają się ku pierwszej opcji - z plotek wynika, że PZU może być zainteresowane Aliorem (należącym do Włochów), przejęciem Raiffeisen Polbanku oraz banku BPH. Split akcji ułatwiłby ewentualne rozliczenie transakcji. Dla rynku to wyraźny sygnał, że do gry wchodzi poważna firma z olbrzymim kapitałem.

Czytaj więcej...

"Chcemy stworzyć bank, który byłby w pierwszej piątce wartości aktywów" - powiedział Klesyk.

"W obecnej sytuacji rynkowej widzimy banki, które muszą się sprzedać lub być sprzedane. Widzimy możliwość bycia katalizatorem konsolidacji rynku bankowego w Polsce" - dodał.

Poinformował, że liczy, że PZU do końca roku kupi akcje kolejnego banku, a rozmawia w tej sprawie z dwoma.

"Będziemy chcieli kupić nowe banki. Podpisaliśmy umowę o zachowaniu poufności z dwoma podmiotami. Banków, które będą musiały się sprzedać jest co najmniej cztery" - powiedział Klesyk.

"Mamy nadzieję, że w tym roku co najmniej jedna transakcje zostanie wykonana" - dodał.

Prezes nie podał dalszych szczegółów. Według wcześniejszych informacji na sprzedaż wystawiony jest Raiffeisen Bank Polska oraz Bank BPH.

PZU NIE ZMIENIA POLITYKI DYWIDENDOWEJ

Prezes poinformował, że zakup akcji Alior Banku nie będzie maiło wpływu na podział zysku za 2014 rok. Zarząd PZU zarekomendował wcześniej przeznaczenie na dywidendę z zysku osiągniętego w 2014 roku kwoty 2,59 mld zł, czyli 30 zł na akcję.

"Zarząd nie ma zamiaru wycofywać się z rekomendacji co podziału zysku za 2014 rok" - powiedział Klesyk.

Prezes poinformował, że pod koniec roku przedstawi roku nową politykę dywidendową, jednak potencjalne, dalsze zakupy banków nie powinny mieć na nią wpływu.

"Nie jest naszą intencją radykalna zmiana polityki dywidendowej. Wchodzi Solvency II i ciągle nie wiemy jak będą wyglądać regulacje. Można się spodziewać, że pod koniec roku, będziemy rekomendować politykę dywidendową" - powiedział Klesyk.

MSP WSPIERA PLANY PZU

Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało w sobotę, że popiera przejęcie przez PZU pakietu akcji Alior Banku. Skarb Państwa ma obecnie ok. 35,2 proc. akcji PZU.

"Jako akcjonariusz ubezpieczyciela popieram przejęcie pakietu akcji Alior Banku, jednej z najdynamiczniej rozwijanych się w Polsce instytucji finansowych. Mam nadzieję, że jest to dopiero początek do dalszej konsolidacji sektora wokół tego banku, na bazie polskiego kapitału" - powiedział cytowany w komunikacie Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa.

Zdaniem ministra przyszedł czas na repolonizację sektora finansowego.

"Po latach importowania kapitału i know-how z zagranicznych banków przyszedł czas na repolonizację sektora finansowego, czyli wykorzystanie polskiego kapitału w jego konsolidacji i budowaniu wartości" - uważa Karpiński.

"Wykorzystujemy i będziemy wykorzystywać pojawiające się okazje do przejmowania od wycofujących się inwestorów zagranicznych wartościowych aktywów bankowych" - dodał.(PAP)

seb/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~ktos

Wszystko jasne !!! ale dla czego wstrzymano kredyty na mieszkanie wszysto zawieszone 80%wniosków poszło w smieci ludzie w innych bankach od nowa składaja wnioski jak ten bank traktuje ludzi .Smiech na sali !!!!!!

! Odpowiedz
0 1 ~rico

W sektorze bankowym równocześnie zachodzą przeciwstawne procesy. Wielkie banki wyprzedają aktywa, podczas gdy mniejsze, widzą w akwizycjach niepowtarzalną szansę na zbudowanie efektu skali. PZU kupił pakiet 25,25 proc. akcji płacąc 1,63 mld zł. To bardzo wysoka wycena nawet jak na polski sektor bankowy. Więcej kto co sprzedaje, a kto kupuje nożna przeczytać a Obserwatorze Finansowym. http://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/bankowosc/europejskie-fuzje-moga-zagrozic-repolonizacji-bankow/ Polecam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 3 ~xxx

i tak państwowa spółka znowu przepłaca za prywatny bezwartościowy biznes :-)

! Odpowiedz
4 2 ~Pompo

co za głupoty piszesz… W mediach informowali, że to najlepszy bank w Europie. W całym 2014 r. bank zarobił aż 323 mln zł, a w pierwszym kwartale już 91 mln. To świetny interes dla PZU i dla Polski.

! Odpowiedz
1 2 ~pzu

Czyli jutro dalszy spadek ceny za akcje pzu.

! Odpowiedz
6 2 ~glon

tradycyjna bankowosc to skansen. dzis wszystko ucieka w siec

! Odpowiedz
1 5 ~KCZ

ciekaw jestem, jak PZU kupi kolejny bank, np. pocztowy, to jak oni te dwa systemy ze sobą połączą???
Nie wspomnę już o kosztach IT takiego połączenia.

nie jedna fuzja banków o to się rozbiła, a alior jest tego najlepszym przykładem, dzieckiem takiej fuzjii

! Odpowiedz
1 0 ~ola odpowiada ~KCZ

stworzą nowy, bazę danych się zaimportuje?

! Odpowiedz
10 8 ~sassaas

PZU wchodzi w Aliora
ciekawy tytuł!
ja wchodzę w moją Kasię prawie co wieczór!

! Odpowiedz
5 8 ~Haqhaq1

Wałek i wyrzucona kasa w błoto, teraz czekać kiedy ktoś kupi PZU

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
PZU 1,23% 30,41
2020-06-03 14:44:45
WIG 1,58% 49 651,41
2020-06-03 14:38:00
WIG20 1,64% 1 764,75
2020-06-03 14:53:45
WIG30 1,70% 2 045,61
2020-06-03 14:53:00
MWIG40 1,73% 3 538,75
2020-06-03 14:40:45
DAX 2,37% 12 305,78
2020-06-03 14:51:00
NASDAQ 0,59% 9 608,38
2020-06-02 22:03:00
SP500 0,82% 3 080,82
2020-06-02 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.