II etap PPK przedłużony przez koronawirusa? Prezes PFR zwrócił się do MF i MR

Z powodu zagrożenia epidemiologicznego, jako podmiot wdrażający program MojePPK, zwróciłem się z wnioskiem do ministerstw: Finansów i Rozwoju o wydłużenie dla średnich firm terminów wdrożenia PPK na II etapie do dat przewidzianych dla III etapu - napisał na Twitterze szef PFR Paweł Borys.

(fot. Adam Guz / Kancelaria Premiera)

"W związku z zagrożeniem epidemiologicznym spowodowanym koronawirusem, jako podmiot wdrażający program MojePPK, zwróciłem się z wnioskiem do Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju o wydłużenie dla średnich firm terminów wdrożenia PPK na II etapie do dat przewidzianych dla III etapu" - napisał w piątek na Twitterze prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.

Borys napisał, że w przypadku wprowadzenia stosownych zmian prawnych termin zawarcia umowy o zarządzanie zostanie wydłużony z 24 kwietnia 2020 r. do 27 października 2020 r., a termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK z 11 maja 2020 r. do 10 listopada 2020 r.

"Zmiana terminów powinna ułatwić pracodawcom wdrożenie programu MojePPK" - napisał.

Borys wskazał, że wydłużenie terminów ma na celu wsparcie przedsiębiorców w związku z koronawirusem oraz zapewnienie bezpiecznego przeprowadzenia szkoleń i kampanii dla pracowników".

Druga tura wprowadzania Pracowniczych Planów Kapitałowych, która obejmuje przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 250 osób, rozpoczęła się 1 stycznia 2020 r. Tzw. średnie firmy najpóźniej do 24 kwietnia 2020 r. muszą podpisać umowy o zarządzanie środkami z PPK z jedną z 20 uprawnionych do tego instytucji finansowych. Z kolei 11 maja 2020 r. mija termin podpisywania umów o prowadzenie PPK (umowa zawarta przez pracodawcę, w imieniu zatrudnionych).

Pierwsza tura - obejmująca największe przedsiębiorstwa (zatrudniające powyżej 250 osób) zakończyła się 12 listopada 2019 roku. Do PPK przystąpiło w sumie 39 proc. z ok. 3 mln uprawnionych. Włącznie z uczestnikami Pracowniczych Programów Emerytalnych - jak wyliczył Polski Fundusz Rozwoju - partycypacja w PPK wyniosła 41 proc.

W trzeciej turze do PPK mają przystąpić podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób. obowiązek ten dotyczy ok. 58 tys. firm, w których pracuje ok. 1,7 mln osób. Na podpisanie umów o zarządzanie małe firmy mają czas do 27 października 2020 roku, natomiast termin podpisania umów o prowadzenie mija 10 listopada 2020 roku.

W czwartej turze, która rozpocznie się 1 stycznia 2021 roku do PPK muszą przystąpić jednostki sektora finansów publicznych. Z danych PFR wynika, że jest ich ok. 83 tys. Liczba zatrudnionych to 5,7 mln osób.

Na początku marca br. Paweł Borys informował, że w drugim etapie wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych podpisano 4,8 tys. umów, czyli z około jedną czwartą firm w tym przedziale. Jak wskazał, drugi etap wdrażania PPK obejmuje ok. 20 tys. firm, zatrudniających ok. 2 mln pracowników.

Szef PFR tłumaczył wówczas, że proces ten przebiegał "lepiej" niż w pierwszym etapie, gdy większość pracodawców podejmowała decyzję w ostatniej chwili. Zdaniem Borysa kumulacja nowych umów miałaby nastąpić w marcu i kwietniu. "Na ten moment nie widzimy tutaj problemów, jeżeli chodzi o tworzenie tych programów w firmach o średniej wielkości" - ocenił. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ skr/

Źródło: PAP Biznes
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 edwinn

Myśląc o przyszłości, nie sposób nie wspomnieć emerytury. Ta jednak żeby była łatwiejsza wymaga oszczędności, które teraz możemy w łatwy sposób zebrać dzięki ppk. Koszt niewielki, a znacznie będziemy mogli sobie podnieść dodatkowymi środkami wysokość emerytury.

! Odpowiedz
0 0 serina

To będą wdrażać firmy na jesień . Lepiej tak ,dobrze wiemy ze teraz pracodawcy maja duży problem, firmy stoją .Więc te kilka miesięcy niczego nie zmieni az tak diametralnie.

! Odpowiedz
0 0 kiniaa

Odkładanie to odpowiedzialne podejście analizując to co nas czeka. Społeczeństwo się starzeje i emerytury będą coraz mniejsze. PPK wychodzi naprzeciw temu dając możliwość łatwego odkładania na starość.

! Odpowiedz
0 1 karmelino

Nie ma co nikogo oceniać. PPK są indywidualną decyzją każdego. Chcesz to wchodzisz, nie to skladasz rezygnacje i wsio. A termin wydłużenia był do przewidzenia. Teraz firmy maja wiecej zmartwień na głowie, więc wdrażanie ppk mogłoby spowodować chaos wśród firm. Lepiej odczekać i zrobić to porzadnie po wszystkim

! Odpowiedz
0 1 molenda333

Taki teraz jest scenariusz nic sie ni zrobi ,dobrze ze pracodawcy dostali taka mozliwość bo jest to trudna sytuacja dla wszystkich. A jesienią myśle wszystko wróci do normalności.

! Odpowiedz
0 1 barnabka

Rząd zamierza umożliwić pracodawcom zatrudniającym co najmniej 50 osób przesunięcie terminów na utworzenie PPK więc to jest dobre posunięcie w obecnej chwili

! Odpowiedz
1 3 knf

Uczestnicy PPK niech patrzą i obserwują jak znikają pieniądze akcjonariuszy!
Oszczędności PPK wyparują wraz z indeksami giełdowymi i innymi przekrętami typu GetBack.

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Partnerem sekcji o PPK jest:

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil