REKLAMA

II etap PPK przedłużony przez koronawirusa? Prezes PFR zwrócił się do MF i MR

2020-03-13 14:24
publikacja
2020-03-13 14:24

Z powodu zagrożenia epidemiologicznego, jako podmiot wdrażający program MojePPK, zwróciłem się z wnioskiem do ministerstw: Finansów i Rozwoju o wydłużenie dla średnich firm terminów wdrożenia PPK na II etapie do dat przewidzianych dla III etapu - napisał na Twitterze szef PFR Paweł Borys.

fot. Adam Guz / / Kancelaria Premiera

"W związku z zagrożeniem epidemiologicznym spowodowanym koronawirusem, jako podmiot wdrażający program MojePPK, zwróciłem się z wnioskiem do Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju o wydłużenie dla średnich firm terminów wdrożenia PPK na II etapie do dat przewidzianych dla III etapu" - napisał w piątek na Twitterze prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.

Borys napisał, że w przypadku wprowadzenia stosownych zmian prawnych termin zawarcia umowy o zarządzanie zostanie wydłużony z 24 kwietnia 2020 r. do 27 października 2020 r., a termin zawarcia umowy o prowadzenie PPK z 11 maja 2020 r. do 10 listopada 2020 r.

"Zmiana terminów powinna ułatwić pracodawcom wdrożenie programu MojePPK" - napisał.

Borys wskazał, że wydłużenie terminów ma na celu wsparcie przedsiębiorców w związku z koronawirusem oraz zapewnienie bezpiecznego przeprowadzenia szkoleń i kampanii dla pracowników".

Druga tura wprowadzania Pracowniczych Planów Kapitałowych, która obejmuje przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 250 osób, rozpoczęła się 1 stycznia 2020 r. Tzw. średnie firmy najpóźniej do 24 kwietnia 2020 r. muszą podpisać umowy o zarządzanie środkami z PPK z jedną z 20 uprawnionych do tego instytucji finansowych. Z kolei 11 maja 2020 r. mija termin podpisywania umów o prowadzenie PPK (umowa zawarta przez pracodawcę, w imieniu zatrudnionych).

Pierwsza tura - obejmująca największe przedsiębiorstwa (zatrudniające powyżej 250 osób) zakończyła się 12 listopada 2019 roku. Do PPK przystąpiło w sumie 39 proc. z ok. 3 mln uprawnionych. Włącznie z uczestnikami Pracowniczych Programów Emerytalnych - jak wyliczył Polski Fundusz Rozwoju - partycypacja w PPK wyniosła 41 proc.

W trzeciej turze do PPK mają przystąpić podmioty zatrudniające co najmniej 20 osób. obowiązek ten dotyczy ok. 58 tys. firm, w których pracuje ok. 1,7 mln osób. Na podpisanie umów o zarządzanie małe firmy mają czas do 27 października 2020 roku, natomiast termin podpisania umów o prowadzenie mija 10 listopada 2020 roku.

W czwartej turze, która rozpocznie się 1 stycznia 2021 roku do PPK muszą przystąpić jednostki sektora finansów publicznych. Z danych PFR wynika, że jest ich ok. 83 tys. Liczba zatrudnionych to 5,7 mln osób.

Na początku marca br. Paweł Borys informował, że w drugim etapie wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych podpisano 4,8 tys. umów, czyli z około jedną czwartą firm w tym przedziale. Jak wskazał, drugi etap wdrażania PPK obejmuje ok. 20 tys. firm, zatrudniających ok. 2 mln pracowników.

Szef PFR tłumaczył wówczas, że proces ten przebiegał "lepiej" niż w pierwszym etapie, gdy większość pracodawców podejmowała decyzję w ostatniej chwili. Zdaniem Borysa kumulacja nowych umów miałaby nastąpić w marcu i kwietniu. "Na ten moment nie widzimy tutaj problemów, jeżeli chodzi o tworzenie tych programów w firmach o średniej wielkości" - ocenił. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ skr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
edwinn
Myśląc o przyszłości, nie sposób nie wspomnieć emerytury. Ta jednak żeby była łatwiejsza wymaga oszczędności, które teraz możemy w łatwy sposób zebrać dzięki ppk. Koszt niewielki, a znacznie będziemy mogli sobie podnieść dodatkowymi środkami wysokość emerytury.
serina
To będą wdrażać firmy na jesień . Lepiej tak ,dobrze wiemy ze teraz pracodawcy maja duży problem, firmy stoją .Więc te kilka miesięcy niczego nie zmieni az tak diametralnie.
kiniaa
Odkładanie to odpowiedzialne podejście analizując to co nas czeka. Społeczeństwo się starzeje i emerytury będą coraz mniejsze. PPK wychodzi naprzeciw temu dając możliwość łatwego odkładania na starość.
karmelino
Nie ma co nikogo oceniać. PPK są indywidualną decyzją każdego. Chcesz to wchodzisz, nie to skladasz rezygnacje i wsio. A termin wydłużenia był do przewidzenia. Teraz firmy maja wiecej zmartwień na głowie, więc wdrażanie ppk mogłoby spowodować chaos wśród firm. Lepiej odczekać i zrobić to porzadnie po wszystkim
molenda333
Taki teraz jest scenariusz nic sie ni zrobi ,dobrze ze pracodawcy dostali taka mozliwość bo jest to trudna sytuacja dla wszystkich. A jesienią myśle wszystko wróci do normalności.
barnabka
Rząd zamierza umożliwić pracodawcom zatrudniającym co najmniej 50 osób przesunięcie terminów na utworzenie PPK więc to jest dobre posunięcie w obecnej chwili
knf
Uczestnicy PPK niech patrzą i obserwują jak znikają pieniądze akcjonariuszy!
Oszczędności PPK wyparują wraz z indeksami giełdowymi i innymi przekrętami typu GetBack.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki