REKLAMA

PLL LOT zamierza zwolnić 300 osób. Związki: redukcje bezzasadne

2021-01-11 10:00
publikacja
2021-01-11 10:00
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Na początku stycznia rozpoczęły się w PLL LOT negocjacje ze związkami zawodowymi w sprawie zwolnień grupowych. Redukcją zostanie objętych 300 pracowników etatowych. Związkowcy uważają te działania za niezasadne. 

Jak czytamy w piśmie Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego na temat stanu negocjacji w PLL LOT w związku z zamiarem zwolnień grupowych, spółka zamierza objąć redukcją 300 pracowników etatowych w tym: 150 stewardes (obecnie 530 pracuje na pół etatu), 50 pilotów (obecnie 269) i 100 pracowników administracji (obecnie jest ich 750). 

"W naszej opinii planowane zwolnienia są niezasadne. Mimo spadku przewozów jest zapotrzebowanie na pracę stewardes zatrudnionych na umowę o pracę. Dzisiaj choćby loty wykonało 50 stewardes na UOP, ale też 120 stewardes z firm zewnętrznych, którymi firma zamierza zastąpić pracowników" - czytamy w stanowisku związku zawodowego. 

Według wyliczeń organizacji pracowniczej miesięczne oszczędności, jakie teoretycznie można uzyskać przez redukcje, wynoszą około 600 tys. zł, a w zamian spółka straci pracowników bardzo doświadczonych, którzy budowali firmę od lat. 

"Prowadzone negocjacje są pozorne. Spółka uzasadnia zwolnienia grupowe trudną sytuacją finansową. Niewiadome jest, na czym opiera swoje wyliczenia (liczby osób zwalnianych) w stosunku do grup zawodowych, gdyż nie przedstawiono uzasadnienia. Prognozowana siatka operacji lotniczych na miesiące letnie, przedstawiona przez prezesa M. Fijoła, wskazuje na brak odpowiedniej liczby stewardes do ich wykonania przy obecnym stanie zatrudnienia pracowników", czytamy dalej w informacji związkowców. 

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
ravauw
"Według wyliczeń organizacji pracowniczej miesięczne oszczędności, jakie teoretycznie można uzyskać przez redukcje, wynoszą około 600 tys. zł," za 300 pracowników??
To ja biore kilku pracowników do siebie, dam im 800zł wiecej!!!
demeryt_69
Ciekawe czy ktoś kiedyś podliczy całkowity koszt jaki ponosi społeczeństwo utrzymując tych wąsatych szkodników.
marxs
"Polska pokazuje w bardzo konkretny sposób, że zasługuje na miano kraju rozwiniętego z dojrzałą gospodarką – powiedział dziś na konferencji premier Mateusz Morawicki, komentując zakup największych niemieckich linii czarterowych przez Polską Grupę Lotniczą (PGL), w skład której wchodzą Polskie Linie Lotnicze "Polska pokazuje w bardzo konkretny sposób, że zasługuje na miano kraju rozwiniętego z dojrzałą gospodarką – powiedział dziś na konferencji premier Mateusz Morawicki, komentując zakup największych niemieckich linii czarterowych przez Polską Grupę Lotniczą (PGL), w skład której wchodzą Polskie Linie Lotnicze LOT.Podbijamy zachodnie rynki naszymi produktami. Sięgamy po aktywa zagraniczne i jesteśmy w stanie za nie zapłacić. Polskie firmy są zarządzane w sposób świadomy i w sposób patriotyczny od strony gospodarczej – mówił wyraźnie zadowolony premier. – To napawa, nas Polaków, dumą – podkreślił prezes Rady Ministrów.Według Mateusza Morawieckiego ruch LOT wpisuje się w zmianę polityki polskich firm, które zaczynają bez kompleksów inwestować na zagranicznych rynkach. Ma to świadczyć o patriotyzmie gospodarczym"
www.rynek-lotniczy.pl
marxs
a czy odszkodowanie dla Condora juz wypłacone czy dopiero Prezes firmy Moravietz &Schwnidel będzie buszował po kieszeniach prawie że obumarłych już podatników
anty12
Z Lotem cos jak z KK. Tam tez trzeba wiecznie doplacac, ale nikt nie stracil pracy.
anty12
No ale jak to ?! Przeciez z pieniedzy podatnika ida jakies worki pieniedzy na ratowanie tego dziadowsta!! Chcieliscienarodowego bolszewizmu i zarzadzania centralnego to macie :D Sasin, co Ty na to towarzyszu ? Wjdziesz z nory narodowy czempionie ?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki