REKLAMA

PKO BP wprowadza zabezpieczenie przed oszustami. Zmieni sposób logowania do iPKO

Wojciech Boczoń2016-08-31 13:25analityk Bankier.pl
publikacja
2016-08-31 13:25
www.pkobp.pl

W połowie września zmianie ulegnie sposób logowania do systemu bankowości internetowej PKO Banku Polskiego. Dodatkowym uwiarygodnieniem będzie obrazek, który klient wybierze sobie samodzielnie. To dodatkowe zabezpieczenie klientów przed oszustami.

Jak poinformował na swojej stronie internetowej bank PKO BP, od 16 września zmianie ulegnie sposób logowania do systemu bankowości internetowej iPKO. Będzie się ono odbywało w dwóch krokach. W pierwszym użytkownik zostanie poproszony o wpisanie loginu lub swojego numeru klienta. W drugim bank poprosi o hasło i wyświetli wybrany wcześniej przez klienta obrazek. Przy obrazku będzie się wyświetlała aktualna data i godzina.

Czemu służy taka zmiana? Obrazek ma za zadanie uwiarygodnić stronę logowania do systemu iPKO. Jest to dodatkowe zabezpieczenie przed atakami hakerów mającymi na celu wyłudzenie danych osobowych od klientów banku. W przypadku ataku phishingowego, oszuści mogą podstawić fałszywą stronę do logowania do banku, ale nie będą w stanie pokazać właściwego obrazka. Będzie on bowiem powiązany z loginem klienta. Jeśli w trakcie logowania klient zobaczy inny obrazek niż ten, który wybrał sobie wcześniej, wzbudzi to jego podejrzenia. Podobne rozwiązania stosują już inne banki, np. Alior Bank czy Bank Millennium.

Zmiana w sposobie logowania dotyczy również wersji mobilnej serwisu internetowego iPKO oraz usług powiązanych z iPKO („Płacę z iPKO”, 3D Secure). Obrazek nie będzie prezentowany podczas aktywacji i logowania w aplikacji IKO. W dniu wprowadzenia zmian, na pkobp.pl pojawi się informacja potwierdzająca nowy sposób logowania do serwisu internetowego iPKO.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Prześwietla i recenzuje najnowsze produkty i usługi finansowe, zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansów osobistych. Ma konto w każdym banku, więc systemy bankowości internetowej i mobilnej nie mają dla niego tajemnic. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący PRNews.pl - największego w kraju serwisu dla branży bankowej. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Mariana Krzaka, Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~Perico1984
dobra akcja ale powinno być więcej obrazków np: 1:30
~bibek
Szkoda,że PKO nie pomyśli, aby z konta internetowego po zalogowaniu zniknął adres posiadacza rachunku. Ktoś kto włamie się do kompa przejmie podczas logowania numer klienta oraz hasło praktycznie wie już wszystko aby dokonać przestępstwa...no w sumie nie wie wszystkiego...Brakuje tam jeszcze godzin, w których pracuje Szkoda,że PKO nie pomyśli, aby z konta internetowego po zalogowaniu zniknął adres posiadacza rachunku. Ktoś kto włamie się do kompa przejmie podczas logowania numer klienta oraz hasło praktycznie wie już wszystko aby dokonać przestępstwa...no w sumie nie wie wszystkiego...Brakuje tam jeszcze godzin, w których pracuje a w których można zastać go w domu.:)
~bibek
zapomniałem zapytać; w waszych bankach adres też jest widoczny??
~GBur odpowiada ~bibek
jest widoczny Mbank , ING
~MM
Millennium obrazek bezpieczeństwa ma od bardzo dawna, tyle że mało kto o tym wie:-)
~płatnik
należy pamiętać , że : nie ma bezpiecznego obracania kasą przez internet !!!......
zawsze złodziej lub bank może Cię okraść !
jeżeli ktoś mówi inaczej - kłamie ! .....pamiętaj ! ! !
~Prada
Bardzo dobre to rozwiazanie. Jaki ten bank wspaniały co nie wujku dobra rada. Motyla noga
~keke
ale emeryci z tego nie korzystają
~BrawoOni
Faktycznie dobre rozwiązanie - w aliorze przy logowaniu jak zdarzy mi się literówka i wyświetli się inny obrazek, to od razu rzuca się to w oczy. Jednak sens daty i godziny jest dla mnie nie zrozumiały... Są to wartości takie same dla wszystkich klientów...
~Plop
wg mnie ma sens data i godzina bo uniemożliwi wcześniejsze przygotowanie "dedykowanej" strony dla Ciebie tzn. każdy może wpisać sobie Twój nr klienta i zobaczyć jaki masz wybrany obrazek i na tej podstawie obraz strony (łącznie z obrazkiem( "natniesz", ale jak zobaczysz obrazek z datą np. wczorajszą wg mnie ma sens data i godzina bo uniemożliwi wcześniejsze przygotowanie "dedykowanej" strony dla Ciebie tzn. każdy może wpisać sobie Twój nr klienta i zobaczyć jaki masz wybrany obrazek i na tej podstawie obraz strony (łącznie z obrazkiem( "natniesz", ale jak zobaczysz obrazek z datą np. wczorajszą to mimo wszystko masz dodatkową szansę na zorientowanie się, że coś jest nie tak

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki