REKLAMA

PKB: Polska nie jest liderem regionu

Michał Żuławiński2015-11-13 09:52analityk Bankier.pl
publikacja
2015-11-13 09:52

Pod względem dynamiki wzrostu gospodarczego Polska nie jest liderem regionu – wynika z najnowszych danych opublikowanych dziś przez urzędy statystyczne państw Europy Środkowo-Wschodniej.

PKB: Polska nie jest liderem regionu
PKB: Polska nie jest liderem regionu
fot. Volina / / YAY Foto

Dzień z PKB rozpoczęły dwie lokomotywy strefy euro - Niemcy oraz Francja - następnie zaś przyszedł czas na gospodarki „nowej Unii”, w tym Polskę.

W naszym kraju wzrost PKB w trzecim kwartale wyniósł 3,4% wobec oczekiwanych 3,3% i również 3,3% w drugim kwartale. W ujęciu kwartalnym wzrost sięgnął 0,9% wobec 0,8% poprzednio.

Szybciej niż Polska rozwijała się w trzecim kwartale Rumunia, gdzie dynamika PKB przyspieszyła z 3,4% do 3,6% w ujęciu rocznym. Odczyt ten solidnie zaskoczył analityków, którzy spodziewali się wzrostu o 3%. Wzrost w ujęciu kwartalnym sięgnął natomiast 1,4% wobec 0% w poprzednim kwartale.

Lepsze dane napłynęły także zza naszej południowej granicy. Słowacki PKB wzrósł o 3,6% r/r wobec 3,2% w drugim kwartale i oczekiwaniach na poziomie 3,3%. W ujęciu kwartalnym wzrost wyniósł 0,9% wobec 0,8% w drugim kwartale.

Z kolei w Czechach wzrost PKB spuścił nieco z tonu – 4,3% w ujęciu rocznym wobec 4,6% w drugim kwartale – jednak i tak dało to Czechom miano lidera wzrostu w naszym regionie. Wzrost kwartalny wyniósł tym razem 0,5% wobec oczekiwanych 0,2% i 0,9% w drugim kwartale.

Wśród państw naszego regionu najgorzej sytuacja wygląda na Węgrzech. Wzrost PKB nad Balatonem wyniósł 2,3% w ujęciu rocznym wobec oczekiwanych 2,5% I 2,7% w drugim kwartale. W ujęciu kwartalnym wzrost wyniósł 0,5% wobec identycznego wyniku w ubiegłym kwartale.

Dynamika PKB w III kw. 2015 r.
Kraj k/k r/r
Rumunia 1,4% 3,6%
Polska 0,9% 3,4%
Słowacja 0,9% 3,6%
Czechy 0,5% 4,3%
Węgry 0,5% 2,3%
Źródło: KSH, INdS, CZSO, SOSR, GUS

Wszystkie odczyty o których mowa stanowią wstępne szacunki. Wyniki finalne poznamy w najbliższych tygodniach.

Źródło:
Przeczytaj w Pulsie Biznesu
Od spektakularnej euforii do mocnej przeceny. Co się stało ze złotem?
Tematy
Firmowe konto i rachunek w euro. Te oferty wyróżniają się na rynku
Firmowe konto i rachunek w euro. Te oferty wyróżniają się na rynku

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~omgvoy
czekamy na dane po roku rządu pis
~krab
Będą najwyżej takie, jak nad Balatonem.
~huta
Wzrost z przyrostu długu, trzeba to oblać.
~wyborca_PIS
ja już obaliłem dwa browary, a NAS jest dużo
~Kot
Już niedługo będziemy za Węgrami. Jak mówił Kaczyński w Polsce będzie Budapeszt.
~wyborca_PIS
Za taką Polskę walczyłem !!! - twój PANTOFELEK-AMEBA

"Siekiera w ręku Chirurga, czy Neandertalczyk ze skalpelem w ręku"

Podatek Bankowy - zrobię WAM dobrze bez znieczulenia, bo CZUCIA nie macie.

„Sprzedany” LUDOWI jako UDOMOWIENIE banków.

Od tego jest: KNF, ZBP, i Urząd Ochrony Konsumentów.
Za taką Polskę walczyłem !!! - twój PANTOFELEK-AMEBA

"Siekiera w ręku Chirurga, czy Neandertalczyk ze skalpelem w ręku"

Podatek Bankowy - zrobię WAM dobrze bez znieczulenia, bo CZUCIA nie macie.

„Sprzedany” LUDOWI jako UDOMOWIENIE banków.

Od tego jest: KNF, ZBP, i Urząd Ochrony Konsumentów. Represyjne (podatkiem bankowym) sprzedanie tego tematu, może spowodować:
- działania skutkujące ograniczaniem działalności kredytowej,
- wymuszony „ techniczny ” wzrost kosztów kapitału, ze względu na „ techniczną ” zmianę środowiska w jakim funkcjonują banki,
- pogorszyć sprawność działania mechanizmu, powodując „ przejściowy ” okres adaptacyjny, do momentu zrównoważenia ryzyk, także ryzyk w całym SYSTEMIE BANKOWYM

Propozycja pierwotna PIS:
Przychody budżetu państwa:
Podatek Bankowy=0,39% * (1 bilon 600 mld PLN/rocznie)= ok. 6mld PLN
Przychody Łącznie ok. 7 mld PLN = 6mld PLN + ok. 1 mld PLN (dodatkowe łącznie)

Rachunek zysków i strat PIERWOTNEJ propozycji (podatek bankowy = 0,39%):
- w pierwszym roku (2015):

1. STRATY ok.100 mld PLN - na wartościach aktywów w OFE + PZU + inwestorzy indywidualni + papiery dłużne + koszty spadku wzrostu PKB w stosunku do tego jaki można by było osiągną bez tego REPRESYJNEGO Podatku( związane z zachowaniem konsumentów, banków i kosztu kapitału).

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) = (11-15)mld PLN
Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(11-15)mld PLN - 7 mld PLN =(4-8)mld PLN

2. w drugim (od 2016 r.) i kolejnych latach, Corocznie w procentach:

Coroczny spadek wzrostu PKB(trwały i systemowy) ok.(0,22-0,45)% w stosunku do
PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (60-120)% w skali roku.


Rachunek zysków i strat po „SKARCENIU” przez NBP Lipiec 2015 i wprowadzeniu preferencji dla najmniejszych banków (podatek bankowy: ≤0,39, dla tzw. SKOKÓW=0%):


- definiują te straty w 2015r. na ok 65 mld PLN i czasowe przesunięcie strat corocznych na 2017r.

1 .STRATY2015r. ok. 65 mld PLN w 2015 r.

2. od 2017 r. i kolejnych latach, Corocznie w PROCENTACH:

Podatek Bankowy=(0,19÷0,39)% * (1 bilon 600 mld PLN/rocznie)= ok. 5mld PLN
Przychody Łącznie ok. 6 mld PLN = 5mld PLN + ok. 1 mld PLN (dodatkowe łącznie)

Baza do obliczeń wpływu: urocznowiony spadek wzrostu PKB2015
Koszty(urocznowione) =(9–12) mld PLN
Koszty(uroczn.) - Przychody(uroczn.) =(9-12)mld PLN - 6 mld PLN =(3-6)mld PLN

Coroczny spadek wzrostu PKB( trwały i systemowy) ok.(0,18-0,33)% PKB w stosunku do PKB(bez podatku). Koszt tego kapitału jest w wysokości: (50-100)% w skali roku. Osobiście nie chcę być obciążany tak DROGIM kredytem dla realizacji tego PROJEKTU. Skarb Państwa i Samorządy zadłużają się, obciążając MNIE kredytami o koszcie rzędu (3-5)% w skali roku i mnie to wystarczy. Udział kredytów w PKB ok.60% ok. 1 bilion PLN - Skarb Państwa obsługa, emisje, rolowania, Samorządy to samo, Przedsiębiorcy: linie, bieżące, inwestycyjne, obligacje, Konsumenci indywidualni: hipoteczne, konsumpcyjne, chwilówki itd.

Podsumowanie:
To co PIS proponuje to może być zamęt na rynku kapitałowym, zubożenie społeczeństwa, trwałe świadome obniżanie długoterminowego PKB, w stosunku do PKB bez tych obciążeń podatkowych. NBP nie przeprowadziło analiz w przedmiotowej sprawie. Węgry obniżają wysokość tego podatku wprowadzonego w 2010 r. z 0,53% do 0,31% w roku 2016 r. i będą go ZMNIEJSZAĆ dalej w latach 2017-2019 r.. ( dlaczego ?!, skoro jest taki POŻYTECZNY ! ).

Podatek jest liczony od (1 bilon 600 mld PLN)*0,39% = ok. 6 mld PLN, aktywa własne banków to tylko ok. 150 mld PLN, reszta to NASZE pieniądze !(1 bilion 450 mld/PLN to depozyty obywateli, przedsiębiorców, samorządów, itd.). Oczywiście bierzemy pod uwagę, ze pasywa=aktywa banków.
Ściśle aktywami są udzielone, udzielane KREDYTY.

„Pozytywnym skutkiem” i w kalkulacji uwzględnionym będzie poszukiwanie dalszych, znacznych obniżek kosztów działalności operacyjnej banków. Opisałbym go mianem „rewolucyjny”.

Następnym „pozytywnym efektem” z tak wprowadzonego podatku będzie moim zdaniem polepszenie wyników w sprawozdaniach finansowych SKOKÓW, choć niekoniecznie musi mieć on trwały charakter, a wszystko w ramach skoku SKOKÓW na udziały rynkowe.
Na to też należy zwrócić uwagę, aby posłowie nie wprowadzali USTAW, które zaszkodziłyby także gospodarce i WSZYSTKIM kredytobiorcom !!! - mam dość idiotyzmów

Skrót:
tego nie da się usprawiedliwić !!!

przychód łączny = (5-6) mld PLN łącznie z korzyściami podatkowymi i innymi

koszt = (8,5-12) mld PLN

koszt kapitału = (35-100)% rocznie,

co WY jaracie ???!!!
~xyz
Ale my jeszcze nawet nie wrociismy do wielkosci PKB z 2008 roku wyrazonej w dolarach.

https://www.google.pl/#q=pkb+polski

Gdyby liczyc PKB wedlug walut miejscowych to zimbabwe mialo by wzrost pkb liczone w miliardach procent.
-zbyszek1
Co Tobie właściwie chodzi po głowie? Jeśli chcesz udowodnić, aby leczyć jakieś dziwne emocje, że teraz mamy niższy PKB niż w 2008r. to Ci się nie uda. Jakbyś nie manipulował to się nie uda. W 2008r. PKB wynosiło niespełna 1,3bln zł a rok 2015 zamkniemy kwotą ca.1,8bln zł. Ja na wszelki wypadek przypomnę, że 1,8 to jest więcej niż Co Tobie właściwie chodzi po głowie? Jeśli chcesz udowodnić, aby leczyć jakieś dziwne emocje, że teraz mamy niższy PKB niż w 2008r. to Ci się nie uda. Jakbyś nie manipulował to się nie uda. W 2008r. PKB wynosiło niespełna 1,3bln zł a rok 2015 zamkniemy kwotą ca.1,8bln zł. Ja na wszelki wypadek przypomnę, że 1,8 to jest więcej niż 1,3 oraz, że polską walutą którą się posługujemy, w której się rozliczamy, zarabiamy i którą płacimy jest PLN a nie USD.
~słowiańskipatriota
Ważne za to, że nasz region jest liderem wzrostu w Europie. A Polska wcale nie odstaje, biorąc dane wyrównane sezonowo to Słowacja, Rumunia, Polska wszystkie kraje równo rosną po 3.6% rok do roku. Jedynie Czesi trochę szybciej, ale to jednorazowy efekt pierwszego kwartału, gdzie mieli wzrost kwartalny 2.4%! Teraz jest to już normalny Ważne za to, że nasz region jest liderem wzrostu w Europie. A Polska wcale nie odstaje, biorąc dane wyrównane sezonowo to Słowacja, Rumunia, Polska wszystkie kraje równo rosną po 3.6% rok do roku. Jedynie Czesi trochę szybciej, ale to jednorazowy efekt pierwszego kwartału, gdzie mieli wzrost kwartalny 2.4%! Teraz jest to już normalny wzrost około 0,5% kwartalnie co od przyszłego roku da wyniki rzędu 2-2.5% rocznie.
~StanRS
Ale politpoprawne bzdury wypisujesz. Co kraj to obyczaj. Nie widzę w naszym Święcie Niepodległości nic zdrożnego. Dla ciebie lepsze pewnie by były "parady równości". Niedługo Norwegowie czy Szwedzi będą w mniejszością w własnym kraju. W Szwecji już teraz w niektórych miejscach politpoprawni politykierzy i "dyrektorzy" Ale politpoprawne bzdury wypisujesz. Co kraj to obyczaj. Nie widzę w naszym Święcie Niepodległości nic zdrożnego. Dla ciebie lepsze pewnie by były "parady równości". Niedługo Norwegowie czy Szwedzi będą w mniejszością w własnym kraju. W Szwecji już teraz w niektórych miejscach politpoprawni politykierzy i "dyrektorzy" szkół każą ściągać flagi szwedzkie, żeby przypadkiem muzułmanów nie urazić.
Taką Republikę Południowej Afryki zbudowali Burowie, potomkowie holenderskich emigrantów. Na wskutek niekontrolowanego napływu murzynów, stali się mniejszością i musieli oddać władzę czarnej większości. Teraz w RPA od kilkunastu lat jest holocaust białych farmerów i nie tylko. Ludzie o białym kolorze skóry są tam we własnych domach zabijani, torturowani przed śmiercią, a ich żony i córki brutalnie gwałcone. Europy też to nie ominie. Europa dzisiaj przypomina upadające Cesarstwo Rzymskie pod naporem barbarzyńców. Polska jeszcze się może z tego uratować. Kraje takie jak Francja, Holandia, Szwecja, Norwegia są już prawdopodobnie stracone.

PS. Żeby nie było, to jestem za emigrantami z Francji, Hiszpanii, Danii, Norwegii, Białorusi, Japonii, Chin, Korei, i innych krajów o cywilizacji zbliżonej do naszej. Lub przedstawicieli narodów którzy ciężko pracują, a nie śmierdzących leni muzułmańskich, czy z czarnej Afryki siedzących na socjalach i robiących co rok dzieci. Albo handlujących narkotykami, trudniących się stręczycielstwem, czy handlem żywym towarem.

Powiązane: Słowacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki