REKLAMA

PE wezwał do zlikwidowania różnic w wynagrodzeniach ze względu na płeć

2020-01-30 15:34
publikacja
2020-01-30 15:34

Parlament Europejski w głosowaniu w Brukseli wezwał w czwartek do zlikwidowania różnic w wynagrodzeniach ze względu na płeć. To wspólna rezolucja frakcji Europejskiej Partii Ludowej, Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów, Odnowić Europę i Zielonych.

fot. Adam Guz / / Kancelaria Premiera RP
Posłowie wzywają Komisję do przedstawienia ambitnej strategii na rzecz równości płci, w tym środków mających na celu zmniejszenie różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

W rezolucji przyjętej w czwartek 493 głosami za, przy 82 głosach przeciw i 79 wstrzymujących się Parlament z zadowoleniem przyjął zobowiązanie nowej przewodniczącej Komisji do uczynienia „równości wynagrodzeń za taką samą pracę” podstawową zasadą nowej europejskiej strategii na rzecz płci.

Posłowie chcą, aby strategia ta obejmowała wiążące przepisy dotyczące przejrzystości wynagrodzeń i różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, mające zastosowanie zarówno do sektora publicznego, jak i prywatnego, a także oczekują silnej polityki egzekwowania prawa.

Aby zaradzić pierwotnym przyczynom różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, Parlament wzywa państwa członkowskie do inwestowania w usługi edukacji i opieki we wczesnym dzieciństwie, a także w przyjazne dla rodzin rozwiązania w celu zapewnienia równego udziału kobiet w rynku pracy. Biorąc pod uwagę, że różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn jest ponad dwukrotnie wyższa w przypadku emerytów, posłowie wzywają również do zapewnienia odpowiednich świadczeń dla starszych kobiet, takich jak odpowiednie minimalne emerytury i świadczenia rodzinne.

Posłowie wzywają do większej promocji przedmiotów przedsiębiorczości, nauki, technologii, inżynierii i matematyki (STEM) oraz edukacji cyfrowej dla dziewcząt od najmłodszych lat, aby zwalczać "istniejące stereotypy edukacyjne i zapewnić kobietom dostęp do rozwijających się i dobrze płatnych sektorów".

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów wstrzymała się w głosowaniu nad wspólną rezolucją. Jak poinformowała w komunikacie, w pełni ubolewa nad istniejącymi różnicami w wynagrodzeniach mężczyzn i kobiet, które wynoszą około 16 proc. i przyczyniają się do luki emerytalnej sięgającej nawet 40 proc.

"Nie mogliśmy podpisać się pod rezolucją EPL, S&D, Renew i Zielonych, ponieważ zawiera szereg przepisów, które byłyby sprzeczne z zasadami pomocniczości i proporcjonalności. W szczególności niepokoi nas propozycja wiążących środków dotyczących przejrzystości wynagrodzeń, które wymagałyby od podmiotów gospodarczych ujawnienia władzom publicznym metod oceny pracy. Może to być bardzo uciążliwy wymóg ograniczający swobodę przedsiębiorców w prowadzeniu działalności" - poinformowała grupa EKR.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
shiver5
A minimalna dla białych mężczyzn.
shiver5
Bardzo polecam wykłady na yubie Pana Jordana Petersona. Wierzcie mi nie zanudzicie się.
enthe
Niech PE zlikwiduje dyskryminację w różnicy wieku emerytalnego ze względu na płeć.
the_truth
A moze trzeba NATURE podac do sadu o dyskryminacje bo mezczyzna musi jesc 2500 kcal dziennie a kobieta tylko 2000 kcal ?
Ta poprawnosc juz dochodzi do granicy absurdu bo na przyklad w Anglii ostatnio padla propozycja aby zakazac w pracy ROZMAWIAC O SPORCIE poniewaz kobiety sie na nim slabo znaja wiec moga poczuc sie DYSKRYMINOWANE
A moze trzeba NATURE podac do sadu o dyskryminacje bo mezczyzna musi jesc 2500 kcal dziennie a kobieta tylko 2000 kcal ?
Ta poprawnosc juz dochodzi do granicy absurdu bo na przyklad w Anglii ostatnio padla propozycja aby zakazac w pracy ROZMAWIAC O SPORCIE poniewaz kobiety sie na nim slabo znaja wiec moga poczuc sie DYSKRYMINOWANE !!! A jak one rozmawiaja o kosmetykach lub ciuchach to mezczyzni sa dyskryminowani czy nie ?
alex12
i niech kobiety sikają na stojąco, precz z nierównością płci!
pytek21
to moze od razu zróbmy taką samą pensję dla młodych 20+ i starych 60+, dla grubych 100+ i normalnych, w końcu jak równość to równość.
tygztqbq77n5mg9ercmet
Średnia krajowa dla każdego i po problemie ;-)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki