REKLAMA

Oxfam: 1 proc. najbogatszych posiada więcej niż reszta świata

2016-01-18 00:52
publikacja
2016-01-18 00:52

Jeden procent najzamożniejszych ludzi świata już w 2015 roku posiadał więcej niż pozostałe 99 procent. Do przekroczenia tej granicy doszło rok wcześniej, niż przewidywano - podała w poniedziałek pozarządowa organizacja humanitarna Oxfam.

fot. / / YAY Foto

"Różnica między nieliczną grupą najbogatszych a resztą populacji spektakularnie zwiększyła się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy" - czytamy w raporcie Oxfam zatytułowanym "Ekonomia na usługach 1 proc.", opublikowanym na dwa dni przed rozpoczynającym się w środę Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w Davos, w Szwajcarii.

W raporcie podkreśla się, że przewidywania organizacji w tej kwestii spełniły się o rok wcześniej, niż prognozowano. Oxfam wylicza, że "62 osoby posiadają tyle, co biedniejsza połowa światowej populacji"; dla porównania - zdaniem organizacji - pięć lat temu było to 338 osób.

"Musimy wzywać rządy, firmy i elity finansowe obecne w Davos, aby zaangażowały się na rzecz zakończenia ery rajów podatkowych, które podtrzymują nierówności na świecie i uniemożliwiają wyjście z biedy miliardom ludzi" - podkreśliła dyrektor Oxfam Winnie Byanyima.

Aby zatrzymać proces pogłębiania się nierówności, Oxfam w szczególności apeluje o zwalczenie "rajów podaktowych". Organizacja podkreśla, że 90 proc. firm figurujących jako "strategiczni partnerzy" WEF jest zarejestrowanych w co najmniej jednym raju podatkowym.

Zdaniem AFP w zeszłym roku wielu ekonomistów krytykowało metodologię stosowaną przy wyliczeniach przez Oxfam. Organizacja argumentowała, że liczy tzw. "dorobek netto, czyli posiadane aktywa pomniejszone o długi".

Światowe Forum Ekonomiczne odbędzie się - jak co roku - w szwajcarskim górskim kurorcie Davos. Zgromadzeni tam światowi liderzy polityki, biznesu i nauki będą dyskutować o wyzwaniach, stojących w tym roku przed światem. (PAP)

ulb/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (29)

dodaj komentarz
~autor
Najlepsze jest to, że kilka rodzin żydowskich bankierów posiada więcej niż wszyscy ci tzw. bogaci. Tylko nie pozwalają o sobie pisać i umieszczać się w rankingach.
~heyj
A przewodnicząca Oxfam-u dzielnie dąży, by dołączyć do tego jednego procenta najbogatszych...
~autor
Tak już było kilka razy w historii. Czym bardziej rozjeżdżają się obie krzywe tym większe prawdopodobieństwo wojny lub rewolucji. Żydzi przez swoją pazerność doprowadzą do tego i dla przykładu w usa władzę przejmą czarni i meksyki. Ale jak tak chcą to tak będzie. Chcącemu Żydowi nie dzieje się krzywda.
~cyta
Na ostatnim spotkaniu Grupy Bilderberg 2015, które odbyło się w Austrii elity, które zaplanowały i uruchomiły cały proces globalnych zmian omawiały krach, przejście w kierunku obalenia gotówki, wdrożenie totalitaryzmu finansowego jak również przygotowanie gruntu pod to by w obliczu przyszłych zamieszek i niepokojów społecznych elity Na ostatnim spotkaniu Grupy Bilderberg 2015, które odbyło się w Austrii elity, które zaplanowały i uruchomiły cały proces globalnych zmian omawiały krach, przejście w kierunku obalenia gotówki, wdrożenie totalitaryzmu finansowego jak również przygotowanie gruntu pod to by w obliczu przyszłych zamieszek i niepokojów społecznych elity były postrzegane jako finansowi wybawcy cywilizacji. Przy załamaniu się gospodarek i walut planują około roku 2018 wprowadzenie do obrotu globalnej waluty SDR kontrolowanej przez IMF, do której ostatnio dołączył Chiński juan.

http://www.prisonplanet.pl/
~hm
Raje podatkowe są krzywdzące dla wielu krajów. Ale co w zamian? Gdzie leży granica między rajem podatkowym a normalnym systemem podatkowym? Likwidacja przywilejów podatkowych i optymalizacji podatkowej we wszystkich krajach bez wyjątku? Unifikacja podatkowa na skalę globalną?
~KIMDZONGTUSK
idzie rewolucja na wzór francuskiej lub bolszewickiej
~KOMAREK
GDYBYRAJEM PODATKOWYM BYL CAŁY SWIAT TO NIE BYŁOBY NIERÓWNOSCI ...ZAMIAST LIKWIDOWAC RAJE ZROBMY CAŁY GLOB RAJEM.
~hvhnv
Dlatego złym pomysłem jest podatek bankowy i od hipermarketów. Przez to stracą oni oszczędności życia i nie będzie stać ich na chleb.
~Kiss
Żadne prawo, żadna demokracja, żadne zmiany. Żeby zabrać bogatym potrzebna jest rewolucja. Jak zacznie się im obcinać głowy to równowaga przywróci się sama.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki