REKLAMA

Najbogatszy człowiek w historii

2016-01-01 06:05
publikacja
2016-01-01 06:05

Niemal wszyscy zapomnieli już o Imperium Mali - zachodnioafrykańskim państwie istniejącym w późnym średniowieczu. Tymczasem to właśnie nim rządził najbogatszy człowiek w historii świata - król Mansa Musa.

Władca Imperium Mali, Mansa Musa, dzierżący złoty samorodek, na Atlasie Katalońskim z 1375 r. / Wikipedia.org

Mansa w nigro-kongijskiej rodzinie języków mende oznacza króla królów. Taki też przydomek przyjął Sundiata Keïta, założyciel i pierwszy władca Imperium Mali w Zachodniej Afryce. 
Umiejętnie wykorzystywał wierzenia miejscowych plemion dla umocnienia swej pozycji, choć sam był muzułmaninem. Ponoć zdarzało mu się nawet odwoływać do magicznych sztuczek szamanów w celu osiągnięcia swego celu.

W 1235 r. Sundiata w bitwie Kuolikoro zwyciężył wojska państwa Soso co pozwoliło kontrolować transsaharyjskie szlaki handlowe. Te ryzykowne wyprawy karawan liczących dziesiątki, a nawet setki wielbłądów transportowały przez największą pustynię świata sól, ceramikę, szklane korale, naczynia mosiężne i tkaniny, które kupcy sprzedawali na południu w zamian za skóry, kość słoniową, niewolników i złoto. Handel tym ostatnim kruszcem stał się źródłem bogactwa Imperium Mali. 

Niezwykle ciekawa była forma sprawowania władzy w Imperium. Było ono bowiem federacją państw, w której każde z nich miało swojego przedstawiciela w radzie mającej wpływ na decyzje władcy, mogąc je zmieniać oraz wybierać następcę (najczęściej syna lub brata). 

Szczytowy okres świetności państwa przypada jednak na czasy rządów Mansa Musy, 14. króla który rządził Mali od 1312 do 1337 roku. Tak jak jego poprzednicy był muzułmaninem, ale prawdopodobnie pierwszym, który wypełnił obowiązek pielgrzymki do Mekki. Zrobił to w iście imperialnym stylu. Bogactwo jego orszaku było tak duże, że złoto, którym opłacano trudy podróży doprowadziło na terenach przejścia pielgrzymki do dwudziestoletniej hiperinflacji!
To właśnie Mansa Musa nazywany bywa najbogatszym człowiekiem w historii świata. Jego majątek szacowany przez współczesnych historyków gospodarki określany jest na 400 miliardów współczesnych dolarów. 

Władca potrafił korzystać ze swego bogactwa dla dobra obywateli. Założył istniejący do dziś Uniwersytet w Timbuktu. Składającą się z trzech medres zlokalizowanych przy meczetach uczelnię ukończyło wielu znakomitych naukowców świata muzułmańskiego. Ufundował także stypendia dla studentów chcących kształcić się na jego uczelni. W czasie jego panowania uczyło się tam jednocześnie 25 tysięcy studentów. 

Legendarne bogactwa Imperium Mali ściągały w jego stronę Europejczyków. Choć pierwszy udokumentowany kontakt miał miejsce dopiero w XIX wieku, to już w XV stuleciu żeglarze penetrowali wybrzeża i delty rzek Zachodniej Afryki, aby nawiązać kontakty z istniejącymi ośrodkami handlowymi. Rozwój szlaków morskich i ich walory (m.in. szybszy i bardziej komfortowy transport towarów w porównaniu do podróży przez Saharę) doprowadziły do stopniowej degradacji potęgi Imperium Mali. Upadek pogłębił jeszcze najazd w 1591 Morysków, najemników na usługach sułtana Maroka.

Kartka pocztowa Edmonda Fortiera ukazująca główny meczet w Timbuktu w latach 1905-06 / Wikipedia.org

Przybyli do dawnej stolicy - Timbuktu - pod koniec XIX wieku Europejczycy zobaczyli tylko cień dawnej świetności. Jednak w istniejących wciąż glinianych domach przechowywano zbiory liczące ponad 150 tys. manuskryptów. Obecnie, wobec trwającego konfliktu w Mali i niszczenia kolejnych bezcennych zabytków, społeczność międzynarodowa pod przewodnictwem RPA rozpoczęła akcję ich ratowania i transportu do nowo budowanej biblioteki w bezpiecznym, niejawnym miejscu.

Marcin Dobrowolski

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~opty
....najbogatszym był pierwszy potomek Homo Sapiensa po pożarciu jego rodziców przez lwy....
~JurnyDziadek
To że miał dużo złota wcale nie musi wiele oznaczać. Pewnie w tym okresie mieli w tym Imperium Mali dużo kopalni złota. Ale to nie musi oznaczać, że to imperium reprezentowało wysoki poziom cywilizacyjny. Mieli dużo złota i mogli sobie za nie kupić i sprowadzić wiele rzeczy. Ale jak łatwe w eksploatacji złoża się To że miał dużo złota wcale nie musi wiele oznaczać. Pewnie w tym okresie mieli w tym Imperium Mali dużo kopalni złota. Ale to nie musi oznaczać, że to imperium reprezentowało wysoki poziom cywilizacyjny. Mieli dużo złota i mogli sobie za nie kupić i sprowadzić wiele rzeczy. Ale jak łatwe w eksploatacji złoża się skończyły to też to ich imperium siadło. Hiszpanie jak podbili Nowy Świat też mieli pełno złota i byli potęgą. Jak już zrabowali co się dało to się bawienie w imperium skończyło.
~endi
Nieprawda , najbogatszym człowiekiem w historii był pierwszy Homo Sapiens
~rttyu
a kto był jego ojcem ? Homo Erectus ?
~endi odpowiada ~rttyu
Matka Natura :)
~endi odpowiada ~rttyu
Poza tym Homo Erectus nie był człowiekiem rozumnym , był jeszcze zwierzęciem ...
~kol
ten tekst jest o niczym.
Jakie bogactwo miał po za pustynią? Jakie wielkie szlaki transportowe przebiegały przez Mali czy Kongo? Nic nie wiemy.
~realista
a thusk? z samych OFE zrabował 150 mld pln...
~Panie_redaktorze
Najbogatszym człowiekiem w historii jest Jezus.
~heh
kiedy ludzie zrozumieją, że bogactwo pochodzi z ciągłej inwestycji w nowe, a im większe,nowocześniejsze tym lepsze. Przykład tej hiperinflacji spowodowany tym orszakiem jest dobitny, że za zarobkami idą szybko ceny, chyba ,że w danym obszarze z 2 dwóch piekarni powstanie 4 lub jakieś nowego tupu, a nie samo rozdawanie kiedy ludzie zrozumieją, że bogactwo pochodzi z ciągłej inwestycji w nowe, a im większe,nowocześniejsze tym lepsze. Przykład tej hiperinflacji spowodowany tym orszakiem jest dobitny, że za zarobkami idą szybko ceny, chyba ,że w danym obszarze z 2 dwóch piekarni powstanie 4 lub jakieś nowego tupu, a nie samo rozdawanie pieniędzy i złota, bo to nic nie daje !!!!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki