REKLAMA

Oryginał niepotrzebny. Kopię paragonu zapisz w smartfonie

Wojciech Boczoń2013-11-06 09:03analityk Bankier.pl
publikacja
2013-11-06 09:03

Paragon jest dowodem zakupu i podstawą do roszczeń reklamacyjnych. Niestety część paragonów po roku jest już zupełnie nieczytelna. Warto więc zrobić kserokopię lub zapisać paragon w... smartfonie.

Oryginał niepotrzebny. Kopię paragonu zapisz w smartfonie
Image licensed by Ingram Image

Paragony blakną. Po roku czy dwóch wiele z nich jest zupełnie nieczytelnych. Część sprzedawców już w momencie zakupu towaru sugeruje klientowi, by zrobił sobie kserokopię. Paragon jest bowiem dowodem zakupu i podstawą roszczeń reklamacyjnych. Warto jednak wiedzieć, że brak oryginalnego paragonu nie może być przyczyną odmowy przyjęcia towaru do reklamacji. Klient może poświadczyć zakup kopią paragonu, jego zdjęciem czy potwierdzeniem użycia karty płatniczej. "Dowodem zakupu" jest także świadek - osoba, z którą robiliśmy zakupy.

Klauzula niedozwolona: żądanie paragonu

- Przepisy prawa nie nakładają na konsumenta obowiązku dołączenia oryginalnego paragonu czy też innego "papierowego" dowodu zakupu, np. faktury VAT, w ramach reklamacji - wyjaśnia Wiktor Rainka, prawnik w zespole prawa własności intelektualnej kancelarii Wierzbowski Eversheds. - Warto dodać, że Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wielokrotnie uznawał postanowienia wzorców umownych, np. regulaminów sklepów internetowych, wprowadzających taki obowiązek, za abuzywne (np. "Podstawą przyjęcia reklamacji jest dowód zakupu towaru - paragon fiskalny lub faktura VAT" - Rejestr klauzul niedozwolonych UOKIK, nr wpisu 4242) - dodaje prawnik.

- Podsumowując, przedsiębiorca nie może odmówić rozpatrzenia reklamacji z powodu braku oryginału paragonu, czy też innego "papierowego" dowodu zakupu. Konsument może więc złożyć reklamację w oparciu o załączone zdjęcia, a także inne dowody wskazujące na to, że zakupu dokonał - mówi Wiktor Rainka.

Możesz zrobić zdjęcie

Opinię tę potwierdza Maciej Chmielowski z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. - W przypadku zgłoszenia reklamacji konsument powinien posiadać dowód zakupu. Nie musi to być paragon. Może to być też np. potwierdzenie użycia karty płatniczej. Kopia paragonu również jest dowodem zakupu - mówi specjalista z UOKiK.Źródło: tocomoje.pl

By uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, warto zrobić kopię paragonu. Nie musi to być tradycyjna kserokopia. Wraz z upowszechnieniem się smartfonów powstał szereg aplikacji do cyfrowego archiwizowania dokumentów (np. Shoeboxed Receipt Tracker czy Digital Receipts). Wczoraj w Google Play pojawiła się też polska aplikacja ToCoMoje.pl. Jej zaletą jest możliwość przechowywania danych na serwerze i dostęp do paragonów z dowolnego urządzenia.

Warto jednak pamiętać, że w określonych sytuacjach oryginał paragonu może być niezbędny. Na przykład wtedy, gdy przedsiębiorca dopuszcza możliwość zwrotu towaru. - Jest to jego dobra wola, dlatego w takim przypadku może zastrzec konieczność zwrotu towaru z oryginalnym paragonem - wyjaśnia Maciej Chmielowski z UOKiK.

Wojciech Boczoń
Bankier.pl

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~archibald
Wszystko fajnie, ale wiekszosc tych aplikacji mozna sobie smialo i z rozmachem rozbic o kant d.... Nie przechowuja danych na serwerze, wiec kiedy chcesz sprawdzic cos z innego urzadzenia, robi sie klopot. Na szczescie trafilem ostatnio na system eGwarancje, on wydaje sie nieco bardziej przystepny, bo korzystają z serwerów.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~viki
Gdybyś nie był takim "tłukiem" i choć odrobinę umiał czytać ze zrozumieniem, to byś zauważył, że chodzi o sklep stacjonarny.
~laik
"Może to być też np. potwierdzenie użycia karty płatniczej."

Potwierdzenie użycia karty płatniczej jest dowodem dokonania zakupu w odpowiednim miejscu ale nie jest w żaden sposób dowodem na kupno konkretnej rzeczy, gdyż na potwierdzeniu użycia karty znajduje się jedynie data transakcji i kwota na która
"Może to być też np. potwierdzenie użycia karty płatniczej."

Potwierdzenie użycia karty płatniczej jest dowodem dokonania zakupu w odpowiednim miejscu ale nie jest w żaden sposób dowodem na kupno konkretnej rzeczy, gdyż na potwierdzeniu użycia karty znajduje się jedynie data transakcji i kwota na która konto zostało obciążone.

Proszę mi powiedzieć jak sprzedawca ma zweryfikować na podstawie owego potwierdzenia jaki produkt został nabyty jeśli jego sprzedaż dzienna jest większa niż parędziesiąt dokumentów.

Postaw się przez moment na miejscu sprzedawcy, nie wszyscy ludzie niestety są uczciwi tak jak nie wszyscy sprzedawcy to krwiożercze bestie które zrobią wszystko by pozbawić klienta ostatnich oszczędności mimo piwnicy wypełnionej po brzegi złotem, jednak próby naciągania sprzedawców są na porządku dziennym.

Oczywistym jest, że klient powinien mieć prawo do reklamacji wadliwego towaru ale powinien on również przedstawić niebudzący wątpliwości dowód, że owy towar zakupił w określonym miejscu w określonym dniu tak by firma mogła to szybko zweryfikować i przystąpić do procedury reklamacyjnej.

Czas to pieniądz!
~arek
Do przyjęcia reklamacji może nie potrzeba oryginału paragonu, ale do zwrotu pieniędzy z kasy koniecznie. Kasa fiskalna ewidencjonuje obrót pieniężny.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki