Nie wszyscy analitycy wierzą w "Cyberpunka 2077" we wrześniu

2020-06-04 16:56
publikacja
2020-06-04 16:56

Większość analityków zakłada, że premiera najnowszej gry CD Projektu odbędzie się zgodnie z planem, niektórzy widzą jednak ryzyko ponownego opóźnienia "Cyberpunka 2077".

/ fot. CD Projekt Red / www.cyberpunk.net

Większość analityków biur maklerskich ankietowanych przez PAP Biznes nie spodziewa się przełożenia premiery nowej gry CD Projektu. - Pięć pytanych osób jednoznacznie wskazało, że nie oczekuje zmiany terminu debiutu. Jeden z analityków spodziewa się natomiast, że przełożenie premiery gry nastąpi wkrótce, jako potencjalny nowy termin wskazuje listopad tego roku lub luty 2021. Inny ankietowany wskazał, że choć wrześniowa premiera to nadal jego bazowy scenariusz, to ryzyko przesunięcia premiery ocenia jako bardzo wysokie. Kolejny z analityków szacuje, że prawdopodobieństwo przełożenia premiery jest niskie i wynosi 7 proc. - wynika z analizy Polskiej Agencji Prasowej.

Przypomnijmy, że premierę "Cyberpunka 2077" zaplanowano na 17 września 2020 roku. To drugi termin, pierwotnie zakładano bowiem, że gra do sprzedaży trafi w kwietniu. W styczniu CD Projekt poinformował jednak, że opóźnia premierę. - Decyzja uzasadniona jest potrzebą zapewnienia dodatkowego czasu na prace związane z testowaniem gry, usunięciem usterek i nadaniem jej ostatecznego szlifu - poinformowała wówczas spółka w komunikacie.

Cyberpunk kończony zdalnie

Obecnie największym ryzykiem towarzyszącym produkcji gry jest pandemia koronawirusa. Spółka wielokrotnie informowała, że pracownicy sprawnie przeszli na pracę zdalną i sytuacja związana z pandemią nie wpływa negatywnie na proces produkcji gry. - Uzyskaliśmy już znaczącą większość ratingów dla gry w marcu. Nie widzimy żadnego istotnego ryzyka, które mogłoby nas powstrzymać przed premierą - informował jeszcze w kwietniu Michał Nowakowski, członek zarządu spółki

- W ubiegły piątek, przedstawiciele spółki podali podczas telekonferencji, że sygnalizowane wcześniej największe wyzwania, pojawiające się przy finalnym etapie produkcji nowej gry, takie jak nagranie wszystkich wersji językowych, powoli są rozwiązywane. Dodali, że studio nie odczuwa żadnych problemów z postępami prac nad grą w wyniku przejścia na pracę zdalną. Firma spodziewa się ponadto, że sytuacja na największych rynkach dystrybucji fizycznej gier do planowanej na wrzesień premiery wróci do normy, po perturbacjach związanych z pandemią COVID-19 - podał z kolei PAP.

Koronawirus krzyżuje marketingowe plany

Póki co najbardziej widocznym wpływem koronawirusa na "Cyberpunka 2077" są ograniczenia w kwestii promocji. Czerwiec to w normalnych warunkach dla gamingu jeden z najgorętszych okresów w roku. Wszystko przez największe branżowe targi E3. To tam w ubiegłym roku inwestorzy zobaczyli m.in. premierę zwiastuna "Cyberpunka", a na scenie szalał Keanu Reeves. E3 w procesie promowania "Cyberpunka" odgrywało więc wielką rolę, problem, że przez koronawirusa w tym roku targi się nie odbędą. Anulowanych zostało także wiele innych wydarzeń, na których w normalnych warunkach CD Projekt promowałby grę.

Odpowiedzią na brak E3 miało być "Night City Wire", tajemnicze wydarzenie, na którym CD Projekt miał podzielić się z graczami nowymi informacjami na temat gry. NCW pierwotnie zaplanowano na 11 czerwca, w tym tygodniu CD Projekt poinformował jednak o przesunięciu wydarzenia. Tym razem chodziło o sytuację w USA. - Zdecydowaliśmy o przełożeniu "Night City Wire" na 25 czerwca. Wciąż nie możemy się doczekać, by podzielić się z wami nowymi informacjami dotyczącymi "Cyberpunka 2077", ale obecnie trwają dużo ważniejsze dyskusje i chcemy by były one usłyszane. Całym sercem stoimy przeciw rasizmowi, nietolerancji i przemocy. Black Lives Matter - mogliśmy przeczytać we wtorek na twitterowym koncie gry "Cyberpunk 2077".

W związku z przełożeniem "Night City Wire" pierwszym istotnym wydarzeniem w kalendarium graczy i inwestorów czekających na "Cyberpunka" staną się dziennikarskie testy gry, które mają trwać od 18 czerwca. Maszyna promocyjna zatem kręci się mimo przeszkód, co - póki co - można uznać za sygnał, iż CD Projekt szykuje się na wrzesień. Z drugiej jednak strony informacje o przełożeniu premier rzadko poprzedzane są wyraźnymi sygnałami ze strony spółki dotyczącymi możliwych opóźnień, a obecna kampania marketingowa - ze względu na koronawirusa - jest specyficzna i ciężko porównywać ją do wcześniejszych tego typu kampanii.

Wiedźmin 3-krotnie planowany

Warto wspomnieć, że przekładanie premier w branży jest normą. Podobnie było zresztą i z "Wiedźminem 3", a więc hitem, który wyniósł CD Projekt na salony branży gier. Premierę tego tytułu pierwotnie zaplanowano na końcówkę 2014 roku, następnie przełożono ją jednak na 24 lutego 2015.

Co ciekawe i lutowej daty nie udało się "dowieźć". - Wielkość i złożoność "Wiedźmina 3", będąca jedną z jego kluczowych zalet ma decydujący wpływ na przebieg produkcji. Teraz, pod koniec prac, widzimy, jak wiele detali wymaga poprawek. Wypuszczając najważniejszą grę w historii studia, musimy być pewni, że błędy zredukowaliśmy do poziomu pozwalającego w pełni cieszyć się rozgrywką - informował w grudniu 2014 roku zarząd CD Projektu. Datę przesunięto ponownie, tym razem na maj 2015 r. Kolejnych przesunięć nie było.

AT

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (12)

dodaj komentarz
pc1974
Robią gre pełną przemocy z hasłem "burn this city" i teraz wyrąbali jakieś hasełko black lives matter. Żenada. BLM to organizacja prawie terrorystyczna a wy lepiej napiszcie all lives matter ...bo to biali bedą wykładać kase na waszego CP a kolorowi co najwyzej bedą ją hackować.
ravauw
W dzisiejszym swiecie tak prawdziwe slowa nie powinny paść.
mumrak
Co do tego mają analitycy? Co niby analizują, że głoszą takie proroctwa? Albo się ma dojścia i wie albo nie strzępi języka, chyba że trzeba wierszówkę zrobić.
grzegorzkubik
CD Projekt spokojnie pójdzie do 1000 zł. Ma piękne wyniki i wielkie perspektywy przy przed sobą.
znawca_wszystkiego
To wspaniała widomość, cudowny przeciek, kurs akcji leci jutro na 10000zł Haha, żarciek. Jak już dojdzie do premiery to będzie spektakularna klapa! :)))) A smarki będą musiały nauczyć się puszki zbierać. A ten co tak pchał ten cyrk cały czas do przodu kupi sobie chyba całą palmową wyspę w Dubaju :)))
kimdzongtusk
Supermega gra, jakiej galaktyka nie widziala. Co prawda jest już stara bo robią ją od 2012 roku, ale co tam , akcje są meganiedowartościowane i ich godziwa wycena to jakieś tysionpińcet
bialy_kruk
W takim razie to będzie najbardziej dopieszczona gra we wszechświecie.
Pytanie tylko jakich przymiotników będzie używał nagan?
ekwador15
zdarzają się przełożenia, ale jaka to norma. news pojawił się chyba po to, aby zbic troche cene, bo analitycy chca sie zaladować w longi na cd projekt. nie wiadomo na jakiej podstawie ci pseudo analitycy przewidują opoznienie, znaja sie na ekonomii ale o grach to pewnie zero pojecia. ich przewidywania sa tak trafione jak zdarzają się przełożenia, ale jaka to norma. news pojawił się chyba po to, aby zbic troche cene, bo analitycy chca sie zaladować w longi na cd projekt. nie wiadomo na jakiej podstawie ci pseudo analitycy przewidują opoznienie, znaja sie na ekonomii ale o grach to pewnie zero pojecia. ich przewidywania sa tak trafione jak ostatnio spadek miejsc pracy w usa, przewidywali wartosc -9mln a byla -2mln :D
kimdzongtusk
tak tak...akcje sa strasznie niedowartościowane i łobuzy chcą pewnie zbic kurs i odrbrać akcje od biednych drobnych inwestorow buhahahaha!!!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki