REKLAMA

Odbicie w licytacjach komorniczych nieruchomości

2019-10-21 06:00
publikacja
2019-10-21 06:00

W 2018 roku w trybie licytacji komorniczej sprzedano 9,7 tys. nieruchomości. To wynik niemal tak wysoki, jak w rekordowym 2016 roku.

fot. Toby Melville / / Reuters

Polacy są coraz bardziej zadłużeni. Jak poinformowało we wrześniu Biuro Informacji Krajowej, ponad 600 tys. młodych Polaków żyje na kredyt. W 2018 r. sądy ogłosiły upadłość 6 570 konsumentów. Komornicy mają coraz więcej pracy w związku z niespłaconymi zobowiązaniami. Z roku na rok rośnie liczba zajęć komorniczych. Tego typu licytacje odbywają się na wniosek wierzyciela. To on decyduje, w jaki sposób będzie egzekwowana należna mu suma.

Odbicie licytacji komorniczych

W 2018 roku liczba dokonanych zajęć komorniczych nieruchomości wzrosła o 5,95% w porównaniu do 2017 roku z 138 422 do 146 665.  Na przestrzeni ostatnich 6 lat najwięcej przejęć komorniczych, blisko 200 tys., miało miejsce w 2013 roku.

Licytacje komornicze nieruchomości w latach 2013-18

2013 2014 2015 2016 2017 2018
Liczba dokonanych zajęć komorniczych 198 177 187 924 172 499 155 709 138 422 146 665
Liczba sprzedaży nieruchomości w trybie licytacji publicznej 7 331 9 513 9 684 9 798 8 009 9 706
Źródło: Bankier.pl, na podstawie informacji z Krajowej Rady Komorniczej

Liczba nieruchomości sprzedanych w trybie licytacji publicznej wzrosła w stosunku do ubiegłego roku o 21,19% z 8 009 do 9 706. Do tej pory najlepszy wynik - blisko 9,8 tys. - odnotowano w 2016 roku. 

– W ostatnich latach obserwujemy wzrost prowadzonych egzekucji z nieruchomości, czego powodem jest zainteresowanie wierzycieli odzyskaniem swoich pieniędzy – mówi Monika Janus. Wbrew pozorom głównym powodem licytacji komorniczych nie są niespłacone hipoteki. Kredytobiorcy, którzy mają świadomość, że brak spłaty zobowiązania w terminie może wiązać się z utratą domu lub mieszkania, są w miarę rzetelni, dodaje rzeczniczka Krajowej Rady Komorniczej. 

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

(Szybka) egzekucja zamiast czekania

Największą zaletą egzekucji poprzez licytację komorniczą jest szybkość. Wierzyciele mogą odzyskać należą sumę wcześniej, niż w przypadku innych form ściągania długu - na przykład egzekucji z wynagrodzenia, rachunków bankowych czy ruchomością będących w posiadaniu dłużnika. O tym, jaką sumę może zająć komornik, pisaliśmy tutaj.

– Innym powodem, dla którego wierzyciele decydują się na zainicjowanie egzekucji z nieruchomości, są przypadki postępowań, w których wprawdzie skuteczne są inne sposoby egzekucji, ale liczba  wierzycieli jest tak duża, że po podziale sumy uzyskanej z egzekucji niewiele im przypada – mówi Monika Janus z KRK.

– Wyobraźmy sobie, że dłużnik ma 100 000 zł do spłaty, a miesięcznie z wynagrodzenia potrąca mu się 1000 zł. W sytuacji, gdzie wierzycieli jest dziesięciu i po proporcjonalnym podziale do wysokości zgłaszanych roszczeń z podziału może przypaść kwota ok. 46 zł miesięcznie przy wierzytelności 5000 zł, egzekucja będzie trwała ponad 9 lat – tłumaczy rzeczniczka komorników. 

Second hand wśród mieszkań

Licytacje komornicze są sposobem na nabycie mieszkania lub domu za nawet 1/3 jego pierwotnej ceny. Wśród nieruchomości sprzedawanych w celu zaspokojenia wierzycieli istnieje szeroki wachlarz ofert. 

Na licytacjach komorniczych znajdziemy:

  • domy,
  • garaże, miejsca postojowe,
  • lokale użytkowe,
  • magazyny i hale,
  • mieszkania,
  • nieruchomości,
  • statki morskie.

Oprócz ofert nieruchomości możemy kupić inne produkty. Wśród ruchomości, które wystawiane są na licytacje komornicze, znaleźć można: dzieła sztuki, łodzie, biżuterię, zegarki, maszyny rolnicze, meble, samochody, komputery, przyczepy, odzież. Jest w czym wybierać. O szczegółach przeprowadzania licytacji komorniczych pisaliśmy tutaj.

Od 2008 roku działa strona internetowa: licytacje.komornik.pl, na której wystawiane są ogłoszenia dotyczące odbywających się licytacji komorniczych. Najświeższe licytacje komornicze z wybranego regionu można śledzić decydując się na subskrypcję.

Dominika Florek

Źródło:
Tematy
Zyskaj 500 zł i oszczędzaj na 7% w Banku Millennium

Zyskaj 500 zł i oszczędzaj na 7% w Banku Millennium

Komentarze (9)

dodaj komentarz
znawca_inwestor
Też słyszałem od paru osób, że ten segment rynku opanowali gangi i trzeba mocno uważać.
2kbb
Wzrasta w szybkim tempie ilość domów i mieszkań , oraz ludzi prowadzących biznesy które taką mają przypadłość że czasami upadają to i zwiększa się ilość upadłości dłużników a stąd licytacji ich nieruchomości.
po_co
Prawda jest też taka, że ludzie są bardzo niezaradni. Widać to niestety w każdym aspekcie życia ale o ile w przypadku cieknącego kranu czy rozerwanej siatki z zakupami problem jest niewielki o tyle przy utracie pracy czy popadnięciu w spiralę długu konsekwencje są dużo boleśniejsze.

Wiele osób nie potrafi zmienić środowiska,
Prawda jest też taka, że ludzie są bardzo niezaradni. Widać to niestety w każdym aspekcie życia ale o ile w przypadku cieknącego kranu czy rozerwanej siatki z zakupami problem jest niewielki o tyle przy utracie pracy czy popadnięciu w spiralę długu konsekwencje są dużo boleśniejsze.

Wiele osób nie potrafi zmienić środowiska, nie tylko miejsca zamieszkania ale i pracy. Wolą przez lata tkwić w jednym miejscu bez zdrowego dla wszystkich ruchu. O ile w pewnych sytuacjach przynosi to inne niematerialne zyski takie jak stabilizacja czy bliskość miejsca zatrudnienia to w przypadku pracy na kasie nie można mówić o takich plusach bo osób z podobnymi kompetencjami, a więc potencjalnych zastępców, są nie dziesiątki czy setki ale wręcz miliony.

Zauważ, że osoby które potrafią podejmować trudne decyzje zazwyczaj spadają na cztery łapy. Mogą się przy tym ostro poranić ale wychodzą obronną ręką z najtrudniejszych problemów. Dlaczego ? Bo potrafią się przystosować co wbrew pozorom nie jest czymś naturalnym dla ogółu społeczeństwa.

Reasumując ludzie wolą narzekać na wszystko dookoła zamiast rozwiązać problem, a w momencie kiedy jest już naprawdę źle zamiast podjąć racjonalną decyzję wolą czekać na niespodziewany obrót zdarzeń - czasem może się to opłacać ale nie zawsze tak jest.
W praktyce mając poważne problemy finansowe, bezpieczniej jest sprzedać nieruchomość samemu bo może to przynieść zysk, licytacje komornicze potrafią zakończyć się na kwotach które nie przekraczają 50% wartości, a to w przypadku nieruchomości naprawdę potężne sumy które są tracone tylko dlatego, że ktoś nie potrafi zrezygnować z części swoich wygód.
marianpazdzioch
Jak wszystko w tym kraju ten rynek też opanowały kliki i gangi, wiec jeśli w nich nie siedzisz, to szkoda czasu.
bogdant
"najlepszy wynik" bo najwięcej licytacji nieruchomości? czyli najlepszy wynik bo najwięcej problemów ludzi w finansowych tarapatach i kredytodawców nie mogących odzyskać należności?
autor bez pomyślunku / bez serca czy też po prostu komornik?
cowabunga
Kupujcie kupujcie bo nie będzie. Kredyt pod korek i to na 30 lat... Biedni ludzie....
jasiek2017
Branie kredytu pod korek czyli na 100% swoich mozliwosci to glupota.
cowabunga odpowiada jasiek2017
Branie kredytu na 30 lat na klitkę za pół melona to głupota. Jak się zarabia we dwójkę po dwie średnie krajowe to wychodzi pod korek. A tyle zarabiają 30 latkowie którzy te mieszkania biorą...
muhh5 odpowiada cowabunga
Jeżeli gorzej zarabiająca osoba z pary nie utrzyma sama dwóch osób i kredytu ze swojej pensji to jest już głupota. No bo skąd te licytacje? Klasyczna ścieżka, utrata pracy przez jedną osobę, zaległość na ratach, wypowiedzenie umowy i nara.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki