Od dziś każdy może obliczyć swoją szacunkową emeryturę

Na stronie internetowej www.emerytura.gov.pl poświęconej reformie emerytalnej umieszczono kalkulator, dzięki któremu każdy może obliczyć swoją szacunkową emeryturę: przed i po reformie - poinformowało we wtorek w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

CIR wskazało, że zamieszczenie kalkulatora na stronie www.emerytura.gov.pl to kolejny etap kampanii informacyjnej rządu na temat zmian w systemie emerytalnym.

"Prognozowaną wysokość swojej przyszłej emerytury mogą obliczyć zarówno ubezpieczeni w ZUS, jak i członkowie OFE. Do obliczeń wykorzystano założenia społeczno-ekonomiczne z ustawy o emeryturach i rentach z FUS" - poinformowało CIR w komunikacie.

Aby skorzystać z kalkulatora przyszły emeryt powinien podać podstawowe dane: płeć, rok i miesiąc urodzenia, rok i miesiąc rozpoczęcia pracy oraz aktualne wynagrodzenie brutto.

"W kolejnym kroku osoby, które rozpoczęły pracę przed wprowadzeniem reformy emerytalnej w 1999 roku przenoszą się do działu +Kapitał początkowy+. Tutaj mają trzy możliwości: mogą automatycznie wyliczyć wartość kapitału początkowego, mogą podać wartość kapitału początkowego wyliczoną im przez ZUS lub samodzielnie obliczyć tę wartość" - podało CIR.

Osoby, które rozpoczęły prace po 1999 r. otrzymują wynik swojej szacowanej emerytury już po wpisaniu podstawowych danych.

"Korzystający z kalkulatora powinni pamiętać, że wysokość zarobków rośnie wraz z czasem. Dlatego w szacunkach założono wzrost wynagrodzenia w oparciu o dane Ministerstwa Finansów. Dla przykładu dzisiejsze średnie wynagrodzenie wynoszące ok. 2,6 tys. zł netto, w roku 2024 osiągnie poziom ok. 3,6 tys. zł netto, a w roku 2037 wynosić będzie ok. 5,3 tys. zł netto (w cenach stałych z 2012 r.)" - zwraca uwagę CIR.

Służby informacyjne rządu wskazały, że kalkulator prezentuje wysokość szacowanej emerytury netto przed planowaną reformą (podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat) i po zmianach. Załączone wykresy pokażą jak wysokość emerytury zmienia się wraz z wiekiem przejścia na emeryturę oraz jak wygląda relacja obliczonej emerytury netto do ostatniego wynagrodzenia netto.

Według CIR kalkulator oblicza też tzw. emeryturę częściową - w przypadku, gdy ktoś spełnia odpowiednie kryteria stażu ubezpieczeniowego.

"Reforma emerytalna to nie tylko wydłużenie czasu pracy, to także realne korzyści. Dzięki reformie w przyszłości nasze emerytury będą wyższe - średnio o 45 proc. Zasada jest prosta: dłużej pracujesz, więcej zyskujesz" - podkreślono w komunikacie.

Wicepremier Waldemar Pawlak ocenił we wtorek, że w sprawie wysokości emerytury należy dowiadywać się raczej w ZUS i Otwartych Funduszach Emerytalnych. "Zachęcam państwa do tego, aby nie korzystać z takich kalkulatorów uniwersalnych, tylko spojrzeć na ostatni wydruk z ZUS i na ostatnią korespondencję z Otwartym Funduszem Emerytalnym" - powiedział wicepremier na konferencji prasowej.

Dwa tygodnie temu ruszyła kampania informacyjna rządu dotycząca reformy emerytalnej. Rząd za pośrednictwem telewizji i internetu informuje Polaków o szczegółach reformy emerytalnej - propozycji wydłużenia wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn. (PAP)

mmu/ laz/ amac/ jbr/

Komentuje Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz, analityk obszaru Finanse osobiste Bankier.pl

Nie licz na kalkulator, licz na siebie


Do idei reformy systemu emerytalnego próbuje się przekonać Polaków na różne sposoby. Od pewnego czasu w telewizji publicznej emitowane są w ramach kampanii społecznej spoty wyjaśniające konieczność przeprowadzenia reformy i objęcia jej zasięgiem wszystkie grupy zawodowe. Solidarnie. Do internautów dociera się poprzez specjalny serwis informacyjny dotyczący planowanej reformy, teraz dający także możliwość obliczenia liczby lat pracy, jakie przed nami i wysokości naszej przyszłej emerytury. Negatywnego stosunku do podwyższenia wieku emerytalnego panującego wśród wielu Polaków nie uda się złagodzić internetowym kalkulatorem, który dla każdego optymistycznie i solidarnie zakłada wzrost wynagrodzeń w przyszłości. Aby zapewnić sobie emeryturę na właściwym poziomie, trzeba liczyć na siebie. Długoterminowe i konsekwentne oszczędzanie da gwarancję, że nie będziemy pozbawieni środków do życia, kiedy któreś z dzisiejszych założeń dotyczących reformy emerytalnej się nie ziści.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~EMERYT

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 7 ~cc

A jakie mieli kalkulatory kiedy wyliczali koszty nowych budynków,marmurów,samochodów?K..mać!!!!.wożą grube dupska najnowszymi modelami z wszelkimi wygodami,po co?dokąd ?na kawę i obiad a nasze pieniądze.Złodzieje i oszuści.

! Odpowiedz
1 3 ~as

czy ci zlodzieje w rzadzie kiedys doczekaja sie kary? ja bym zwiazal jaja do okola drutem zacisnal i powiesil na linii wysokiego napiecia - tuska kaczynskiego komorowskiego pawlaka rostowiego i innych zlodziei razem z kulczykami zakami i solowowami

! Odpowiedz
1 0 ~www

Ja też

! Odpowiedz
2 0 ~Ela

Rok 2015 jest bardzo dobrym rokiem by tą hołotę wyp.....lić. Będą wybory. Głosujcie na partie Korwina Mikke.

! Odpowiedz
2 4 ~Piotr

Dobry przykład pokazujący "czemu warto przejść do szarej strefy i nie płacić ZUSu".

! Odpowiedz
0 0 ~no-bo-mo

uwazajcie co piszecie.
sprawdzcie kto jest organizatorem kalkulatora

! Odpowiedz
0 2 ~Uryś

wyliczyli mi po reformie (w wieku 67 lat): 1 315,22 zł netto. Ale nie wiem czy to netto na dzisiejsze ceny czy na ceny z 2036 roku ?

! Odpowiedz
0 0 ~Antyliberał

Obliczyłem – w obu przypadkach wyszła mi śmierć głodowa.
A mówić poważnie, system chyba nie łapie przepisu o najniższej emeryturze, w wyniku czego wychodzą grosze, za które już teraz nie da się przeżyć – a co dopiero za trzydzieści lat!
Pozdr.

! Odpowiedz
0 1 ~janek

a widziałeś jakie oni założenia sobie wzięli?
- wzrost PKB 3% ponad inflację czyli np inflacja 2.5% to wzrost PKB będzie musiał być 5.5%
- wzrost indywidualnych wynagrodzeń 2.5% więcej niż inflacja ( kto z was tyle dostał podwyżki w ostatnim roku?)
-i najśmieszniejsze: stopa zwrotu OFE 4% ponad inflację. ..
czyli żeby dostać tę symulowaną kwotę to wszystkie wskaźniki, a jest ich 5, muszą co roku w takiej wartości rosnąć ponad inflację. jeśli któryś nawali, a nawali ze 100% pewnością i założenia się nierealne, to emerytura będzie marna.

a i najważniejsze: w moim przypadku przy ich założeniach emerytura wyniosłaby ok 2200zł, przy moich naprawdę realnych ale i tak pewnie niemożliwych co rocznie założeniach emerytura wyniesie 1140zł.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl