REKLAMA

Obajtek: Chciałbym, żeby pierwszy reaktor SMR w Polsce powstał w ciągu 10 lat

2021-07-16 09:10
publikacja
2021-07-16 09:10
Obajtek: Chciałbym, żeby pierwszy reaktor SMR w Polsce powstał w ciągu 10 lat
Obajtek: Chciałbym, żeby pierwszy reaktor SMR w Polsce powstał w ciągu 10 lat
fot. Tomasz Golab / / FORUM

Chciałbym, żeby w ciągu 10 lat powstał pierwszy SMR w Polsce - mówi w wywiadzie dla "Polska Times" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dzięki koncernowi multienergetycznemu skutecznie przeprowadzimy transformację energetyczną - dodał.

W wywiadzie dla magazynu "Polska Times" Obajtek podkreśla, że "to dzięki koncernowi multienergetycznemu skutecznie przeprowadzimy transformację energetyczną".

"Grupa ORLEN chce jako firma dostarczyć Polakom czystej energii, minimalizując emisje dwutlenku węgla i jego negatywny wpływ na klimat. I powiedzmy wprost, jeśli transformacji energetycznej nie przeprowadzimy szybko i sprawnie, to przegramy szansę na nowoczesną gospodarkę i silną Polskę" - powiedział szef PKN Orlen.

Zdaniem Obajtka, "jeżeli nie będziemy mieć nowoczesnej energetyki, nowoczesnych technologii, jeżeli nie będziemy wchodzić w wodór czy zeroemisyjną energetykę, to przegramy konkurencyjność całej gospodarki".

"To nie jest Polska 6-8 lat temu, nie konkurujemy już tanią pracą. I bardzo dobrze. Dziś musimy konkurować nowoczesnymi rozwiązaniami, technologiami czy niższym kosztem innych środków produkcji, np. energią elektryczną" - tłumaczył Obajek.

Jak wskazywał, "musimy być obecni w nowoczesnych technologiach zeroemisyjnych". "Mocno inwestujemy w farmy wiatrowe na Bałtyku i na lądzie" - przekazał.

Szef PKN Orlen mówił też o podpisanym porozumieniu o współpracy z Synthosem.

"To jest firma, która posiada zebrane doświadczenie w zakresie możliwości wdrożenia MMR i SMR. To są reaktory do 5 MW i do 300 MW, czyli to są tak zwane małe reaktory modułowe. To są reaktory, które są bardzo bezpieczne, a które można rozlokować w kraju. One pozwalają wykorzystać np. obecne zakłady przemysłowe lub byłe elektrownie węglowe i mogą być zdecydowanie szybciej budowane. Posiadamy też infrastrukturę sieciową, przygotowaną pod te małe reaktory" - wyjaśniał Obajtek.

Jak podkreślił, to, że Orlen ma takie plany, "to wcale nie wyklucza, że nie będziemy szli dwutorowo". "Rząd Polski może pójść np. w duży atom, a będzie też miejsce na nasze mniejsze reaktory. Budowa SMR nie jest sprzeczna z polityką państwa. Jest też wiele firm, które chciałyby mieć własne źródła energii, te mniejsze MMR, i to jest zrozumiałe, bo to daje niezależność" - wskazał.

I jak dodał, "chciałbym, żeby w ciągu 10 lat powstał pierwszy SMR w Polsce".

"Myśląc o przyszłości, można sobie wyobrazić flotę jednostek SMR zasilających polski przemysł i energetykę. I to jest właśnie nowoczesna energetyka i dlatego podpisaliśmy takie porozumienie. Zresztą jesteśmy otwarci na różne rozwiązania w przyszłości, np. na współpracę z innymi partnerami" - zapewnił Obajtek.

Zdaniem szefa PKN Orlen, transformacja rynku paliw będzie się przesuwać z zachodu Europy na wschód, a zatem, Lotos samodzielnie ma w perspektywie 8, może 10 lat funkcjonowania. "Dlatego Lotos musi być częścią koncernu multienergetycznego, w ramach którego będzie rozwijał szereg centrów kompetencyjnych" - wskazał.

W rozmowie z "Polska Times" Obajtek mówił także o rozwijaniu gastronomii. "Mówię o całej ofercie, a nie tylko hot-dogach dla wegetarian. Dziś biznes musi przechodzić metamorfozę, ale stałą wartością jest klient" - dodał. (PAP)

aop/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
neuelukas
Reaktory SMR to świetny pomysł.
Za to inflacja na poziomie 5% to bardzo zły pomysł.
langdon25
Omajtek już tego nie zobaczy - będzie gnił za kratami wraz z bratem i innymi towarzyszami z Lanckorony i Picimia.
kris74keh
A nie lepiej zmodernizować dynama przy rowerach i posadzić na nich hasających bez celu i sensu neomarksistów z wielkich miast?
3456
Amerykanie nam zbudują elektrownie atomową i to nie jedną a cztery , ale musimy poczekać aż wyprzedadzą te wszystkie szczepionki ,
nostsherlock
Nawet jeśli powstanie to będzie to już przestarzała technologia za parę lat. Chiny budują pierwszy reaktor MSR, co jeśli się uda, cała reszta będzie po prostu przestarzała. Zupełnie jak stare magnetowidy w obecnych czasach
gerth
- Dostajemy za tego misia, jako konsultanci 20% ogólnej sumy kosztów i już. Więc im on jest droższy, ten miś tym... no? Koniaczek?
- Podwójny...Stać mnie!
- Noooo...
mrbeast
To po grzyba kupujesz parówki i gazety drukowane i zwalniasz redaktorów, a kłamiesz że nie bedziesz zwalniać? .
itso_lucky
Objadek najprawdziwszy polak prawdziwszy od innych polaków
mrbeast
Adolf podawałby go jako przykład do naśladowania, tak jak dzis Putin jest najlepszym kolega Turmpa i razem knują jak "ulepszyć" Świat.

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki