Nowy pomysł na obejście zakazu handlu w niedzielę. Biedronka wprowadzi pracę na trzy zmiany?

Duże sieci handlowe nie ustają w próbach obejścia zakazu handlu w niedzielę. Na nowy pomysł miała wpaść właśnie Biedronka - w niedziele wprowadzi trzecią, nocną zmianę - dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna".

(FORUM)

Pracownicy mieliby stawiać się w pracy tuż po północy z niedzieli na poniedziałek i pracować przez 5,5 godziny. W tym czasie mają rozładować towar, posprzątać sklep i wypiec pieczywo tak, by wszystko było gotowe na otwarcie sklepu o 7:00. Przedstawiciele Solidarności zwrócą się z prośbą o interpretację takiego planu pracy do Głównego Inspektora Pracy, bo ich zdaniem zapisana w regulaminie pracodawcy doba pracownicza rozpoczyna się o 6 rano. Sama sieć komentuje zaś, że pomysł ten jest dopiero w fazie analizy.

– Wraz z wejściem w życie ustawy o zakazie handlu w niedziele zmieni się też pojęcie doby pracowniczej. Zgodnie z nowymi przepisami będzie ona obowiązywała od godziny 0.00 jednego dnia do godziny 24.00 następnego – mówi gazecie Sławomir Paruch, wspólnik w kancelarii Raczkowski Paruch.

Nad podobnymi rozwiązaniami zastanawia się Lidl i Netto.

W poniedziałek przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda zapowiedział, że niebawem przedstawi projekt, który będzie łatał dotychczasowe dziury w przepisach, które wykorzystują przedsiębiorcy: - Przeanalizujemy obecne wyjątki od generalnego zakazu pracy w niedziele i święta. Chcemy, aby dla kolejnych grup zawodowych były one wolne. (...) Chodzi o to, aby w niedziele swoje obowiązki wykonywały jedynie osoby, których praca jest niezbędna - stwierdził Duda.

- Wyjątki - na tyle, na ile one były konieczne - odnoszą się do niewielkiej produkcji, niewielkiego zbytu jednostek handlowych, które są potrzebne. I również to jest właśnie w taki sposób ułożone w dojrzałych krajach - tako wyjątkach zapisanych w ustawie mówił niedawno premier Mateusz Morawiecki.

Przepisy o zakazie handlu w niedzielę wejdą w życie już w marcu. Handel dozwolony będzie w dwie niedziele miesiąca od marca 2018 r., w jedną w 2019 r., a całkowity zakaz wejdzie w życie w 2020 r. 

KWS

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 37 karbinadel

Tytuł artykułu wprowadza w błąd - nie ma mowy o żadnym handlu w niedzielę, skoro sklep otwiera się o 7.00 rano w poniedziałek, a pracownicy przygotowują sklep we wcześniejszych godzinach - również w poniedziałek.

! Odpowiedz
1 18 cezarydnowak

Właściwie mogliby przygotowywać sklep całą niedzielę, przecież sprzątanie czy pieczenie chleba to nie handel ;)

! Odpowiedz
85 50 wizytator

Też tak myślę ale jesteśmy w mniejszości sądząc po minusach. Dlatego ten kraj jest na koncu Europy. Nie ma szacunku dla drugiego człowieka i dla jego pracy oraz prawa do odpoczynku byle ja mam świeże pieczywko. Zascianek był i będzie.

! Odpowiedz
3 21 karbinadel

Czyli według Ciebie w Niemczech czy Austrii nie da się kupić świeżego pieczywa w poniedziałek rano? A przecież tam sklepy w niedziele nie pracują...

! Odpowiedz
11 122 wizytator

A dlaczego urzędy są w weekend zamknięte. W tygodniu nie mam czasu, otwierać je bez marudzenia!

! Odpowiedz
5 47 czadfad

No przecież nie będą pracować w niedzielę tylko w poniedziałek od 0:00. Super że tylko 5.5 godziny to nawet przerwy 15 min pracownikom nie trzeba dawać :D

! Odpowiedz
23 9 jendreka

Ha ha ha właściwie dlaczego dopiero teraz. Oto chciwość biznesu. Niech nikt nie myśli, że tylko tego zachodniego.

! Odpowiedz
21 95 john_rees

Jako strona popytowa rynku pieczywa chcę kupić świeżo upieczony chleb w poniedziałek rano. Jeśli strona podażowa zgadza się go dostarczyć to co robi tu pan Duda ze swoimi zakazami?

! Odpowiedz
124 40 wizytator

Jak zwykle wychodzi polskie kombinatorstwo. Jest przepis a polaczek go musi ominąć. Dlaczego takich przekrętów nie ma na zachodzie ? Znowu wychodzi ta nasza mentalność i zjeajne geny, bo tego nie wymyślił nikt z Portugali tylko my naród wybrany, żeby rodak gnoił rodaka.

! Odpowiedz
7 115 trooper

Co nie jest zakazane jest dozwolone. Przepisy są ferelne, pewnie pisane na kolanie.

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.