REKLAMA

Jacek Jastrzębski: Nowy inwestor mBanku musiałby gwarantować jego długoterminowe, stabilne i ostrożne zarządzanie

2019-09-23 19:34
publikacja
2019-09-23 19:34

Ewentualny nowy inwestor mBanku musiałby gwarantować jego długoterminowe, stabilne i ostrożne zarządzanie oraz mieć odpowiednie doświadczenie w prowadzeniu działalności bankowej w skali porównywalnej z mBankiem - poinformował PAP Biznes Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF.

fot. Grzegorz Kawecki / / Puls Biznesu

Przewodniczący poinformował, że urząd odnotował komunikat Commerzbanku, wiodącego akcjonariusza mBanku, w którym poinformowano o przygotowaniu projektu nowej strategii, której jednym z elementów jest potencjalna dezinwestycja Commerzbank w mBank, polegająca na sprzedaży większościowego pakietu akcji.

“Od każdego większościowego inwestora zamierzającego zbyć akcje banku krajowego, Komisja oczekuje ustrukturyzowania takiej transakcji w sposób zapewniający stabilne i ostrożne zarządzanie bankiem, a także bezpieczeństwo jego klientów i systemu finansowego, w tym minimalizację ryzyka zaburzeń bieżącej działalności i obsługi klientów” - powiedział Jastrzębski.

Szczególną uwagę KNF przykłada do transakcji dotyczących banków giełdowych, a także posiadających istotny udział kredytów walutowych w swoim portfelu. W szczególności chodzi o zabezpieczenie ryzyk wygenerowanych w wyniku strategii realizowanej przez grupę, w skład której wchodzi bank, w tym zabezpieczenie pozycji prawnej klientów banku” - dodał.

PKO BP nie komentuje informacji ws. sprzedaży mBanku

PKO BP nie komentuje informacji dotyczących przejęć konkretnych spółek - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe PKO BP w odpowiedzi na pytanie o potencjalne zainteresowanie odkupieniem akcji mBanku od niemieckiego Commerzbanku.

Przewodniczący ocenił, że wybór przez Commerzbank nowego inwestora musi gwarantować długoterminowe, stabilne i ostrożne zarządzanie mBankiem.

“Konieczne jest zatem, aby ewentualny następca legitymował się dobrą, weryfikowalną reputacją, zdrową sytuacją finansową, adekwatnymi środkami finansowymi oraz odpowiednim doświadczeniem w prowadzeniu działalności bankowej w skali porównywalnej ze zbywanym bankiem” - powiedział Jastrzębski.

Przewodniczący poinformował, że KNF oczekuje, iż w razie podjęcia przez Commerzbank decyzji o sprzedaży akcji mBanku, proces ten prowadzony będzie z uwzględnieniem tych kryteriów.

Inwestorzy neutralnie przyjęli informacje o możliwości sprzedaży udziałów w mBanku

Giełdowi inwestorzy neutralnie przyjęli informacje o możliwości sprzedaży przez Commerzbank udziałów w mBanku. Zdaniem analityków, kluczowe jest, co stanie się z portfelem frankowym mBanku. W ich opinii, wśród potencjalnych chętnych na przejęcie banku mogą być PKO BP i Pekao.

Podał, że UKNF pozostaje w kontakcie z mBankiem i jego wiodącym akcjonariuszem. “UKNF deklaruje także otwartość na kontakty i konsultacje z Commerzbankiem i mBankiem w związku z potencjalnym procesem sprzedaży, a także oczekuje bieżącej komunikacji ze strony tych podmiotów wszystkich istotnych aspektów tego procesu” - powiedział Jastrzębski.

Utworzony w 1986 r., mBank (pierwotnie BRE – Bank Rozwoju Eksportu) jest czwartym bankiem uniwersalnym w Polsce pod względem aktywów oraz piątym według kredytów netto i depozytów na koniec czerwca 2019 r. Udział banku w aktywach sektora wynosi 7,8 proc., a w kredytach i depozytach około 7 proc.

Bank obsługuje 4,6 mln klientów detalicznych i 25,0 tys. klientów korporacyjnych w Polsce oraz niemal 938 tys. klientów w Czechach i na Słowacji. Aktywa banku pod koniec czerwca 2019 roku wynosiły 152,4 mld zł. Szczegółowe dane na ten  temat znajdziesz w raporcie „Polska bankowość w liczbach” za drugi kwartał 2019 r.

Portfel kredytowy banku wynosi 103,7 mld zł. W strukturze kredytów brutto grupy 45 proc. stanowią kredyty korporacyjne (47 mld zł), 17 proc. nie-hipoteczne kredyty detaliczne (17,3 mld zł), 19 proc. kredyty hipoteczne w walucie lokalnej osób fizycznych (19,9 mld zł), a 16 proc. kredyty hipoteczne walutowe osób fizycznych (16,5 mld zł).

Depozyty ogółem banku wynoszą 110,3 mld zł. Połowę bazy depozytowej banku stanowią rachunki bieżące klientów indywidualnych.

Skonsolidowany współczynnik kapitału Tier I na koniec czerwca 2019 roku wynosił 16,7 proc., a łączny współczynnik kapitałowy 19,7 proc. (PAP Biznes)

seb/ pr/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Trochę śmieszne to oświadczenie. mBank naładowany jest toksycznymi kredytami walutowymi. Więc to, że potencjalny inwestor powinien być "co najmniej porównywalny" brzmi co najmniej niezręcznie.
jes
Oczywiście czy to będzie odpowiedni inwestor zdecyduje Nieinternowany z Pinokiem.
szlachta-nie-pracuje
uciekają szczury a ty chłoptasiu z KNF jak pozwolisz oskubać mbank jak BPH przez bankowych zlodziei z mięska i tłuszczyku to naród ci tego nie wybaczy .MBANK niech płaci za bandytyzm frankowy niech składa daninę z krwi i kości . Tak pozwoliliście uciec BPH mówię dość czas oskubać bankowych grubasów z dywidend
khh
Skubie sie takich golodupcow jak ty, co podpisuja wszystko co im sie podsunie bez sprawdzenia tresci a potem wyja i pluja jadem...na drugi raz czytaj co podpisujesz a nie pomstuj po forach internetowych.
slaw007 odpowiada khh
Zadziwiające jest dla mnie to, że wszystkie sądy (ostatnio nawet Sąd Najwyższy i TSUE), zgodnie mówią, że klienci zostali oszukani,a trolle dalej na forach idą w zaparte, że wina leży po stronie tych co podpisywali. Wypieranie rzeczywistości jest jednym z objawów schizofrenii. Winni są ci, którzy podsuwali trefne umowy Zadziwiające jest dla mnie to, że wszystkie sądy (ostatnio nawet Sąd Najwyższy i TSUE), zgodnie mówią, że klienci zostali oszukani,a trolle dalej na forach idą w zaparte, że wina leży po stronie tych co podpisywali. Wypieranie rzeczywistości jest jednym z objawów schizofrenii. Winni są ci, którzy podsuwali trefne umowy i uzyskiwali na ich podstawie ponadnormatywne zyski. Za swoją działalność powinni zostać bezprzykładnie ukarani, aby podobne zagrywki nie miały już nigdy miejsca. Banki to nie są święte krowy, a przynajmniej nie powinny być od momentu kiedy składamy się z naszych podatków na ich ratowanie.
szejknet odpowiada slaw007
Totolotek też kiedyś mi obiecywał "Miliard w środę, miliard w sobotę". I wyobraź sobie że nie mam miliarda :)
To, że umowy nie były "czyste" to wiadome ale nikt nikogo nie zmuszał. Jak bierzesz kredyt na kilkaset tys to powinieneś wiedzieć więcej niż babcia sprzedająca pietruszkę na bazarze.
Totolotek też kiedyś mi obiecywał "Miliard w środę, miliard w sobotę". I wyobraź sobie że nie mam miliarda :)
To, że umowy nie były "czyste" to wiadome ale nikt nikogo nie zmuszał. Jak bierzesz kredyt na kilkaset tys to powinieneś wiedzieć więcej niż babcia sprzedająca pietruszkę na bazarze.
Jakakolwiek pomoc frankowcom byłaby policzkiem w twarz ludzi którzy brali pożyczki w PLN i uczciwie je spłacili/spłacają. Poza tym w przypadku interwencji za tych "sprytnych inaczej" frankowców zapłaci pan, pani... słowem społeczeństwo. Byłby to jasny społeczny przekaz: "kombinuj bracie, kombinuj siostro" a jak się na swoich niepewnych interesach wyhuśtasz to krzycz że "Oszukali mnie! Banda złodziei polskich decydentów!"
slaw007 odpowiada szejknet
Nie były "czyste" - dobre sobie. One są od góry do dołu naszpikowane nielegalnymi zapisami - to raz. Po drugie, ludzie poszli po kredyty walutowe, a dostali złotowe. Czy to jest w porządku i zgodne z prawem? Jakim? Kambodży? Nie znam nikogo kto by wchodził do banku i prosił o kredyt złotowy indeksowany/denominowany Nie były "czyste" - dobre sobie. One są od góry do dołu naszpikowane nielegalnymi zapisami - to raz. Po drugie, ludzie poszli po kredyty walutowe, a dostali złotowe. Czy to jest w porządku i zgodne z prawem? Jakim? Kambodży? Nie znam nikogo kto by wchodził do banku i prosił o kredyt złotowy indeksowany/denominowany do franka. A różnica jest kolosalna. W ten sposób banki przerzuciły całe ryzyko kursowe na klientów, bez ich wiedzy. Tacy jak ty do dzisiaj nie rozumieją na czym polega ten przekręt, ale do powiedzenia mają najwięcej.
jes odpowiada slaw007
Za to się płaci trollom, nie dziw się. Są gorsi, np tacy Polacy co trollują dla Rosji (ajwaj, talmud).

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki