REKLAMA

Nowe wydłużone odstępy między dawkami szczepionek. Jest decyzja resortu zdrowia

2021-03-06 17:53
publikacja
2021-03-06 17:53
fot. ro9drigo / Shutterstock

Nowe wydłużone odstępy między dawkami szczepionek przeciw COVID-19 będą obowiązywać wobec osób, które jeszcze nie miały iniekcji. Przerwa w przypadku preparatu AstraZeneca wyniesie w granicach 12 tygodni, zaś jeśli chodzi o szczepionki od Pfizera i Moderny - do 6 tygodni.

Ozdrowieńcy mają otrzymać zastrzyk w ciągu sześciu miesięcy od zachorowania. Zalecana liczba dawek zostanie podana w terminie późniejszym.

Ministerstwo Zdrowia wydało w sobotę komunikat w sprawie stosowanych schematów szczepień przeciw COVID-19 preparatami AstraZeneca, Pfizer/BionTech oraz Moderna.

W komunikacie, z którym zapoznała się PAP, podano, że zalecenia wydano po zasięgnięciu opinii Zespołu ds. Szczepień Ochronnych oraz Rady Medycznej działającej przy Prezesie Rady Ministrów.

"Zaleca się, aby szczepienia przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień były wykonywane: szczepionką Vaccine AstraZeneca w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu w granicach 12 tygodni (nie dłużej niż 84 dni) między dawkami, zaś szczepionkami mRNA Comirnaty i COVID-19 Vaccine Moderna w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu w granicach 6 tygodni (nie dłużej niż 42 dni) między dawkami" - głosi komunikat.

Podano w nim, że szczepienia osób z potwierdzoną wcześniejszą infekcją SARS-CoV-2, niezależnie od intensywności objawów, zaleca się przeprowadzać zachowując odstęp w granicach 6 miesięcy od zachorowania (nie dłużej niż 180 dni).

Wskazanie to - jak zaznaczono - dotyczy również pacjentów, którzy po otrzymaniu pierwszej dawki zachorowali na COVID-19. MZ poinformowało, że zalecana liczba dawek w tej grupie osób zostanie przedstawiona w terminie późniejszym, po szerszej analizie badań w zakresie odpowiedzi immunologicznej osób, które przeszły infekcję SARS-CoV-2.

Niniejsze zalecenia - jak podało MZ - stosuje się dla osób, które nie otrzymały dotychczas pierwszej dawki szczepionek. (PAP)

Autorka: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ robs/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (10)

dodaj komentarz
jes
Gdzie się podziały te partie szczepionek zarezerwowane na drugą turę?
Czy aby nie poszły na szczepienie rządu, pisowskich rodzin itd. Poszły, poszły, to już powszechnie wiadome.
iwonka50
Szczepienia będą "produkować" nowe, bardziej zjadliwe mutacje. Iście szatański plan NWO i BigFarmy.
jes
Tak iwonko, a teraz aluminiowy kocyk i czapeczka i wyłącz 5G.
antek10
Po co te lockdowny. Ludzie sami uważają na siebie
darius19
gdzie ci antyszczepionkowcy sie podziali.Smuteczek. Widze "ajwaj_" chwalce wzorcowej demokracji Putina.Ale on jest malo zabawny,ze swym belkotem. Natomiast antyszczepionkowcy-to bylo COS.Te teorie "fantasy" spiskowe. Fantazje, ze bylo milo czytac.
masekrut555
Wydłużają lockdown.
Można się było tego spodziewać. Statystyki dłużej wysokie się utrzymają, w sam raz od marca do czerwca. A potem znowu pomyślą
meryt
masekrut555 "Wydłużają lockdown"

"W Niemczech zanosi się na kolejne przedłużenie obowiązujących już od listopada dotkliwych restrykcji pandemicznych."
"lockdown potrwa co najmniej do 28 marca"
"mają zostać złagodzone restrykcje dotyczące kontaktów społecznych. Znowu można
masekrut555 "Wydłużają lockdown"

"W Niemczech zanosi się na kolejne przedłużenie obowiązujących już od listopada dotkliwych restrykcji pandemicznych."
"lockdown potrwa co najmniej do 28 marca"
"mają zostać złagodzone restrykcje dotyczące kontaktów społecznych. Znowu można będzie spotykać się z więcej niż jedną osobą spoza własnego gospodarstwa domowego. Maksymalna liczba uczestników spotkania zostanie podniesiona do pięciu, nie wliczając dzieci do 14. roku życia"
ajwaj_
Ale czy to pomoze umarlym czy poszkodowanym przez EKSPERYMENTALNE
trutki Pfizer & Co ? Lajnym kobietkom z plamami na twarzy czy gdzies ?
Renta dla rodziny to pewnie 5,5 zl/miesiac znajac PISa-PL

PISy naganiacze Morawitz, Dworczyk, Niedzielski & Co przysieggaja, ze sa bezpieczne. A wszedzie, gdzie truja 7/24
Ale czy to pomoze umarlym czy poszkodowanym przez EKSPERYMENTALNE
trutki Pfizer & Co ? Lajnym kobietkom z plamami na twarzy czy gdzies ?
Renta dla rodziny to pewnie 5,5 zl/miesiac znajac PISa-PL

PISy naganiacze Morawitz, Dworczyk, Niedzielski & Co przysieggaja, ze sa bezpieczne. A wszedzie, gdzie truja 7/24 zglaszaja problemy
Umarli póki co sie nie zglaszali
___________________
""1635 odczynów sklasyfikowano jako łagodne, objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia.

Niepożądany odczyn poszczepienny to występujące w określonym czasie po iniekcji pogorszenie stanu zdrowia. Odczyny mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać.

Inne odczyny – poza łagodnymi, czyli zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia – jakie zgłoszono, to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka i zawroty głowy.""

https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/niepozadane-odczyny-po-szczepionce-astrazeneca-ma-kilkudziesieciu-nauczycieli
ajwaj_
Estonia gorzej.
Material, póki co dla PL prokuratury za m.in. narazanie zdrowia i zycia dla PISy
______________________
""Wielu nauczycieli w Tartu otrzymało zastrzyki z AstraZeneca już w zeszły poniedziałek, a skutki uboczne przeraziłyby każdego", powiedział Õhtuleht nauczyciel szkoły podstawowej
Estonia gorzej.
Material, póki co dla PL prokuratury za m.in. narazanie zdrowia i zycia dla PISy
______________________
""Wielu nauczycieli w Tartu otrzymało zastrzyki z AstraZeneca już w zeszły poniedziałek, a skutki uboczne przeraziłyby każdego", powiedział Õhtuleht nauczyciel szkoły podstawowej w Tartu, który chciał pozostać anonimowy.

"Z naszego doświadczenia wynika, że KAZDY COS MIAL, a co druga osoba miała gorączkę, nudności, dreszcze, bezruch ramienia, w które wstrzyknięto szczepionkę, silny ból mięśni w ciągu jednego dnia" - powiedział i dodał, że większość nauczycieli nie mogła iść do pracy dzień po szczepieniu, a w niektórych przypadkach skutki uboczne trwały kilka dni.

Rzeczniczka Departamentu Maya Uusklula wyjaśniła, że według badań, AstraZeneca powoduje jedną na sześć reakcji miejscowych, przy czym jedna na dwie osoby może doświadczyć bólu głowy, który trwa nie dłużej niż dwa do trzech dni. "Weź dzień wolny, zostań w łóżku, wypij herbatę lub środek przeciwbólowy lub przeciwgorączkowy, a to odejdzie", poradził ""

https://rus.delfi.ee/daily/estonia/izdanie-pobochnye-effekty-ot-astrazeneca-vybili-tartuskih-uchitelej-iz-kolei?id=92646853
ajwaj_ odpowiada ajwaj_
Zle wiesci sie sypia - A PISy szczepia Polaków - nie siebie,
wlasnie INTERIA, o innych nie ma miejsca
__________________
""Po śmierci 49-letniej kobiety oraz wystąpieniu zatoru płuc u 35-latki władze Austrii zdecydowały o wstrzymaniu szczepień przeciw COVID-19 z użyciem jednej z partii preparatu AstraZeneca.
Zle wiesci sie sypia - A PISy szczepia Polaków - nie siebie,
wlasnie INTERIA, o innych nie ma miejsca
__________________
""Po śmierci 49-letniej kobiety oraz wystąpieniu zatoru płuc u 35-latki władze Austrii zdecydowały o wstrzymaniu szczepień przeciw COVID-19 z użyciem jednej z partii preparatu AstraZeneca.""

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki