REKLAMA

Niger zamknął swoją przestrzeń powietrzną przed samolotami z Francji

2023-09-24 19:30
publikacja
2023-09-24 19:30

Francuskie samoloty jak "persona non grata" w Nigrze. Reżim wojskowy zamknął przestrzeń powietrzną kraju, ale tylko i wyłącznie dla tego jednego europejskiego kraju. 

Niger zamknął swoją przestrzeń powietrzną przed samolotami z Francji
Niger zamknął swoją przestrzeń powietrzną przed samolotami z Francji
/ Air France

Przestrzeń powietrzna Nigru „jest otwarta dla wszystkich krajowych i międzynarodowych lotów komercyjnych z wyjątkiem samolotów francuskich lub samolotów czarterowanych przez Francję, w tym samolotów należących do floty Air France” - precyzuje komunikat Ascena.

Pod koniec lipca nigerska junta wojskowa obaliła demokratycznie wybranego prezydenta Mohameda Bazouma, sojusznika państw zachodnich, kluczową postać w zwalczaniu dżihadystycznych sił w Sahelu. Nowym przywódcą kraju ogłosił się generał Abdourahamane Tchiani.

Tchiani szeroko wykorzystuje antyfrancuską retorykę. Junta wypowiedziała zawarte z Paryżem porozumienia wojskowe, zwłaszcza związane ze stacjonowaniem francuskich żołnierzy w ramach operacji przeciwko dżihadystom. Reżim wojskowy oskarżył Paryż o zamiar zbrojnej interwencji w Nigrze w celu przywrócenia do władzy Bazouma.

Twierdził też, że Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) jest opłacana przez Francję, byłą potęgę kolonialną w regionie. Po zamachu stanu ECOWAS nałożyła na Niger sankcje i zagroziła reżimowi wojskowemu użyciem siły zbrojnej w celu przywrócenia porządku konstytucyjnego.

W końcu lipca podczas demonstracji poparcia dla puczystów manifestanci w Niamey zaatakowali ambasadę Francji. "Precz z Francją!" "Niech żyje Rosja!" - krzyczeli.

Pod koniec sierpnia junta pozbawiła francuskiego ambasadora immunitetu dyplomatycznego, a policji nakazała jego wydalenie. Francja nie podporządkowała się tym żądaniom.

W ubiegłym tygodniu prezydent Emmanuel Macron oświadczył, że ambasador Francji w Nigrze został „dosłownie wzięty jako zakładnik” we francuskiej placówce przez wojskową juntę. Do ambasady nie można dostarczać żywności - poinformował Macron. (PAP)

wr/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jenak
Przerabiają to, co było w Europie 200-300-500....lat temu.


Czyli wojna za wojną.

Powiązane: Francja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki