Nietypowa dywergencja na rynku ropy

główny analityk Bankier.pl

Podczas gdy liczba szybów naftowych w USA spada w najszybszym tempie od 22 lat, amerykańska produkcja ropy wciąż rośnie. Rynek jednak zdaje się bardziej wierzyć statystykom nafciarzy – cena „czarnego złota” osiągnęła najwyższy poziom od grudnia.

Jeszcze niedawno na rynku modne były prognozy zakładające spadek cen ropy nawet do 20-30 USD za baryłkę. A jeszcze pół roku wcześniej zarówno prognozy jak i ceny oscylowały wokół 100 USD/bbl. Jednakże ropa po spadku o 60% zamiast podążyć w rejony sprzed dekady, wybrała kierunek północny: w piątek ropa Brent osiągnęła cenę 61,35 USD za baryłkę, czyli o niemal jedną trzecią wyższą względem minimum z początku stycznia.

Kurs ropy Brent (w USD za baryłkę) (Bankier.pl)

Amerykańska ropa typu Crude na zamknięciu piątkowych notowań kosztowała 52,67 USD za baryłkę, czyli o 10 USD powyżej styczniowego dna i o 2,6% więcej niż w czwartek. Tak rynek zareagował na mocno niejednoznaczne dane ze Stanów Zjednoczonych.

Dane były dziwne, dlatego że produkcja wzrosła do rekordowych 9,23 mln baryłek dziennie (to o 60% więcej niż jeszcze 4 lata temu), podczas gdy liczba szybów naftowych spadała w najszybszym tempie od roku 1993: tylko w ubiegłym tygodniu o 98 do 1.358 sztuk. Przez ostatnie 10 tygodni liczba odwiertów spadła o niemal 30%, czyli najmocniej od załamania z lat 2008-09.

Wydobycie ropy (niebieska linia, w tys. baryłek dziennie) i liczba szybów naftowych (czerwona linia, w szt.) w USA (Zerohedge.com)

Na chłopski rozum mniejsza liczba szybów naftowych powinna z czasem przełożyć się na spadek produkcji ropy w USA. Zwłaszcza że złoża surowca uwięzionego w łupkach skalnych wyczerpują się znacznie szybciej niż przy tradycyjnych odwiertach.

Niektórzy analitycy twierdzą jednak, że zależność pomiędzy liczbą szybów a wielkością produkcji przestała być aktualna. Tak samo jak od roku 2008 ma to miejsce w przypadku gazu ziemnego. Eksperci z Goldman Sachs przekonują, że technologia szczelinowania hydraulicznego pozwala na „wyciśnięcie” ze złoża więcej ropy niż przy użyciu tradycyjnych metod. Czyli że mniejsza liczba odwiertów potrafi wygenerować większe wydobycie. Po drugie, przy spadku cen producenci zamykają mniej efektywne szyby, pozostawiając te najbardziej produktywne.

Osobiście jestem sceptyczny co do tych teorii i bardziej ufałbym reakcji rynku (wzrost cen) niż analitykom Goldmana. Jeśli  rację mieliby ci drudzy, to ropa jeszcze przez dłuższy czas pozostałaby względnie tania. Jeśli jednak spadek liczby odwiertów przełoży się na wyraźny spadek amerykańskiego wydobycia, to rynek właśnie zdyskontował zakończenie kilkutygodniowego epizodu „taniej” ropy.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~1franek

Na początek cos wam zaprezentuje np: kto jest właścicielem ZeroHedge.com
Copyright ©2009-2013 ZeroHedge.com/ABC Media, LTD; All Rights Reserved.
Następnie artykuł o BP który planuje zwolnic 85tys pracowników ponieważ nie opłaca się wydobywać ropy w cenie 60$ za baryłkę. http://www.ibtimes.co.uk/bp-unveiling-mass- north-sea-job-cuts-amid-tumbling-oil-prices-1483482 Może ktoś uważa ze amerykańskie firmy będą pracować charytatywnie lub dopłacać do biznesu? http://www.cnbc.com/id/102094881#.
Pomimo zamykania kolejnych szybów naftowych produkcja ropy rośnie w USA wg GoldmanaS. Moim zdaniem produkcja rośnie jedynie na papierze w postaci derywat.Podobnie jak GoldmanS napracowal się z długiem Grecji. http://www.spiegel.de/international/europe/greek-debt-crisis-how-goldman-sachs-helped-greece-to-mask-its-true-debt-a-676634.html
http://independenttrader.pl/244,derywaty_-_finansowa_bomba_masowej_zaglady.html
Może za rok ,poraz kolejny okaże się ze sa banki zbyt wielkie by upaść?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~MacGawer

W dużej mierze jest to efekt bezwładności. Gdy popyt spadł i pojawiła się lekka nadpodaż cena zaczęła spadać ale zamykanie starych, zamortyzowanych szybów i tak nie miało sensu. Budowa nowych ktore już były w trakcie realizacji też nie została zatrzymana. I tylko dlatego siłą bezwładmności cena mogła z czysto rynkowych powodów stoczyć się tak bardzo (+ gra spekulacyjna, ale to detal). Gdy każdy stara się skorzystać na niskich cenach ropy kurs może się odwrócić do ok. 80$ co jest granicą opłacalności eksploatacji piasków roponośnych (bez inwestycji w nowe złoża). I to one, a nie łupki z USA są barierą. Jeżeli zużycie będzie tak niskie, że świat sobie poradzi bez pisaków 80$ będzie długo, bardzo dlugo. Ale jeżeli bez nich nie da się zrównoważyć popytu i podaży powrót do 100$ jest nieunikniony. Ja stawiam na poniżej 80$ nawet do końca tej dekady gdyż za drzwiami stoi bardzo poważny kryzys ktory zredukuje popyt na ropę o kilka, a może nawet kilkanaście procent. W ożywienie nie wierzę, tym bardziej że ropa wrociłaby do >100$ i jesteśmy w punkcie wyjścia: gospodarka nie wytrzymuje tego poziomu cen.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 27 ~endi

Zwykle jest odwrotnie do oczekiwań ulicy , wszyscy myślą jak konflikt na Ukrainie został zażegnany ceny ropy zaczną rosnąć , a ja myślę że ciut jeszcze wzrosną , po czym wrócą do trendu spadkowego . Świat zobaczył i uświadomił sobie jedną podstawową rzecz - bogata Rosja to niebezpieczna Rosja , dlatego należy wszelkimi dostępnymi metodami sprawić by zbiedniała , pamiętacie jaka Rosja była grzeczna za Jelcyna i Gorbaczowa ? właśnie wtedy przechodziła największy kryzys i wycofała 100 000 żołnierzy z Polski ...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Marta

"Nalezy wszelkimi metodami"? Przeciez my to nic nie nalezy! nie mamy kompletnie nic do powiedzenia a wojne cenowa to sobie rozgrywa w swoim interesie Wuj Sam a nie my!

! Odpowiedz
1 9 ~endi odpowiada ~Marta

niekoniecznie , jeśli przestawisz ogrzewanie swojego domu z gazu na polski węgiel to Twoje pieniądze nie trafią do Rosji . Generalnie nie należy kupować żadnych towarów ani usług od Rosji

! Odpowiedz
0 1 ~Dżejms odpowiada ~endi

Niby słusznie ale Pawlak wynegocjował dla Rosji takie warunki że możemy nic nie kupować a płacić musimy. Taki zonk! Chyba warto pogadać o tym z Pawlakiem - to ten co został premierem w wyniku Nocnej Zmiany. Proszę obejrzeć ten film ("Nocna Zmiana") - dużo tłumaczy.

! Odpowiedz
0 1 ~endi odpowiada ~Dżejms

zawsze można skroplić i pod ziemię

! Odpowiedz
6 4 ~mkop

Cytat "Na chłopski rozum mniejsza liczba szybów naftowych powinna z czasem przełożyć się na spadek produkcji ropy w USA. Zwłaszcza że złoża surowca uwięzionego w łupkach skalnych wyczerpują się znacznie szybciej niż przy tradycyjnych odwiertach." Po pierwsze. Liczy się rentowność. Po drugie. Złoża się odnawiają po latach. Po trzecie. Cenę obecnie dyktują spekulanci, niska cena wymusza zakupy, a następnie, jak bańka spekulacyjna osiągnie max. sprzedaż. Myślę, że niedługo bańka spekulacyjna pęknie i ropa w dół.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 13 ~bankierr

Polska ma nadal największe złoża węgla w Europie. Państwo powinno je eksploatować z korzyścią dla wszystkich obywateli bo to jest SKARB narodowy. Czekają ogromne złoża na Lubelszczyźnie.
To co widać w mediach, to propaganda na rzecz prywatyzacji kopalń. Tymczasem Kulczyk kupił i natychmiast odsprzedał Niemcom potęzne złoża węgla na Śląsku, a jednocześnie usłużni POlitycy chcą zamknąć kilka kopalń, żeby zwiększyć opłacalność dla prywatnych inwestorów, którzy otworzą swoje kopalnie - bez żadnych zobowiązań dla górników. To nie przejdzie. Tak samo jak POlityka POstkomuny wszystko ma szanse się zmienić po tegorocznych wyborach. POLSKA może się zmienić w ojczyznę wszystkich Polaków z krowy dojnej POstkomuny. Zwyciężymy :-)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 20 ~kowal

Gornicy przechodzą na emeryture po 20 latach do tego maja 13 i 14 pensje oraz dodatek weglowy i barburkowy .Do gornictwa sie od lat dopłaca i bedziemy tyrac na ich emerytury do smierci ....wsumie gornictwo bedzie nas kosztowało 400 mld. zł i gdzie tu zysk

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ROPA 0,68% 65,10
2020-01-17 22:59:00
ZŁOTO 0,31% 1 557,35
2020-01-17 22:59:00
MIEDŹ 0,00% 6 268,75
2020-01-17 19:59:00
SREBRO 0,50% 18,03
2020-01-17 22:59:00
PLATYNA 1,79% 1 027,05
2020-01-17 22:59:00

Znajdź profil