REKLAMA
JUŻ JUTRO

Niepokojące statystyki policji: liczba przestępstw w bankowości wzrosła o 100 proc.

Wojciech Boczoń2016-02-11 14:50analityk Bankier.pl
publikacja
2016-02-11 14:50

Liczba przestępstw popełnianych na klientach banków rośnie lawinowo. W 2015 roku policja stwierdziła ponad 5,2 tys. przestępstw „bankowych”, w tym ponad tysiąc przypadków ataków na e-bankowość. To ponad 100 proc. więcej niż rok wcześniej.

Złodzieje coraz częściej atakują klientów banków. Oszustwa dotyczą nie tylko klasycznych wyłudzeń, ale także ataków na użytkowników bankowości elektronicznej. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2015 roku odnotowano 5023 przestępstwa o charakterze bankowym z czego 1117 dotyczyło e-bankowości. Z tej liczby 119 przypadków oznaczono dodatkowym znacznikiem: phishing.

Jeśli zestawimy te informacje z danymi za 2014 rok, to trend jest niestety niepokojący. Wówczas przestępstw o charakterze bankowym było „zaledwie” 2512, z czego dotyczących e-bankowości 585. Jak łatwo zauważyć w ubiegłym roku liczba przestępstw o charakterze bankowym wzrosła o 100 proc.

fot. stevanovicigor / / YAY Foto

Dane z policji zawierają także przestępstwa dotyczące skimmingu, czyli kopiowania danych z kart płatniczych za pomocą nakładek instalowanych w bankomatach. W 2014 roku takich przypadków stwierdzono 129, rok później 189. Wzrost jest widoczny, ale nie tak duży jak w przypadku e-bankingu. Można to najprawdopodobniej tłumaczyć dobrymi zabezpieczeniami polskich kart. Już zdecydowana większość plastików zawiera nie tylko pasek, ale także chip.

Zastanawiająca może być natomiast statystyka dotycząca przestępstw dotyczących e-bankowości. Tylko 119 spośród 1117 przypadków dotyczyło phishingu. Technika ta polega na podszywaniu się pod bank i wysyłaniu fałszywych informacji mających na celu wyłudzenie danych do logowania. Choć w 2015 roku odnotowano wzrost w stosunku do danych z 2014 roku, to nie był on bardzo duży.

Niewykluczone, że phishing staje się po prostu coraz mniej skuteczny. Banki wdrożyły dodatkowe zabezpieczenia w bankowości internetowej i zamiast kodów zdrapek stosują kody sms. Taki ciąg znaków generowany jest dopiero w momencie wykonywania transakcji. Tymczasem oszuści proszą klientów w fałszywych mailach o podanie na raz kilku kodów ze zdrapki.

Pozostałe przestępstwa dotyczące e-bankowości mogą więc dotyczyć innych form oszustw bankowych. Jedną z najczęściej spotykanych jest wyłudzanie danych metodą „na pracodawcę”. Złodziej zamieszcza fałszywe ogłoszenie o pracę, w którym prosi potencjalnych pracowników o wykonanie przelewu weryfikującego tożsamość. W rzeczywistości przelew ten aktywuje konto w banku, które służy do wyłudzania pożyczek.

Można jednak oczekiwać, że już niedługo ta metoda stanie się mniej skuteczna. Komisja Nadzoru Finansowego zobowiązała banki, by wdrożyły dodatkowe mechanizmy zabezpieczające zakładanie kont przelewem. Banki będą więc musiały sprawdzać, czy właściciel konta założonego metodą „na przelew” nie próbuje przelewem otwierać kolejnego rachunku. 

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~endi
A inne przestępstwa są zmniejszane poprzez np podwyższenie kwoty kradzieży tak aby to było w większości wykroczenie a nie kradzież . Teraz złodzieje w sklepach chodzą z kalkulatorkami w rączce i śmieją się ze wszystkich
~bunia
na razie nie widzę żeby coś się działo. mam konto getin up i wszystko jest w porządku. dalej normalnie płacę kartą i sprawdzam sobie na jej wyświetlaczu stan konta. wszystko zależy od banku, tu jest wysoki poziom bezpieczeństwa.
~Statystyka_Banki
Ale największe przestępstwa robią same banki bo na miliardy, jak czytam, i to bezkarnie. Patrz kredyty indeksowane, denominowane, poliso-lokaty, manipulacje WIB-orem, LIB-orem, a więc kursami walut, lichfa, wyłudzanie ubezpieczeń, niesłuszne obciążanie klientów spread-em, itd. itp.. To tylko to co w tej chwili pamiętam.
~spostrzegawczy
A jak zwalniany , albo mało zarabiający pracownik banku wykradnie i sprzeda dane klientów ? Czy bank się przyzna w takiej sytuacji i weźmie pełną odpowiedzialnosc czy winny będzie jak zwykle klient ?
~re-spostrzegawczy
I co, panie spostrzegawczy? Ogłosi w necie że ma bazę na sprzedaż ... ?
To niby takie łatwe i proste???
A winny w każdym razie będzie zawsze ZŁODZIEJ!
~Gość
Dla mnie i moich znajomych Pewny Kantor po prostu rządzi- ma zwyczajnie najkorzystniejszą ofertę, a wiem, co mówię, bo testowałem już wiele różnych przez was wymienianych kantorów.
~hg
Jakie ma zabezpieczenie przed ucieczką któregoś dnia z cała kasą swoich Klientów?
~re-hg odpowiada ~hg
Gdyby nie miał zabezpieczeń to już dawno kupa kasy zmieniłaby właścicieli ...
~Bankier odpowiada ~re-hg
A nie zmienia ? Pracownicy Banków kradną pieniądze. Przelewają je sobie na konta własne i trzepią odsetki. Nie w każdej placówce ale się to dzieje. Sprawy są wyciszane.
~miro
ostatnie POdrygi trupa ryżej mafii

Powiązane: Bankowość 3.0 - Aktualności

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki