REKLAMA

Frankowcy pozywają Bank BPH, wkrótce pierwsza rozprawa

Michał Kisiel2016-08-31 11:22analityk Bankier.pl
publikacja
2016-08-31 11:22

Minął ponad rok od złożenia przez grupę kredytobiorców wniosku w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. Przykład frankowców z Banku BPH pokazuje, że prawne potyczki mogą rozpocząć się jeszcze zanim sprawa trafi na wokandę. Wnosząc wniosek o kaucję na zabezpieczenie kosztów procesu, bank skutecznie opóźnił pierwszą rozprawę.

Pozew zbiorowy przygotowany przez grupę liczącą obecnie 551 uczestników ma już za sobą dość długą historię. W październiku 2014 r. informowaliśmy, że kredytobiorcy Banku BPH wybrali kancelarię, która ma reprezentować ich interesy. W lutym 2015 r. frankowcy zyskali również wsparcie w osobie Powiatowego Rzecznika Konsumentów ze Szczecinka – Tomasza Bobryka. Oznaczało to zwolnienie z konieczności wnoszenia wysokiej opłaty sądowej.

fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

W marcu 2015 r. złożono w Sądzie Okręgowym w Gdańsku pozew. Podobnie jak w przypadku największego jak dotąd pozwu zbiorowego (przeciwko Bankowi Millennium), osią sporu jest klauzula indeksacyjna. Zdaniem kredytobiorców umowa dawała bankowi dowolność w kształtowaniu kursu kupna i sprzedaży waluty przy wypłacie i spłacie zobowiązania. Pozywający oczekują unieważnienia całej umowy. „Nieważność całej umowy oznaczałaby dla banku zwrot wszystkich kosztów kredytu, a dla klientów zwrot kwoty głównej kredytu. Roszczenie banku o zwrot przedawniło się w terminie 3 lat od wypłaty kredytu. W przypadku nieważności umowy kredytu, bank nie może korzystać z przywilejów egzekucyjnych, przewidzianych dla zobowiązań z ważnych umów bankowych” – czytamy w założeniach pozwu.

W przypadku, gdyby sąd orzekł nieważność wyłącznie klauzuli indeksacyjnej i utrzymał w mocy pozostałe zapisy umowy, kredytobiorcy mogliby liczyć na zwrot nadwyżki spłat wynikającej ze stosowania spreadu.

Problemy na starcie

Wraz z odpowiedzią na pozew Bank BPH złożył wniosek o ustanowienie kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu. Zgodnie z ustawą o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, pozwany ma prawo zgłosić taką propozycję. Gdyby sąd przychylił się do prośby, kredytobiorcy musieliby w wyznaczonym terminie wpłacić w gotówce ustaloną kwotę. Nie może być ona wyższa niż 20 proc. wartości przedmiotu sporu, a jej wyznacznikiem są prawdopodobne koszty poniesione przez pozwanego.

W grudniu 2015 r. Sąd Okręgowy odrzucił wniosek banku o nakazanie ustanowienia kaucji. Bank złożył zażalenie na postanowienie gdańskich sędziów i sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Po pół roku oczekiwania, w czerwcu 2016 r., sąd oddalił wniosek banku, oceniając, że służył on utrudnieniu działania pozywających.

„Istotne w sprawie jest także to, że brak kaucji aktorycznej nie narusza interesu pozwanego. Chodzi o to, że pozwany, jak instytucja bankowa, posiada stałą, fachową obsługę prawną, nie wykazał, by brak kaucji stanowił dla niego istotny uszczerbek finansowy. A zatem za ustanowieniem kaucji z pewnością nie przemawia sytuacja finansowa pozwanego. Natomiast przeciwnie, żądanie nałożenia na stronę powodową powyższego obowiązku, i to w znacznej wysokości wskazanej przez pozwanego, może zostać ocenione w gruncie rzeczy jako wyraz dążenia do uniemożliwienia przeciwnikowi dochodzenia zgłoszonego roszczenia (pogrubienie redakcji). Uwzględnienie żądania pozwanego godziłoby więc w rzeczywistości w konstytucyjnie gwarantowane prawo do sądu” – czytamy w uzasadnieniu.

Pierwsza rozprawa w październiku

Po ponad półtora roku od złożenia wniosku, 11 października, odbędzie się pierwsza rozprawa w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. Zadecyduje ona o tym, czy sprawa może być rozstrzygana w trybie postępowania grupowego. To dopiero pierwszy etap długiej batalii, w której, jak pokazują losy innych pozwów, obie strony sięgają po wszystkie możliwe narzędzia.

Najświeższym przykładem może być sprawa przeciwko Bankowi Millennium, gdzie pozwany również zażądał złożenia kaucji i nieskutecznie odwoływał się od niekorzystnej dla niego decyzji. Kredytobiorcy z kolei, z powodzeniem, odwołali się od wyroku sądu okręgowego, który uznał, że sprawa nie może być rozpatrywana w trybie postępowania grupowego.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (62)

dodaj komentarz
~uwieziona-we-franku
A może by tak przestać płacić. .. na razie głównym argumentem politykow jest to że dobrze spłacamy co pokazuje nas jako tych bogatych. zmienmy to. W naszym szanownym kraju pomaga się tylko ludziom niewydolnym, nieporadnym tym co nie potrafią zarobić ma wyprawkę szkolna dla dziecka. A jak regularnie płacisz jesteś tym bogatym. złym A może by tak przestać płacić. .. na razie głównym argumentem politykow jest to że dobrze spłacamy co pokazuje nas jako tych bogatych. zmienmy to. W naszym szanownym kraju pomaga się tylko ludziom niewydolnym, nieporadnym tym co nie potrafią zarobić ma wyprawkę szkolna dla dziecka. A jak regularnie płacisz jesteś tym bogatym. złym cwaniakiem... do diabla czy ja coś ukradlam, spsocilam ze za karę (za regularna spłatę) od kilku lat nie mogę się wyprowadzić z niesprzedawalnego mieszkania!!!
~zed
ZALÓZCIE SOBIE ROR-y w BPH Z bezpłatnymi wypłatami z bankomatów, a następnie wypłacajcie jak najmniejsze kwoty ( 10 i 20 zl ) Bank ponosi koszty na rzecz właścicieli bankomatów. Jeśli postąpi tak kilka tysięcy ludzi bank to odczuje.
~Wojtek
"BPH - Po prostu fair" szczególnie fair jest próba torpedowania rozstrzyganią sporów przed sądem. Przecież jak każdy z tego pozwu zbiorowego miał wpłacić po 5-20tys to był by to już koniec procesu. Ludzie mają albo na raty albo na kaucję.

Prawdziwe oblicze banku
~TL
Kredyty niby-to-walutowe to typowy przykład inżynierii finansowej 21 wieku.

Banki malipulowały kursem http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/piec-wielkich-bankow-musi-zaplacic-5-6-mld-dolarow,544130.html
i udzielały kredytów tylko wtedy gdy miały pewność sowitego zarobku


2006 - wartość udzielonych kredytów (25mld
Kredyty niby-to-walutowe to typowy przykład inżynierii finansowej 21 wieku.

Banki malipulowały kursem http://tvn24bis.pl/ze-swiata,75/piec-wielkich-bankow-musi-zaplacic-5-6-mld-dolarow,544130.html
i udzielały kredytów tylko wtedy gdy miały pewność sowitego zarobku


2006 - wartość udzielonych kredytów (25mld PLN), 118tys kredytow- cena franka ~2.5PLN, marża pow 1%
2007 - wartość udzielonych kredytów (33mld PLN) 98tys kredytow- cena franka ~2.2PLN, marża ok 1%
2008 - wartość udzielonych kredytów (56mld PLN) , 165tys kredytow- cena franka ~2.0PLN, marża ok 0.5-1%
2009 - wartość udzielonych kredytów (5mld PLN) , 18tys kredytow- cena franka ~3 PLN marża 2-3%
2010 - wartość udzielonych kredytów (3mld PLN) , 8tys kredytow- cena franka ~2.8PLN marża 2-3%
2011 - wartość udzielonych kredytów (3mld PLN), 10tyskredytow - cena franka ~3 PLN marża 2-3%

(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Q-tas
Apel do franksterów którzy nie poczuwają się do żadmej odpowiedzialności za to co podpisali:

Poinformujcie też pracodawcę że nie odpowiadacie za to co podpisujecie. Szczególnie ci od których zależy życie innych, np potwierdzający, że jakiś budynek się nie zawali.
~Adam222
Durniu jeśli umowa jest sprzeczna z prawem to jest nieważna i nie ma żadnego znaczenia czy ją ktoś podpisał czy nie.
~Q-tas odpowiada ~Adam222
Ale umowa jest nieważna wtedy kiedy uznają tak sądy a nie kiedy Tobie się tak zdaje (albo kiedy Tobie tak pasuje).

Poza tym nie wyzywaj innych od durni bo to Ty a nie ja pierd.lileś się we franki na resztę życia. I kto tu jest durniem? I taki będzie innym mówił że jest mądrzejszy?
~Jagna odpowiada ~Q-tas
W kwesti mądrości... Mądrzy ludzie nie pisza komenatrzy na akord albo od sztuki. Mądrzy ludzie wyciągają wniski, a ty dalej chrzanisz te same teksty wg opracowanych skryptów.
Więc nie pouczaj innych matołku.
~kredytobiorca odpowiada ~Q-tas
jak możesz nazywać kogoś durniem że sam wpakowałeś się na minę to do kogo masz pretensje jeżeli cię nie stać było na raty to trzeba było nie brać kredytu ja miałem w markach potem w euro i musiałem spłacić w całości więc dlaczego ty masz nie spłacać jesteś przecież zdrowy na umyśle i wiedziałeś co jak możesz nazywać kogoś durniem że sam wpakowałeś się na minę to do kogo masz pretensje jeżeli cię nie stać było na raty to trzeba było nie brać kredytu ja miałem w markach potem w euro i musiałem spłacić w całości więc dlaczego ty masz nie spłacać jesteś przecież zdrowy na umyśle i wiedziałeś co podpisujesz

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki