REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Niemiecki dziennik: Polska Robertem Lewandowskim światowej gospodarki

2021-03-31 14:58
publikacja
2021-03-31 14:58
Niemiecki dziennik: Polska Robertem Lewandowskim światowej gospodarki
Niemiecki dziennik: Polska Robertem Lewandowskim światowej gospodarki
fot. Kacper Pempel / / Reuters

Niemiecki dziennik "Rheinische Post" odnotowuje sukcesy gospodarcze, jakie Polska osiąga mimo światowego kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Zwraca uwagę na rekordowy eksport do Niemiec i niskie bezrobocie. "Polska pisze swoją wyjątkową historię sukcesu po komunizmie nawet w czasach pandemii".

Wartość polskiego eksportu do zachodniego sąsiada na poziomie 58,1 mld euro w 2020 roku przebiła o jeden procent rekord z poprzedniego roku. "Tym samym kraj cudu gospodarczego stał się czwartym na świecie największym dostawcą do Niemiec i po raz pierwszy pokonał Francję. Tylko giganci Chiny i USA oraz Holandia z jej silnym przemysłem naftowym i gazowym były lepsze" - zauważa "Rheinische Post" w tekście, który we wtorek ukazał się w papierowym wydaniu.

"Polska była i jest istotnym stabilizatorem dla niemieckiej gospodarki w czasie koronakryzysu” – mówi gazecie Lars Gutheil, który kieruje Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo-Handlową w Warszawie.

Dziennik podkreśla, że trzecia fala pandemii koronawirusa bardzo mocno uderzyła w Polskę, co mogłoby się objawić znacznym spadkiem w gospodarce i handlu, a jednak jest odwrotnie i "nawet w czasach pandemii Polska kontynuuje swoją wyjątkową postkomunistyczną historię sukcesu, jak gdyby koronawirus z punktu widzenia gospodarki był jedynie katarem" – pisze "Rheinische Post".

Przykładem jest "cud na rynku pracy" z bezrobociem na poziomie 3,1 proc. w styczniu. Polska była drugim po Japonii krajem z najniższym bezrobociem wśród 37 państw OECD.

"PKB w pandemicznym roku 2020 wprawdzie po raz pierwszy od światowego kryzysu finansowego był lekko na minusie. Ale tak jak wówczas, Polska, która od przełomu tysiącleci potroiła swój PKB, przeszła kryzys najlepiej spośród państw UE" – pisze gazeta. Recesja na poziomie 2,8 proc. PKB to nic w porównaniu ze spadkiem PKB o 8,3 procent we Francji. Niemiecka gospodarka skurczyła się zaś o 5 proc.

Gutheil wśród mocnych stron polskiej gospodarki wymienia jej dość silną dywersyfikację i dużą liczbę małych i średnich przedsiębiorstw. Decydujące dla rozwoju i modernizacji infrastruktury były miliardy z funduszy unijnych, które "Polska wykorzystuje tak efektywnie, jak żaden inny kraj członkowski". W złych czasach zaletą okazało się też to, że Polska nie należy do strefy euro; przez osłabienie złotego względem euro import z Polski stał się tańszy w czasie pandemii.

Dziennik cytuje też wypowiedź ekonomisty Banku Światowego Marcina Piątkowskiego, który ocenił, iż "Polska jest Robertem Lewandowskim światowej gospodarki". Piątkowski twierdzi również, że na wschodzie UE Polska ze swoją "wyjątkową konkurencyjnością, ma historyczną szansą na gospodarcze wyprzedzenie Zachodu".

Z Berlina Berenika Lemańczyk

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (38)

dodaj komentarz
qart
Czy TVN podał tą wiadomość? :-)
marxs
"Osłabienie Francji i wyjście W. Brytanii z UE powoduje, że Niemcy nie mają hamulców, żeby realizować swoje egoistyczne interesy i ignorować inne kraje - mówi w rozmowie z PAP były szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. Jego zdaniem niezbędna jest przeciwwaga dla Berlina. Szansą na to może być - według "Osłabienie Francji i wyjście W. Brytanii z UE powoduje, że Niemcy nie mają hamulców, żeby realizować swoje egoistyczne interesy i ignorować inne kraje - mówi w rozmowie z PAP były szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. Jego zdaniem niezbędna jest przeciwwaga dla Berlina. Szansą na to może być - według europosła - sojusz Polski, Węgier i Włoch w PE."-rzeczywiście PIS to Paranoja i Schizofrenia

tytush
ale wlacz najnowsze dane GUS i w koncu stycznia 2021 bylo bezrobocie rejestrowe 2 cyfrowe w najbogatszym wojewodztwie mazowieckim - nastepujace - oficjalne dane GUS pow gostyninski tylko 14,5% , powiat makowski tylko 16,7% , pow kozienicki tylko 11,3% , lipski 11,1% , ostrolecki 10,0 % , pow plocki 11,9% , pow plonski 11,1 % , ale wlacz najnowsze dane GUS i w koncu stycznia 2021 bylo bezrobocie rejestrowe 2 cyfrowe w najbogatszym wojewodztwie mazowieckim - nastepujace - oficjalne dane GUS pow gostyninski tylko 14,5% , powiat makowski tylko 16,7% , pow kozienicki tylko 11,3% , lipski 11,1% , ostrolecki 10,0 % , pow plocki 11,9% , pow plonski 11,1 % , pow przysuski 17,3% , pow pultuski 13,5% , pow radomski 18,1% , pow sierpecki 15,7% pow Szydlowiecki tylko 25,3% , pow zwolenski 12,3% , pow zurominski 14,7% pow zyrardowski 11,2% miasto radom 12,6% - no to dlaczego tymi danymi sie nie chwala - na kazda rzecz mozna spojrzec z roznej strony - czy to male bezrobocie
jes
Dokładnie tak. Czyli z kontuzją i zchorowana.
grab
Marcin Piątkowski namaszczony "ekspert" PiS, powiedział co wiedział, a raczej co mu kazano.
Wyprzedzić zachód możemy tylko wtedy kiedy Zachód zacznie się cofać przez 50 lat.
demeryt_69
Pełne zatrudnienie, hehe ... ponad 2 mln ludzi wyemigrowało z powodów ekonomicznych (z czego spora część do Rajchu) i na dodatek status bezrobotnego w tym rozmodlonym skansenie się traci poprzez niestawienie się na wyznaczony termin w bidzie - czy te Fryce grają w kulki?

PS. Temu dziennikowi szefuje Moritz Döbler
Pełne zatrudnienie, hehe ... ponad 2 mln ludzi wyemigrowało z powodów ekonomicznych (z czego spora część do Rajchu) i na dodatek status bezrobotnego w tym rozmodlonym skansenie się traci poprzez niestawienie się na wyznaczony termin w bidzie - czy te Fryce grają w kulki?

PS. Temu dziennikowi szefuje Moritz Döbler - szalom!
demeryt_69
Do tego to tandetne porównanie do Levi'ego "Polska jest Robertem Lewandowskim światowej gospodarki" - dlaczego on strzela tylko dla Bayernu wespół z resztą tej legii cudzoziemskich kopaczy, a nie dla reprezentacji Polski?

grzegorzkubik
Zatem czas byśmy nie wykłócali się o reparacje wojenne tylko nawiązali wielka współpracę z Niemcami. Bogaty kraj, rozwinięty. Lepiej zyskamy współpracując niż kłócąc się. Możemy naprawdę dużo zyskać i rozwinąć kraj.
jes
To jak to w końcu jest grzesiu??? Dobry ten Niemiec czy "nedobry".
Jak mówi o naszych sądach to zły, jak chwali przedsiębiorców, którzy w większości nie cierpią pisu to nagle stał się dobrym Niemcem?

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki