Niemcy: w przemyśle najgorzej od ponad 10 lat

Indeksy PMI mierzące koniunkturę w sektorze przemysłowym głównych gospodarek strefy euro rozminęły się z oczekiwaniami ekonomistów. To kolejny rozdział w historii pod tytułem „Zachód gospodarczo spowalnia”.

(Reuters)

Nowy dzień, nowe fatalne dane z europejskiego przemysłu. Głównym hamulcowym ponownie okazują się Niemcy, gdzie wstępny przemysłowy PMI wskazał we wrześniu 41,4 pkt. To najniższy odczyt od 10 lat i 3 miesięcy, kiedy świat zmagał się z pierwszą fazą kryzysu. Ekonomiści liczyli tymczasem na wzrost względem sierpnia, z 43,5 pkt. do 44 pkt.

Nico lepiej, choć również rozczarowująco, sytuacja wciąż wygląda we Francji. Tam przemysłowy PMI w bieżącym miesiącu zatrzymał się na 50,3 pkt. wobec oczekiwanych 51,2 pkt. W sierpniu francuski indeks wyniósł natomiast 51,1 pkt.

Lepiej od przemysłu wciąż wypadają europejskie usługi. W Niemczech indeks ten wyniósł 52,5 pkt., we Francji 51,6 pkt. Oczekiwania tymczasem były znacznie wyższe – odpowiednio 54,3 pkt. i 53,2 pkt.

W efekcie łączny wskaźnik dla niemieckiego sektora prywatnego (composite PMI) spadł do 49,1 pkt. Jest to pierwszy od 6,5 roku odczyt poniżej kluczowego poziomu 50 pkt.

Negatywny obraz rysuje się także w danych z całej strefi euro. Przemysłowy PMI wyniósł w we wrześniu 45,6 pkt. (najmniej od 83 miesięcy) wobec 47 pkt. w sierpniu i oczekiwaniach na poziomie 47,3 pkt. W przypadku usług wynik dla całej strefy euro wyniósł 52 pkt. wobec 53,5 pkt. przed miesiącem i oczekiwanych 53,3 pkt.

Indeks PMI (Purchasing Managers Index, pol. Indeks Menadżerów Logistyki) powstaje na podstawie anonimowych ankiet przeprowadzanych wśród menedżerów firm. Odpowiadają w nich na pytania dotyczące takich zagadnień jak zamówienia, zatrudnienie, płatności, ceny czy zapasy. Wskaźnik ten uważany jest za wskaźnik wyprzedzający. Przyjmuje wartości od 0 do 100 pkt., przy czym wyższy niż 50 pkt. oznacza, że dany sektor się rozwija, natomiast niższy świadczy o pogorszeniu sytuacji. 

Dzisiejsze dane są jedynie wstępne, oparte o wyniki 85-90 proc. comiesięcznych ankiet przesyłanych przez menedżerów logistyki i opracowywanych przez firmę badawczą Markit. Kolejny przegląd indeksów PMI, w ramach którego zaprezentowane zostaną finalne odczyty oraz dane dla szerszego wachlarza krajów (w tym Polski), odbędzie się 1 października.

- Niemiecka gospodarka słabnie w przededniu ostatniego kwartału. Jeżeli pozostanie na bieżącym kursie, to do końca 2019 r. nie zobaczymy w niej wzrostu. (…) Dane z przemysłu są po prostu okropne. Niepewność związana z wojnami handlowymi, perspektywy dla branży motoryzacyjnej oraz brexit paraliżują nowe zamówienia – napisał w komentarzu do dzisiejszych danych Phil Smith, ekonomista IHS Markit.

Coraz słabsze dane z Niemiec wskazują na to, że największa gospodarka Europy znajduje się w recesji. Ostatecznie przekonamy się o tym dopiero 14 listopada, kiedy Destatis przedstawi dane za trzeci kwartał. Przypomnijmy, że drugi kwartał Niemcy zakończyły pod kreską.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 7000

W roku 2008 osoba która zarabiała 4000 zł zarabiała 1200 euro. Jestem ciekawy kto od roku 2008 ma identyczne zarobki

! Odpowiedz
1 5 bha

Jakie dominują na rynku coraz szerzej zarobki w większości krajów od dawna ,takie i w końcu dane gospodarki ,a więc niestety coraz częściej minimalnie minimalne ,cóż jedno z drugim jest ściśle powiązane.

! Odpowiedz
20 12 prs

Tępy, ciasny, niemiecki nacjonalizm dostali w łeb Brexitem.

Chodza jak zamroczeni, nie wiedza co sie dzieje, gospodarka siadla a to tylko prawy prosty, gdzie tam kombinacja ciosow, czy pelny atak..

Pomysl na rozwoj polegl, zatopiony na maksa, lezy na dnie - kołchoz sie sypie..

Churchill mowil ze Niemcy nalezy bombardowac profilaktycznie, zapobiegawczo, raz na piecdziesiat lat - mial racje.

Oni o tym wiedza.
Wiedza ze beda leżeć na glebie i kwiczec.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 8 marxs

wniosek z tego info powyżej: oj nie będzie papu dla obywateli i obywatelek PISiego polaczkowa to są juz ich ostatnie miesiące fajnego życia za bezmyslne kredyty i niespłacalne długi

! Odpowiedz
34 15 ajwaj

Tu jeszcze nie ma skutków pakietów klimatycznych za mld. róznych w tym bajki CO2, co przemysl energet. okresla jako masakre, zwiazki zaw. równiez, codziennie nowe problemy MOTO:
np. DEUTZ dzis -0,44 EUR -8,16 % ostrzezenie,
od 1864, moze nie przezyc Merkel & Co., sciemy klimatu

! Odpowiedz
10 31 lubi01

wojna celna TRUMP - CHINY odbija rykoszetem w Niemcy. Nie jest to dla nas pozytywna wiadomość, kilku idiotów się cieszy na tym forum ale stety/niestety gospodarczo jesteśmy powiązani z Niemcami.

! Odpowiedz
0 19 kris74keh

Racja dlatego tak ważna jest dywersyfikacja i zdobywanie nowych rynków, choć to trudna sztuka.

! Odpowiedz
10 8 silvio_gesell

Przy nadwyżkach budżetowych to nieuniknione.

! Odpowiedz
7 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 7 karbinadel

A można poprosić o wersję w języku polskim?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil