Niemiecka gospodarka znów pod kreską

W drugim kwartale 2019 roku produkt krajowy brutto Niemiec był realnie o 0,1% niższy niż w pierwszym kwartale.

Wyrównana sezonowo realna dynamika PKB Niemiec w II kw. wyniosła -0,1% kdk i 0,0% rdr – poinformował Destatis. Dane nie zaskoczyły ekonomistów. Rynkowy konsensus zakładał spadek niemieckiego PKB o 0,1% kdk po wzroście o 0,4% kdk kwartał wcześniej.

(Destatis.)

Kłopoty największej gospodarki Europy od dawna nie są żadną tajemnicą. Już w drugiej połowie 2018 roku Niemcy „uciekły spod topora” i dzięki minimalnie dodatniemu wzrostowi PKB w czwartym kwartale nie obwołano tzw. technicznej recesji rozumianej jako dwa z rzędu kwartały spadku PKB.

W drugim kwartale pozytywny wpływ na PKB miał popyt krajowy. Wzrosły zarówno wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych jak i wydatki rządowe. Czynnikiem hamujący niemiecką gospodarkę był handel zagraniczny – eksport spadł mocniej niż import. Zmalały także wydatki inwestycyjne w budownictwie – wyjaśnia Destatis.

Poważne problemy przeżywa przede wszystkim sektor przemysłowy. Wskaźniki PMI od wielu miesięcy sygnalizują głęboką recesję w tym segmencie niemieckiej gospodarki. Recesję w sektorze wytwórczym potwierdziły dane o produkcji przemysłowej, która w czerwcu odnotowała najsilniejszy spadek od dekady.

Minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier oświadczył w środę, że opublikowane przez Federalny Urząd Statystyczny dane dotyczące PKB za drugi kwartał bieżącego roku, to sygnał ostrzegawczy. Recesji można jednak jeszcze uniknąć - uważa chadecki polityk.

O 10:00 GUS opublikuje wstępny szacunek produktu krajowego brutto Polski za II kwartał 2019 r. Godzinę później statystyki dla większości krajów Unii Europejskiej poda Eurostat.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 25 1as

Wincyj imigrantów! Pomogą Niemcom, ruszą masowo do pracy będzie piknie!
Ups...to niepoprawne politycznie, oni nie powinni się przemęczać...

! Odpowiedz
37 42 eagleeye

Ile można !?!?!? Co mamy teraz Islamskiej Republice Federalnej Niemiec pomagać finansowo.

Widać że jest kiepsko bo wczoraj dzwonili do mnie z VAG i pytali się czy nie jestem zainteresowany zakupem ich "złomochodu". Cóż żadnych aut od nich za niebotyczne pieniądze gdzie mam koreańca o 1/3 tańszego a do tego lepiej wyposażonego

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
43 18 jes

Powinieneś ograniczyć się tylko do komentarzy, które podeślą ci z Nowogrodzkiej. Jak coś od siebie napiszesz to ma to poziom 6-latka.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil