Niemiecka gospodarka znów pod kreską

W drugim kwartale 2019 roku produkt krajowy brutto Niemiec był realnie o 0,1% niższy niż w pierwszym kwartale.

Wyrównana sezonowo realna dynamika PKB Niemiec w II kw. wyniosła -0,1% kdk i 0,4% rdr – poinformował Destatis. Dane nie zaskoczyły ekonomistów. Rynkowy konsensus zakładał spadek niemieckiego PKB o 0,1% kdk po wzroście o 0,4% kdk kwartał wcześniej.

(Destatis.)

Kłopoty największej gospodarki Europy od dawna nie są żadną tajemnicą. Już w drugiej połowie 2018 roku Niemcy „uciekły spod topora” i dzięki minimalnie dodatniemu wzrostowi PKB w czwartym kwartale nie obwołano tzw. technicznej recesji rozumianej jako dwa z rzędu kwartały spadku PKB.

W drugim kwartale pozytywny wpływ na PKB miał popyt krajowy. Wzrosły zarówno wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych jak i wydatki rządowe. Czynnikiem hamujący niemiecką gospodarkę był handel zagraniczny – eksport spadł mocniej niż import. Zmalały także wydatki inwestycyjne w budownictwie – wyjaśnia Destatis.

Poważne problemy przeżywa przede wszystkim sektor przemysłowy. Wskaźniki PMI od wielu miesięcy sygnalizują głęboką recesję w tym segmencie niemieckiej gospodarki. Recesję w sektorze wytwórczym potwierdziły dane o produkcji przemysłowej, która w czerwcu odnotowała najsilniejszy spadek od dekady.

Minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier oświadczył w środę, że opublikowane przez Federalny Urząd Statystyczny dane dotyczące PKB za drugi kwartał bieżącego roku, to sygnał ostrzegawczy. Recesji można jednak jeszcze uniknąć - uważa chadecki polityk.

O 10:00 GUS opublikuje wstępny szacunek produktu krajowego brutto Polski za II kwartał 2019 r. Godzinę później statystyki dla większości krajów Unii Europejskiej poda Eurostat.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 18 1as

Wincyj imigrantów! Pomogą Niemcom, ruszą masowo do pracy będzie piknie!
Ups...to niepoprawne politycznie, oni nie powinni się przemęczać...

! Odpowiedz
36 38 eagleeye

Ile można !?!?!? Co mamy teraz Islamskiej Republice Federalnej Niemiec pomagać finansowo.

Widać że jest kiepsko bo wczoraj dzwonili do mnie z VAG i pytali się czy nie jestem zainteresowany zakupem ich "złomochodu". Cóż żadnych aut od nich za niebotyczne pieniądze gdzie mam koreańca o 1/3 tańszego a do tego lepiej wyposażonego

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
39 16 jes

Powinieneś ograniczyć się tylko do komentarzy, które podeślą ci z Nowogrodzkiej. Jak coś od siebie napiszesz to ma to poziom 6-latka.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil