REKLAMA

Niedzielski: Reforma psychiatrii dziecięcej zaczyna działać w ramach systemu

2021-10-27 16:21
publikacja
2021-10-27 16:21
Niedzielski: Reforma psychiatrii dziecięcej zaczyna działać w ramach systemu
Niedzielski: Reforma psychiatrii dziecięcej zaczyna działać w ramach systemu
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Reforma psychiatrii dziecięcej nabiera rozpędu i zaczyna funkcjonować w ramach systemu opieki zdrowotnej – powiedział w środę w Centrum Pediatrii w Sosnowcu minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jej głównym założeniem jest zwiększenie dostępności do pomocy psychologicznej i psychiatrycznej, m.in. poprzez rozbudowę placówek z kadrą psychologów i psychoterapeutów, gdzie każde dziecko szybko znajdzie pomoc.

W środę minister Adam Niedzielski odwiedził Centrum Pediatrii w Sosnowcu, gdzie wraz z pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży prof. Małgorzatą Janas-Kozik przedstawił stan zaawansowania postulowanej od lat reformy. "Jesteśmy w sytuacji, że reforma, którą pani profesor przygotowała razem z zespołem, nabiera rozpędu i zaczyna funkcjonować już w ramach systemowych – nie na zasadzie pewnej próby czy pilotażu, tylko już w pełni możemy obserwować i powoli też ewaluować pierwsze skutki tej reformy" – powiedział minister podczas konferencji prasowej.

"Głównym założeniem tej reformy było przeniesienie ciężaru opieki psychiatrycznej wśród dzieci i młodzieży z ośrodków szpitalnych na opiekę środowiskową, bo to jest nie tylko kwestia lepszego dotarcia i zwiększenia dostępności, ale też tego, że liczba psychiatrów dziecięcych to niecałe 500 - to na pewno nie jest grupa zawodowa, która jest w stanie udźwignąć opiekę nad całą populacją dzieci i młodzieży" – dodał.

Reforma zakłada świadczenie opieki psychiatrycznej na trzech poziomach. Pierwszy to pomoc środowiskowa w ośrodkach, których kadra to psycholodzy, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. "Można się tam zgłosić z problemami wręcz +z ulicy+, a interwencja zostanie podjęta najdalej w ciągu tygodnia" – wyjaśniła prof. Janas-Kozik. Dodała, że 60 proc. zgłaszających się do takich ośrodków uzyskuje już na tym poziomie wystarczającą i odpowiednią do ich potrzeb pomoc.

Drugi poziom to dzienna terapia szpitalna, połączona z możliwością nauki, której zaletą jest to, że leczone dziecko nie jest "wyrywane" ze swojego środowiska. Trzeci poziom stanowi szpitalnictwo psychiatryczne.

"Chcemy zapewnić dostępność w całej Polsce (do środowiskowych poradni psychologiczno-psychoterapeutycznych – PAP). W tej chwili mamy 327 takich ośrodków. Założenie jest takie, żeby praktycznie w każdym powiecie był taki ośrodek. Docelowo ich liczba powinna być nieco mniejsza niż 400" – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia zwrócił uwagę, że na mapie Polski widać jeszcze "białe plamy" w dostępie do ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. "Mamy trzy województwa, w których musimy dokontraktować te usługi. To Dolnośląskie, Łódzkie i Zachodniopomorskie" - wskazał.

Jak dodał, w pozostałych regionach "białe plamy" są bardzo niewielkie. "NFZ ogłasza non stop konkursy w tym zakresie, nie zawsze są chętni. Ale my też będziemy prowadzili dosyć surową weryfikację jakościową, więc będziemy mieli do czynienia z rotacja tych ośrodków. Nacisk na jakość będzie bardzo wymierny" – zapewnił minister.

Prof. Małgorzata Janas-Kozik podkreśliła, że reforma jest realizowana w sposób ewolucyjny, a jej efekty podlegają ocenie. "Psychiatria dzieci i młodzieży reformuje się systemowo nie niszcząc struktur, które są - niczego się nie likwiduje, nie zamyka" – powiedziała.

Zwróciła też uwagę na drugi aspekt reformy – kształcenie kadry, której brak był jednym z powodów kryzysu psychiatrii dziecięcej. Utworzono nową, finansowaną przez państwo specjalizację w ochronie zdrowia – psychoterapię dzieci i młodzieży, a w ramach specjalizacji psychologii klinicznej stworzono ścieżkę psychologii klinicznej dzieci i młodzieży. Ministerstwo Zdrowia wyasygnowało też 8 mln zł na opracowanie standardów organizacyjnych, merytorycznych, diagnostycznych i terapeutycznych dla wszystkich trzech poziomów opieki psychiatrycznej nad dziećmi.

Prof. Janas-Kozik podkreśliła, że pandemia nasiliła jeszcze problemy psychiczne, zwiększając grupę potrzebujących fachowej pomocy o 30 proc. Minister Niedzielski zapewnił, że również z tego punktu widzenia nauka stacjonarna dzieci i młodzieży w szkołach "jest priorytetem". "To bardzo ważny argument za tym, żeby nauka stacjonarna była utrzymywana za wszelka cenę po to, żeby nie fundować zmianami dotyczącymi obostrzeń i trybu nauki niestabilnych warunków, które będą oznaczały kolejne konieczności adaptacji" – zaakcentował minister. (PAP)

Autorka: Anna Gumułka

lun/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
mararok
Jak zawsze rozwiązywanie problemów, które się samemu wywołało...
jpelerj
Po tych enuncjacjach ministra można tylko współczuć niezamożnym osobom, które mają (nawet drobne) problemy z psychiką. To, co w cywilizowanych krajach leczy się od ręki, u nas będzie pewnie skutkowało wykluczeniem społecznym, "żółtymi papierami" i okadzaniem tudzież zdrowaśkami. I pewnie jedyną psychoterapię Po tych enuncjacjach ministra można tylko współczuć niezamożnym osobom, które mają (nawet drobne) problemy z psychiką. To, co w cywilizowanych krajach leczy się od ręki, u nas będzie pewnie skutkowało wykluczeniem społecznym, "żółtymi papierami" i okadzaniem tudzież zdrowaśkami. I pewnie jedyną psychoterapię zapewnią sekty.

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki