REKLAMA

Netflix rozczarował inwestorów. Przybyło „tylko” 4 miliony abonentów

2021-04-20 22:32, akt.2021-04-21 08:52
publikacja
2021-04-20 22:32
aktualizacja
2021-04-21 08:52
fot. Vantage_DS / Shutterstock

Akcje Netfliksa doznały silnej przeceny po publikacji przez spółkę wyników za pierwszy kwartał. Spółka rozczarowała inwestorów słabszym przyrostem liczby użytkowników i jeszcze słabszymi prognozami na bieżący kwartał.

Liczba opłacanych subskrypcji w pierwszych trzech miesiącach 2021 roku wzrosła o 3,98 mln – poinformował Netflix. To wynik znacznie słabszy od 8,5 mln w poprzednim kwartale oraz wyraźnie poniżej 6 mln oczekiwanych przez analityków. Zarząd spodziewa się, że w trwającym właśnie kwartale baza abonentów zwiększy się jedynie o milion, co byłoby najniższym przyrostem w historii spółki.

Netflix ma za sobą bardzo udany, „pandemiczny” rok 2020, podczas którego zwiększył liczbę opłacanych subskrypcji o bezprecedensowe 36,6 mln. Lecz równocześnie antycovidowe lockdowny opóźniły prace nad nowymi produkcjami filmowymi, które w poprzednich latach przyciągały klientów na platformę Netfliksa. Stąd bierze się niska prognoza na bieżący kwartał. Analitycy liczą, że druga połowa roku przyniesie szybszy wzrost liczby klientów.

Akcje Netfliksa w handlu posesyjnym przeceniono o 8,8%, do 501,44 dolarów. Rzecz w tym, że spółka wyceniana jest przez rynek ekstremalnie wysoko – na równowartość 90-krotności zysków za 2020 rok. W tak astronomicznej wycenie wliczone są oczekiwania względem dalszego dynamicznego wzrostu. Stąd tak nagła reakcja kursu.

Same wyniki kwartalne bowiem nie wypadły źle. Przychody wzrosły o 24% rdr, osiągając poziom 7,16 mld dolarów wobec rynkowego konsensusu na poziomie 7,13 mld USD. Zysk na akcję wyniósł 3,75 USD, wyraźnie przebijając medianę prognoz analityków na poziomie 1,57 USD.

Problem w tym, że nawet przy tak solidnej dynamice wyników zyski generowane przez Netflix nie bardzo przystają do jego kapitalizacji. Ta „internetowa wypożyczalnia filmów” jest obecnie wyceniana na blisko ćwierć miliarda dolarów, a w całym 2020 roku zarobiła raptem 2,76 mld USD. Licząc wyniki za ostatnie cztery kwartały zysk netto wyniósł 3,76 mld USD, co daje relację c/z na poziomie 65. Zatem nawet gdyby w tym roku Netflix podwoił wyniki, to i tak pozostałby bardzo drogi.

Dlatego też zarząd spółki podejmuje działania zmierzające do poprawienia rentowności. W lutym podniósł ceny abonamentu w USA i w Kanadzie. Ponadto zaczął zwalczać dzielone konta, aby zwiększyć przychody. Równocześnie Netflix zmaga się z coraz silniejszą konkurencją. Widoczne jest to zwłaszcza na rynku amerykańskim, gdzie rynkowy udział kalifornijskiej spółki spadł do 8,5% z 16,2% rok temu.

KK

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (28)

dodaj komentarz
steven69
Ja więcej nie będę oglądał netflix z prostego powodu, ta ich propaganda lewicową jest tak głupia i infantylna, że odbiera przyjemność z oglądania filmu. Kropka.
gronostaj
Widzę, że na forum zjazd prawicowych rasistowskich i ksenofobicznych trolli.

A co do netfliksa. Nic nie może rosnąć w nieskończoność. Pewnie niedługo zabronią współdzielenia kont, aby podciągnąć wyniki.
the_mind_renewed
Każdy ich film i serial to nachalne LGBT, murzyny w każdej scenie i nawet pedofilia.
matpoz1
Każda zachodnia tak, na szczęście produkcje z Korei czy Japonii nie są tak nafaszerowane lewacką ideologią.
the_mind_renewed
Może jest zbyt mało tęczowego gawna i tweerkujących dzieci ?
the_mind_renewed
To bardzo dobry objaw. Znaczy społeczeństwa nam mądrzeją, a stojące za Netflixem socjal komunistyczne naczalstwo przekonuje się że indoktrynacja społeczeństwa nie postępuje planowo. Socjal komunizm nigdy się nie udał ale uparcie hochsztaplerzy polityczni ciągle próbują.
chojnak
Netflix? Czy to nie ta propagandowa firma od ideologii "netflixizmu"? Czyli pisania historii na nowo baśniowymi elementami ociekającymi 'soszial dżastys' oraz kreowania rasistowskich trendów multikulturalno-reprodukcyjnych ?
andre92
'..Ta „internetowa wypożyczalnia filmów” jest obecnie wyceniana na blisko ćwierć miliarda dolarów, a w całym 2020 roku zarobiła raptem 2,76 mld USD. Licząc wyniki za ostatnie cztery kwartały zysk netto wyniósł 3,76 mld USD.." Czyli jak?? zysk większy niż to co zrobiła?? i w dodatku wyceniana na ćwierć '..Ta „internetowa wypożyczalnia filmów” jest obecnie wyceniana na blisko ćwierć miliarda dolarów, a w całym 2020 roku zarobiła raptem 2,76 mld USD. Licząc wyniki za ostatnie cztery kwartały zysk netto wyniósł 3,76 mld USD.." Czyli jak?? zysk większy niż to co zrobiła?? i w dodatku wyceniana na ćwierć miliarda (250mln) na mniej niż 10% jej rocznego zysku??

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki