REKLAMA
Tour de spółki

KNF odpowiada Idea Bankowi: takie działanie jest nieakceptowalne

2020-09-04 15:46
publikacja
2020-09-04 15:46
fot. Jaap Arriens / ZUMA Press

Komisja Nadzoru Finansowego ocenia, że najwłaściwszym sposobem uzupełnienia luki kapitałowej w Idea Banku byłoby dokapitalizowanie go przez większościowego akcjonariusza, do czego był on zobowiązany i wielokrotnie wzywany - poinformował KNF w komunikacie.

"Do takiego dokapitalizowania jednak nie doszło z powodu biernej postawy akcjonariusza. Także ogłaszane kilkukrotnie przez akcjonariusza i bank procesy inwestorskie, mające na celu pozyskanie inwestora zewnętrznego, który dokapitalizowałby bank, skończyły się niepowodzeniem ze względu na brak jakiegokolwiek podmiotu zainteresowanego inwestycją w Idea Bank, mogącą prowadzić do jego niezbędnego dokapitalizowania" - napisano w przesłanym PAP Biznes stanowisku KNF.

Idea Bank kontra BFG. Bank chce zmiany kuratora

Zarząd Idea Banku poinformował o złożeniu do Komisji Nadzoru Finansowego wniosku dotyczącego odwołania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z funkcji kuratora banku. Idea zarzuca BFG niewłaściwe wypełnianie tej roli.

 

"Mając na uwadze całokształt procesu związanego z ostatecznie nieefektywnym dochodzeniem do pożądanego stanu uzupełnienia luki kapitałowej i podniesienia wskaźników wypłacalności Idea Banku, należy stwierdzić, że sytuacja taka jest nieakceptowalna z punktu widzenia organu nadzoru" - dodano.

KNF podała, że prezentowane w ostatnim czasie przez bank rozwiązania mają postać "jednorazowych operacji, polegających na przesunięciach środków w ramach tej samej grupy podmiotów powiązanych z Leszkiem Czarneckim, bez zaangażowania nowych środków finansowych z zewnątrz".

"Tego rodzaju jednorazowe operacje nie są w stanie realnie poprawić sytuacji banku, przez co nie mogą być traktowane jako wiarygodny scenariusz powrotu na ścieżkę jego trwałej poprawy sytuacji ekonomiczno-finansowej i odbudowy rentowności" - napisano w komunikacie KNF.

Komisja podała, że nadzór od dłuższego czasu wykazuje daleko idącą "+cierpliwość+, podyktowaną uzasadnioną koniecznością pełnego i szczegółowego wyeksplorowania wszystkich możliwych ścieżek, zwłaszcza proponowanych przez właścicieli i zarząd banku, mogących prowadzić do poprawy sytuacji ekonomiczno-finansowej banku (...).

"Podejście nadzoru stwarza bankowi i jego głównemu akcjonariuszowi liczne szanse na wdrożenie rozwiązań pozwalających spełnić uzasadnione oczekiwania nadzoru" - napisano w komunikacie.

Funkcję kuratora Idea Banku od maja 2019 r. pełni Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W połowie sierpnia bank podał, że BFG sprzeciwił się sprzedaży przez Idea Bank udziałów w Idea Money.

Idea Bank podał w czwartek, że złożył do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek w sprawie odwołania BFG z funkcji kuratora banku z powodu niewłaściwego wykonywania tej funkcji.

KNF ocenił w piątek, że skierowanie przez Idea Bank tego wniosku oraz jego upublicznienie jest formą "wywierania niedopuszczalnej, publicznej presji i nacisku na organ nadzoru realizujący ustawowe zadania".

"Takie działanie banku jest nieakceptowalne i musi spotkać się ze stanowczym sprzeciwem" - napisano w komunikacie.

Gorący temat

"Działania medialne i komunikacyjne podejmowane przez Idea Bank, w tym w szczególności złożenie wniosku o odwołanie kuratora oraz komunikacja tego faktu, nie wpływają na ocenę urzędu nadzoru dotyczącą zasadności powołania kuratora ani na podejmowane przez nadzór oraz przez kuratora przewidziane prawem działania odnoszące się do proponowanych przez Idea Bank działań restrukturyzacyjnych" - dodano.

W czwartek Idea Bank poinformował także, że zawarł z Fundacją Jolanty i Leszka Czarneckich oraz ze spółką LC Corp umowę sprzedaży akcji Idea Money.

Umowa ta obejmuje warunek zawieszający, polegający na uzyskaniu oświadczenia BFG, działającego jako kurator, że nie będzie on zgłaszał sprzeciwu do uchwał organów banku wyrażających zgodę na sprzedaż akcji Idea Money lub bezskutecznym upływie 14-dniowego terminu do zgłoszenia przez kuratora.

Wskaźnik TCR grupy Idea Banku pod koniec marca 2020 roku wynosił 0,76 proc. był więc 9,74 proc. poniżej wymaganego limitu. Wskaźnik Tier1 był na poziomie 0,06 proc., czyli 8,44 proc. poniżej wymogów. (PAP Biznes)

seb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
czytacz
Jeden z niewielu banków,które oferują najwyższe oprocentowanie lokat.Więc trzeba go zniszczyć-niech ludzie trzymają pieniądze w zagranicznych bankach bez oprocentowania.KNF jest instytucją,którą powinno9 się już dawno zlikwidować.Nic nie robiła,gdy SKOK Wołomin robił przekręty.Jeszcze musiałem zapłacić złodziejskiemu Jeden z niewielu banków,które oferują najwyższe oprocentowanie lokat.Więc trzeba go zniszczyć-niech ludzie trzymają pieniądze w zagranicznych bankach bez oprocentowania.KNF jest instytucją,którą powinno9 się już dawno zlikwidować.Nic nie robiła,gdy SKOK Wołomin robił przekręty.Jeszcze musiałem zapłacić złodziejskiemu syndykowi Kochańskiemu i sądom podwójne udziały i zapłacić za sprawę w sądzie-BANDA ZŁODZIEI I OSZUSTÓW pobierająca grube pieniądze za pierdzenie w stołki z moich podatków.
sel
Wszyscy wiedza ,że chcieli zniszczyć te banki bo są jako jedyne w ponad 50% polskie , na dodatek nie chciał płacić ogromnych łapówek to mu się robi czarny pijar i gnębi jak tylko się da.
demeryt_69
Czarny pijar? Pijarzy od zawsze przywdziewali czarne sukienki :)
aod
To ten polski bank naganiał ludzi na obligacje GetBacku. W takiej sytuacji to ja już wolę zagraniczny bank, który nie wystawi mnie na minę w postacji gównianych obligacji.
demeryt_69 odpowiada aod
Zdajesz sobie sprawę ilu było dystrybutorów akcji GetBack? Kto wydał rekomendację firmie GetBack? Mossad?
pankleks
Przy takim wskaźniki w przyszłym tygodniu BFG w akcji - ceny akcji banków w dół i mamy swój mały duży kryzys do tego USA nas dobija
pankleks
Wprowadzili nadzór w międzyczasie wskaźniki tier spadły niemal do 0 ładny przewał wojna gangów to nic to jest wał nad wałami nikt sobie nic nie robi !
aod
Prawdą jest, że KNF wykazuje się nadzwyczajną cierpliwością wobec Idea Banku, którego wskaźniki kapitałowe szorują po dnie. Ten bank już dawno powinnien zostać poddany procedurze resolution.
demeryt_69
Raczej resurrection niż resolution :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki