Największy franczyzobiorca Pizzy Hut w USA bankrutuje

2020-07-02 13:55
publikacja
2020-07-02 13:55
fot. Will / MEGA / The Mega Agency

Pandemia koronawirusa oraz silna konkurencja dała się mocno we znaki największemu franczyzobiorcy Pizza Hut w USA. Firma NPC International złożyła wniosek o upadłość – informuje Bloomberg.

Choć wydawać by się mogło, że zwiększony popyt na jedzenie na wynos w okresie pandemii wielu restauracjom zastępować mógł stacjonarną sprzedaż, to jednak nie w każdym przypadku tak było. Jeden z największych franczyzobiorców sieci Pizza Hut w USA, firma NPC International, złożył właśnie wniosek o upadłość.

Jednak na problemy franczyzobiorcy złożył się nie tylko koronawirus, ale również silna presja ze strony konkurencji, a przede wszystkim ze strony Domino's Pizza Inc. i Papa John's International Inc. Jednocześnie NPC i Pizza Hut musiały zmierzyć się z rosnącymi kosztami pracy i żywności.

W skład portfolio spółki wchodził 1227 restauracje Pizza Hut i 393 sklepów Wendy's w USA. Wszystkie te lokale, w których zatrudnionych jest blisko 35 tys. osób, znajdują się w 30 stanach. Oznaczałoby to, że w przypadku ich zwolnienia, zasililiby oni już i tak rekordową rzeszę bezrobotnych w USA.

Jak wskazał Bloomberg, NPC ma 903 mln dol. długu. Z niemal 90 proc. pożyczkodawcami spółka wynegocjowała już umowę restrukturyzacyjną. Zgodnie z planem firma chce zmniejszyć zadłużenie, tym samym nie oznacza to całkowitego upadku franczyzobiorcy, a jedynie wejście w proces restrukturyzacji. W ramach umowy z pożyczkodawcami NPC zacznie sprzedawać restauracje Wendy's w najbliższych dniach. Jednocześnie firma ma czas do 24 lipca na wypracowanie porozumienia z niektórymi wierzycielami i samą Pizza Hut na temat restrukturyzacji NPC. Jeśli do tego nie dojdzie, spółka będzie zmuszona również do sprzedaży nieokreślonej liczby restauracji Pizza Hut.

Jak podkreśla agencja, problemy NPC International nie wpływa na innych franczyzobiorców tej sieci, których jest dosyć dużo. Dotyczy się to także innych państw, jak np. Polski, gdzie właścicielem marki Pizza Hut pozostaje AmRest.

BG

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
bha
Cóż....Fala upadków i bankructw dopiero nadciąga.
and-owc
Wnukom najlepiej smakuje pizza od "Wąsa".
mooooo
Kurczę a na gorze wiadomości tego portalu można przeczytać ze zmniejszyło się bezrobocie USA ? Jedno drugiemu zaprzecza a ktoś dobrze łże !
talmud
musisz byc "elastyczny" tak samo jak chamerykanskie "dane & statystyki"........zaleznie od etapu fed albo sie kurczy albo rozkurcza.....LMAO
talmud
pseudo gospodarka ....zacznie upadac wszystko po kolei.....wazne zeby "wolny rynek" robil nowe rekordy......dopoki fed drukuje dopóty mozna wymyślać powody "wzrostów"........bo bez "wzrostów" upada mit.....LOL
hodler
Zero wzmianki o rosnącej świadomości klientów. Przestańcie w końcu myśleć o ekonomi jako o odizolowanym bycie. Skończył się czas, w którym plebs żre wszystko co jest smaczne, uzależniające i wszyscy mają gdzieś swoje zdrowie.
talmud
widziałeś jakich klientów ma "pizza hut" ???? LAUGHING MY ASS OFF
samsza
Krzysztof Kolumb i wszystko co włoskie mają teraz w USA pod górkę.
A pizza ma historię równie długą jak Polska, więc może i Kolumb jadł...

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki