Najtańsze mieszkania sprzedawane najszybciej

Majowe i czerwcowe transakcje nie przyniosły istotnych zmian w średnim czasie sprzedaży mieszkań. Aby sprzedać mieszkanie, trzeba poświęcić na to około pięciu miesięcy.

 

Podobnie jak w poprzednim notowaniu Barometru Metrohouse średni czas sprzedaży mieszkania w Warszawie wynosi pięć miesięcy (dokładnie 149 dni). Na pocieszenie dla sprzedających pozostaje fakt, że jest to najkrótszy czas sprzedaży od końca 2012 r. - Co trzecie sprzedawane mieszkanie miało cenę niższą niż 300 tys. zł. Właśnie ta grupa najtańszych lokali charakteryzuje się najszybszą sprzedażą. Do transakcji dochodziło w średnim czasie nieznacznie przekraczającym dwa miesiące, mówi Mariusz Kania, prezes Metrohouse S.A.

Analizując czas oczekiwania na klienta wyraźnie widać, że rośnie on wprost proporcjonalnie do ceny nieruchomości. W grupie lokali w cenie powyżej 600 tys. zł wynosi już ponad 9 miesięcy. W obserwowanych transakcjach najszybsza sprzedaż dotyczyła lokali o metrażach 40-50 m kw. w budynkach z lat 50-60-tych. Nie obserwuje się natomiast zależności pomiędzy czasem sprzedaży a lokalizacją. Przy odpowiedniej wycenie mieszkania do szybkich transakcji dochodzi zarówno w centralnych rejonach miasta, jak i na "sypialnianych" osiedlach.

Niewielkie zmiany dotyczą negocjcji cen ofertowych. Obecnie średnia różnica pomiędzy ostatnią ceną oferowaną przez sprzedającego a ceną transakcyjną wynosi 2,8 proc., co przy średnich cenach nabywanych mieszkań daje upust w wielkości nieznacznie przekraczającej 10 tys. zł. Zaledwie w przypadku dwóch ofert sprzedanych w okresie V-VI br. doszło do negocjacji przekraczających 10 proc., a w 20 proc. transakcji zakończyło się akceptacją przez sprzedających ceny oferowanej przez właściciela. Największe procentowe negocjacje nie dotyczyły wcale najdroższych segmentów mieszkań, a były widoczne przy sprzedaży lokali z grupy cenowej 200-300 tys. zł.

Tym razem do największej liczby transakcji dochodziło na Mokotowie, w Śródmieściu i na Targówku.

Marcin Jańczuk

Metodologia

Analizie poddano ceny mieszkań z rynku wtórnego na podstawie transakcji przeprowadzonych przez brokerów Metrohouse S.A. w Warszawie.

Wartość negocjacji to wyrażona procentowo różnica pomiędzy ostatnią ceną ofertową a ceną transakcyjną uzgodnioną pomiędzy stronami umowy sprzedaży.

Czas sprzedaży został przedstawiony jako liczba dni ekspozycji oferty na rynku przez pośrednika od momentu zarejestrowania oferty w systemie, aż do dnia zawarcia transakcji. Średni czas sprzedaży wyraża średnia z wykluczeniem 10% skrajnych danych zbioru (najkrótsze i najdłuższe czasy sprzedaży).

Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~heścior

Nie ma co się dziwić. Tym bardziej jak jeszcze teraz pojawiają się np. miniapartamenty dla młodych, dzięki którym grono osób, które mają zdolność do zakupu pierwszego mieszkania, wzrosło zdecydowanie i staje się to realną konkurencją dla wynajmu.

! Odpowiedz
0 3 ~Salowa

Mieszkania w ogole sie znakomicie sprzedaja - to jest glowny przekaz materialow opracowywanych przez sprzedawcow mieszkan, ktore bankier.pl bezkrytycznie OD LAT wkleja na swoja strone. A moze raz byscie zrobili tekst o zagrozeniach zwiazanych z nabywaniem w obecnej chwili mieszkan w kredycie? he he, zartowalam :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne