Najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnym w 2015 r. będzie Grecja

Najpopularniejszym zagranicznym kierunkiem wakacyjnym w 2015 r. będzie Grecja, tuż za nią Chorwacja. Na zagraniczny urlop Polacy przeznaczą średnio 2600 zł na osobę. Jednak większość planujących wakacje zapowiada, że spędzi je w Polsce - wynika z raportu Mondial Assistance.

Na wakacje w tym roku planuje blisko 16 mln Polaków, z czego 5 mln chce pojechać za granicę - mówi PAP prezes zarządu Mondial Assistance Tomasz Frączek. Na wakacje od lat najczęściej jeżdżą mieszkańcy dużych miast, z wyższym wykształceniem - podkreślają autorzy raportu. Żadnego wyjazdu nie planuje 14,5 mln Polaków - główny podawany powód to brak pieniędzy.

W porównaniu do badania z 2014 roku liczba Polaków planujących wyjazd w miesiącach letnich wzrosła o ponad milion osób. W przypadku wyjazdów zagranicznych jako środek transportu najczęściej wybierany jest samolot; krajowych - samochód.

Według deklaracji ankietowanych najpopularniejszymi kierunkami w 2015 r. będą: Grecja (16 proc.), Chorwacja (13 proc.), Włochy i Hiszpania (po 11 proc.), Turcja (5 proc.). W stosunku do ubiegłorocznego badania nastąpiła zmiana na pozycji lidera - w 2014 roku pierwsza była Chorwacja, za nią Grecja.

Średni planowany koszt wyjazdu zagranicznego w porównaniu do 2014 roku wzrósł o blisko 250 zł (do 2608 zł na osobę), podczas gdy dla wyjazdu krajowego zostaje na tym samym poziomie jak przed rokiem (1321 zł na osobę).

Najpopularniejsze aktywności urlopowe za granicą: to zwiedzanie i wycieczki (84 proc.), plaża lub basen (64 proc.) oraz "życie nocne" - bary i puby (47 proc.). Według deklaracji połowa Polaków jadących za granicę chce skorzystać z oferty biur podróży, pozostali samodzielnie zorganizują wyjazd.

Jak wynika z badania, 2/3 Polaków zamierza kupić ubezpieczenie turystyczne w związku z wyjazdem zagranicznym.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Mondial Assistance przez Nielsen Polska w dniach 528 maja 2015 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 2 tys. respondentów.(PAP)

hgt/ laz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 ~azet

Jak wejdzie zdewaluowana drachma to w hotelach miejsca zabraknie

! Odpowiedz
1 0 ~Paweł

I Grecy sobie odbiją. Na dobre im to wyjdzie.

! Odpowiedz
0 5 ~JJ

Proponuje zabrac ze soba pare eurolkow w kieszeni ;) tak na wszelki wypadek jak bankomaty zastrajkuja

! Odpowiedz
0 11 ~WujekWładek

Zwłaszcza turystów z Afryki mają w tym roku jak mrówek. Nie wiem tylko, czy akurat o nich im chodziło.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil